Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Турция отваря „Инджирлик“ за съюзниците

[post-views]
[post-views]
 
39 ABW joins Turkish Air Force in FOD walk

САЩ отново са поискали от Турция да отвори военновъздушната си база „Инджирлик“ за американски самолети. Във вторник американска делегация начело с ген. Джон Алън, специален координатор на президента на САЩ Барак Обама в борбата срещу „Ислямска държава“ (ИД), е провела в турската столица осемчасови разговори с турска делегация, водена от зам.-външния министър Феридун Синирлиоглу, в чийто фокус е било именно това искане, съобщи в. „Хюриет“.
Според изданието, което се позовава на неназовани източници, Синирлиоглу е изказал готовност от името на Анкара да окаже открита подкрепа на международната коалиция в борбата срещу „Ислямска държава“. При разговорите е било изтъкнато значението за американската администрация на базата „Инджирлик“ в Адана (Южна Турция) за борбата срещу джихадистката групировка в Сирия и в случай на евентуална операция в Мосул, Северен Ирак, а турската страна е изредила своите условия за такава подкрепа.
Осемчасовите разговори са се спрели върху настояването на Турция за създаване на зона за сигурност и забранена за полети зона в Сирия, но американската страна само е изслушала турските представители, без да дава какъвто и да било знак, че планира действия в тази насока, пише още „Хюриет“. 

Базата отворена за съюзниците

САЩ отдавна искат достъп до „Инджирлик“. Досега обаче американската армия можеше да я ползва само за логистични или хуманитарни операции. През последните месеци на САЩ на няколко пъти им беше отказано използването на базата. Това стана за последно през март тази година. През октомври 2014 г. Турция отново отказа да предостави базата, като обвърза това с отказа си да се присъедини към международната военна коалиция. Мотивът на Анкара тогава беше, че въздушните удари срещу джихадистите биха могли да подсилят позициите на сирийския президент Башар Асад, за чието сваляне от власт настоява Анкара.
Сегашната среща, в която участваха висши военни и представители на разузнаването от двете страни, стана възможна, след като Турция демонстрира желание да предприеме всички необходими стъпки, включително военна операция, за обезопасяване на границата си със Сирия от нарастващата заплаха от страна на ИД, съобщи „Дейли сабах“. 
Използването на ВВС базата „Инджирлик“ в Адана за въздушни удари срещу „Ислямска държава“ от коалиционните сили е на път да се случи, твърди изданието. Очаква се споразумението да бъде подписано скоро. Освен това Анкара вече се съгласи да отвори базата за операции, които са планирани съвместно от американските и турските военни. В плановете на турските военни е и създаването на зона за безопасност вътре в Сирия за защита на границите и бежанците, бягащи както от режима на Башар Асад, така и от териториите, завладени от ИД. Анкара очаква тази идея да бъде подкрепена от съюзниците, стана ясно след изказване на президентския говорител Ибрахим Калин миналата седмица. „По отношение на Сирия от самото начало сме заявили, че ще действаме заедно с международната общност и няма да предприемаме самостоятелни действия“, каза Калин. 

Проблемът с кюрдите

Едно от исканията на турската страна се отнася до сирийската кюрдска Партия на демократичния съюз (ПДС), която е свързана с бунтовническата Кюрдска работническа партия (ПКК) в Турция. Анкара по-специално настоявала да бъде попречено на ПДС да създаде „кюрдска ивица“ по границата, като районът между градовете Джараблус и Азаз би следвало да остане под контрола на Свободната сирийска армия и Ислямския фронт, а не да попада в ръцете на ИД или ПДС, припомня „Хюриет“.
През последните седмици президентът Реджеп Таиип Ердоган заяви опасенията си от това, че въздушните удари срещу ИД от страна на коалицията прогонват и сирийските араби и тюркмени от регионите близо до турската граница и те се заемат от кюрди. По данни на неправителствена организация вече 24 000 араби и сирийски тюркмени са напуснали района и са пресекли границата с Турция. В последно време сигналите, пращани от Анкара, се чуват от официален Вашингтон, твърди „Дейли сабах“. Миналата седмица американският посланик в турската столица Джон Бас заяви, че страната му е изразила своите опасения от заемането от страна на ПДС на сирийска територия, след като групата прогони ИД от там. 
Тренировъчната програма
На срещата е обсъдена и програмата за военно обучение и снабдяване с екипировка за представители на умерената сирийска опозиция. След месеци дискусии програмата стартира в турската провинция Киршехир, но според американски представители се движи по-бавно от очакваното. Според турски медии основната причина е трудността при намирането на доброволци и прехвърлянето им от Сирия в Турция. Много опозиционери се оттеглят от програмата, тъй като отказват да подпишат договор, че няма да се бият срещу сирийския режим. Доброволците желаят да използват наученото както срещу бойците на ИД, така и срещу режима на Асад. До този момент през програмата са минали около 100 души, но целта е те да станат 2000 до края на годината. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани