Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Академик Стефан Воденичаров, председател на БАН: Нямаме механизъм да подкрепяме инициативните

[post-views]

stefan_vodenicharov–  Акад. Воденичаров, каза ли Ви министър Ненчев от какво има нужда отбраната ни при скорошната ви среща?
– С министър Ненчев проведохме разговор в две направления. От една страна, с какво Българската академия на науките може да е полезна в изследователската работа, от която има интерес Министерството на отбраната. И второ, за работата със сдружение „Българска отбранителна индустрия“. Той изрази интерес към задълбочаване на сътрудничеството между МО и сдружението. Приета е Стратегия за отбранителната индустрия, но не и правилник за нея и тя не се прилага. Той обеща да се запознае с въпроса и да потърси начин да се създаде такъв правилник заедно с Министерството на икономиката. Говорихме и по въпросите на научноизследователската работа за отбранителната индустрия. Болезнена тема, защото през последните над 20 г. с абдикацията на държавата въпросът с поддържане и развитие на научните изследвания в областта на отбраната в България не вървят. Това означава, че трябва да се помисли за нова организация на този вид изследвания, в които имаме добри традиции и да възстановим и връзките с МО в тази област. 

– Имате предвид нова структура за координация между администрацията и БАН?
– Не, а да се помисли в някои от програмите за научни изследвания, които съществуват, както преди години, да има специален раздел за изследвания в полза на защитата на сигурността и отбраната на държавата. Г-н Ненчев прие тази идея и изяви желание за бъдеща среща между него и ръководителите на предприятията от отбранителната промишленост. Говорихме и как в бъдещи проекти да се привлекат българските производители с достатъчно натрупан опит в отбранителната индустрия. Запознах го и с постиженията ни на чуждестранните пазари. Обсъдихме и по-солидна подкрепа от страна на МО в участията на членове на СБОИ в чужбина. Изразих задоволството ни от работата на военното ни аташе в Катар, който направи така, че една високопоставена военна делегация от тази страна посети фирми на българската отбранителна индустрия през май, а сега получихме покана от наша страна да направим представяне на българската отбранителна индустрия там. Надявам се опитът, натрупан с този военен представител, да се утвърди като практика и сред другите ни военни представители в чужбина в името на развитието на собственото ни производство. За да се демонстрират възможностите на българската отбранителна индустрия и в други страни. В разговора ни стана дума и за възможностите за участие на представители на отбранителната ни индустрия при създаването на техническите задания за нови изделия за Българската армия, така че те да са ефективни и производителите ни да намерят своето място в създаването им. Лично аз съм много доволен за това, че министър Ненчев има широк поглед към тези теми. 

– С какво отбранителната ни индустрия е най-успешна навън?
– Излизаме с целия спектър на продукцията си. А подемът на поръчките е голям във връзка със заплахите в международната среда за сигурност. В разговора ни стана дума да се помисли за държавна политика и разработката на нови изделия да става с подкрепата на държавата. Какъвто е принципът и в другите държави. В момента разработването на новите изделия е легнало  само върху плещите на фирмите. А отбранителната индустрия е съставна част от националната сигурност и отбрана на страната. Министър Ненчев има добро разбиране, че развитието на новите изделия трябва да се извършва с нови регламенти, за да може и държавата в лицето на МО да подпомага провеждането на изпитанията на тези образци и за приемането им на въоръжение.

– А кои български разработки са направили богати създателите си?
– Не съм чувал за замогнали се у нас… Защото известна разработка като керамичното покритие на космическите совалки е на българин, е направена в САЩ, не у нас. Всички големи открития на българи не са осъществени в България. Като се започне от Асен Йорданов, създателят на първия метален корпус на „Боинг“ през 1932 г. Той прави патентите за резервоарите в крилата на самолетите, за въздушните възглавници и най-добрия учебник за подготовка на летците, ползван и в САЩ, и в Русия. Хората, които направиха ракетните двигатели за кацане на „Аполо“, са също българи, които създадоха първите електронни часовници – също, но го осъществиха отново отвъд Океана. Някак условията у нас не дават възможност откритията да се създават в България. По принцип нямаме работещ механизъм да подкрепяме инициативните хора. 

– Към каква отбранителна продукция на пазарите има интерес навън?
– В момента ни търсят за всичко. Нашата отбранителна индустрия е претоварена и има поръчки до 2017г. поради създадената международна обстановка. Сега индустрията ни работи за износ, което означава, че продукцията й е качествена и тази индустрия трябва да се подкрепя от държавата.

– Освен битката за бюджета на БАН, какви други акценти в дневния ред има Академията?
– В момента се готвим за голямата европейска програма „Образование и иновации“. Ще се създават центрове по компетентност, за върхови постижения. Искаме в 16-те ни академични центрове в страната да създадем и научни центрове, както предвижда програмата. Търсим университетите за съвместно участие в тези конкурси. И това е големият шанс на българските учени да напишат добри проекти, за да  получат финансиране за изследванията си. 

– Очакваме ли с европейски пари да запушим бюджетните дупки?
– Който казва, че бюджетна дупка се запушва с европейски средства, не е вярно. Това е само надграждане към средствата, които държавата трябва да осигури за научни изследвания. 

– Вашата „Стратегия на дългите фарове“ е срещу тезата в криза да не се влагат пари за фундаментална наука…
– Това е грешно мнение. Когато се говори за национална наука, трябва да се говори за развитие и на фундаменталната, и на приложната. В момента в тази нова европейска програма акцентът е върху приложната наука с желание да се възстанови нормалният икономически живот в страната. В никакъв случай фундаменталната наука не трябва да бъде подценена. В БАН много държим да подкрепяме фундаменталните изследвания.

– А чува ли се думата на науката, след като се възстанови практиката на заседанията в МС да присъствате като председател на БАН?
– На заседанията на МС съм само евентуално като консултант по възникнали въпроси. Но аз там право на глас нямам. Разбира се, много полезно е, че съм в течение на проблемите на деня за държавата, като добивам информация от първа ръка. В момента Академията има договор с 9 министерства за конкретни задачи, което е уникално. Никога досега БАН не е имал толкова много директни договори за работа с тях. 

– Намерихте ли вълшебно решение на въпроса, как да се отглеждат млади учени?
– Младите учени трябва да се отглеждат с добро финансиране. За да се реши въпросът с жалките им заплати от 440 лв. И не е вярно, че в БАН „се изливат“ много пари. То за професор заплащането е 750 лв…

– Какви са конкретните резултати от академичните центрове, които създадохте в страната?
– Създадоха се връзки на БАН с всички институти и с иновативните фирми в страната. Имаме и съвместно участие в проекти. С академичния ни център в Русе направихме над 8 договора с румънски колеги. Центърът в София направи връзки със Сърбия и с Македония, центърът в Благоевград – с Гърция, този в Бургас – с Турция. Така разширихме полето на действие на Академията извън България. Обединихме и усилията на специалистите в университетите, институтите на БАН и представителите на бизнеса. Наука на парче не може да се прави.

– А от гледна точка на БАН кои са реалните заплахи за сигурността на държавата?
– Първият голям риск е, че нямаме нормално държавно поведение на членовете на обществото. Много  хора не чувстват държавата като своя и не работят за нея. В други страни голяма част от обществото работи за държавата. На среща в Шведската академия на науките много колеги подчертаваха какво правят за държавността, не говореха за собствените си постижения. Другият голям риск е безотговорността на много хора на постовете, на които се намират. В Люксембург след войната, в Сингапур, в Южна Корея правителствата се допитват до учените и експертите какъв модел за развитие на държавата да изберат. Преди година БАН предложи виждането си каква трябва да е България след 25-30 г., което предоставихме на Народното събрание. И очакваме парламентът да оформи един документ за националните цели на България. Защото сега някои мислят само какво ще стане на следващите избори…

Цвета Георгиева

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани