В средата на миналата седмица Кармен Ромеро, заместник-говорител на НАТО, направи официално изказване по повод ученията на Алианса. В изказването си г-жа Ромеро подчерта, че военните учения на НАТО имат за цел да укрепят сигурността и стабилността в Европа. Цялата военна дейност на НАТО е пропорционална, отбранителна и съответства напълно на международните ангажименти на организацията.
Кармен Ромеро изрази несъгласие с факта, че между ученията на Русия и НАТО може да се постави някакъв знак на равенство. По думите й министерството на отбраната на Русия е обявило за тази година 4000 учения. Това е 10 пъти повече, отколкото НАТО и страните – членки, са планирали да проведат за същото време. Освен това неотдавна Русия включи в ученията си и ядрени сили, и сили, способни да използват ядрено оръжие.
НАТО неведнъж е заявявала, че не се стреми към конфронтация с Русия. Повече от две десетилетия Алиансът се опитва да изгради отношенията си с Русия на основата на сътрудничеството. Само че в това време Русия промени граници чрез сила, продължава да подкрепя сепаратистите в Украйна и заплашва да разположи ядрени ракети близо до границата на Северноатлантическия съюз.
Руските учения по-скоро засилват ескалацията на напрежението, отколкото да спомагат за намаляването му, отбеляза Ромеро. Русия избягва
прозрачността и предвидимостта във военната област
Преднамерено заобикаля изискването на Виенския документ на ОССЕ за информиране и наблюдаване на ученията, а също така редовно използва думата „изключения“, когато провежда без предварителна информация, съвсем внезапно, големи учения. Тези учения са част от една по-агресивна военна доктрина на Русия, опасна политическа риторика, увеличаване на числеността на войските за развръщане и незаконното анексиране на Крим.
В отговор на това НАТО засилва присъствието си в източните територии на Северноатлантическия съюз за
укрепване на колективната отбрана
Това е основната задача на организацията на Северноатлантическия договор, която е отбранителен съюз. Алиансът вече предприе нови инициативи, за да останат отворени политическите и военните канали за връзка с Русия. Военните учения на НАТО са открити за наблюдатели, включително и за наблюдатели от Русия. На практика за всички учения на НАТО се съобщава няколко месеца предварително и информацията за тях се публикува на сайта на Алианса. Русия постоянно се отказва от предложенията на НАТО за постигане на повече прозрачност във военната област и това е така от доста време преди сегашната криза.
Алиансът напълно поддържа споразумението по контрола над въоръженията, който е основата на доверието. Точно Русия обаче създава препятствия пред такива ключови споразумения като Договора за обикновените въоръжени сили в Европа, Договора за открито небе и Виенския документ. Непредвидимите и неочаквани руски военни маневри засилват нестабилността. „Ние поддържаме призива за повече прозрачност и предвидимост във военната област“, заяви Кармен Ромеро.
Най-голямото учение на Алианса „Trident Juncture 2015“ ще се проведе тази есен
в Испания, Италия и Португалия
То беше обявено преди една година. НАТО ще предложи на всички страни – членки на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа да изпратят свои наблюдатели по време на провеждането му.
В испанския град Сарагоса екипите работят вече по 14 часа на ден под жаркото слънце и поривистия вятър. В Сарагоса ще се разположи Щабът на Съвместното командване на силите на НАТО от Брунсум, Холандия. В палатковия лагер ще пристигнат 650 души персонал от Брунсум за командване, контрол и координация на действията на
36 000 войници
от над 30 държави съюзници и партньори.
На място са пристигнали вече 392 контейнера с всички необходими съоръжения още в края на юли и около 120 войници от Австрия, Германия и САЩ са заети с изграждането на лагера, който ще прилича на гигантски пъзел. Лейтенант Филип Морисън, който е командир на групата за поддръжка, споделя, че плановете за лагера са изготвени преди една година и са одобрени в края на декември 2014 г.
Най-големите предизвикателства пред логистиците са
високите температури и силния вятър
който издува палатките като ветрила на платноходки. В Сарагоса се изгражда и авиобаза, работи се и на други места в Испания, както в Португалия и Италия. Подготвя се инфраструктурата и мястото за обучение.
„Trident Juncture 2015“ ще се разгърне на територията на Италия, Португалия, Испания, Атлантическия океан, Средиземно море, Канада, Норвегия, Германия, Белгия и Холандия. Учението има за цел да покаже възможностите на Алианса при
водене на съвременна война
както и способностите, и капацитетът за посрещане на настоящи и бъдещи предизвикателства пред сигурността.
В учението ще участват и 12 от най-големите международни и неправителствени организации като Европейския съюз и Африканския съюз, които ще демонстрират ангажимента си към приноса на НАТО при прилагането на комплексния подход при управление на кризи. Учението ще се проведе на два етапа – от 3 до 16 октомври и от 21 октомври до 6 ноември. В него ще участват сухопътни войски, военноморски, военновъздушни, и специални сили.
Това учение ще даде възможност на Силите за бързо реагиране на НАТО (NRF) да демонстрират възможностите си в планирането, подготовката, разполагането и поддържането на войските по време на операция. Военновъздушните сили на Алианса ще проведат учения на тактическо ниво, в което участват
над 140 самолета
от съюзнически и партньорски държави като Eurofighter/ Typhoon, Tornado, F-16, F-18, L-159, Mirage 2000 г., JAS-39 Gripen, MV-22 тилт-ротор самолети, транспортните самолети C-130, C -160, и Casa C-295, самолети-цистерни, самолети за ранно предупреждение и контрол на въздухоплавателните средства, и различни хеликоптери. Въздухоплавателните средства ще бъдат разположени на териториите на Италия, Португалия и Испания. В началото на септември ще бъде оповестена пълната програма на „Trident Juncture 2015“.
Пропаганда, митология, факти
Каква е целта на НАТО – да сдържа или да отслабва Русия? Този въпрос е едно от обвиненията, които руските официални лица отправят към НАТО от началото на незаконната намеса на Русия в Украйна. Те търсят упорито в последните 25 години провокации, заплахи и враждебни действия, които да дискредитират Алианса. Само че фактите говорят друго и те могат да се прочетат на сайта на НАТО.
Относно горния въпрос отговорът е, че целите на НАТО са изложени в преамбюла на Вашингтонския договор, който е учредителният документ на Северноатлантическия съюз. Там е записано, че страните от НАТО „са преизпълнени с решителност да защитават свободата, общото наследство и цивилизация на своите народи, основани на принципа на демокрацията, свободата на личността и законността. Целта на договарящите се страни е да укрепват стабилността и да повишават благосъстоянието в Северноатлантическия регион. Те са изпълнени с решителност да обединят своите усилия с цел създаване на колективна отбрана и запазване на мира и сигурността“.
В съответствие с тези цели през последните две десетилетия НАТО провежда мисии на Балканите, в Афганистан, във въздушното пространство на Либия и по крайбрежието на Африканския рог. Северноатлантическият съюз провежда ученияот Средиземно море до Северния Атлантик
и по цяла Европа, в различни направления – от борбата с тероризма до спасяване на подводници, включително и съвместно с Русия. Нито едно от тези мероприятия не може да бъде достоверно представено като насочено срещу Русия.
В митологията, създавана от руската пропаганда, подобни обвинения са близо 30, но ние ще представим още едно. То гласи, че „НАТО е съхранила манталитета си от „Студената война“.
Фактите гласят, че „Студената война“ приключи преди повече от 20 години. За нея са характерни противопоставянето на двата идеологически блока, присъствието на многобройни армии в Европа, а така също военно, политическо и икономическо доминиране на Съветския съюз в почти всички съседни на него страни. Краят на „Студената война“ стана победа за народите от Централна и Източна Европа, и Съветския съюз и разкри възможности за преодоляване на разделението на Стария континент. На преломните срещи на високо ниво, които се проведоха след падането на Берлинската стена, Русия изигра своята роля в изграждането на новата всеобхватна европейска архитектура на сигурност, което включва приемането на Парижката харта, създаването на ОССЕ, учредяването на Съвета за евроатлантическо партньорство и приемане на Основополагащия акт между НАТО и Русия. В последните десетилетия НАТО неведнъж се обръща към Русия с редица партньорски инициативи, кулминацията на които е създаването на Съвета „НАТО – Русия“ през 2002 г. Таковапривилегировано положение
НАТО не е предлагала на нито една друга страна.
Държавните и правителствените ръководители от страните – членки на НАТО, на срещата на върха в Уелс през септември 2014 г. заявиха: „Северноатлантическият съюз не се стреми към конфронтация и не е заплаха за Русия. Но ние не можем и няма да отидем на компромис, когато става дума за принципите, върху които са изграден нашият Северноатлантически съюз и сигурността в Европа и Северна Америка“. Това е официалната политика на НАТО, прозрачно изразена на най-високо ниво. Като организация, подотчетна на своите държави – членки, НАТО е задължена да спазва тази политика.