Илюстрациите на Скорчев ще ни съпътстват винаги, въпреки че си отиде от белия свят. Ще ни съпътсват с „Храбрите щурци“ от Асен Разцветников, „Девет приказки и две в повече“ от Карел Чапек, „Малки жабешки истории“ от Йордан Радичков, „Приказки“ от Братя Грим. Ще са ни спътници, докато четем поезията на Яворов, Рилке, Ахматова, Блок, Пушкин. Един свят, който ще даде крила на въображението и на нашите деца и внуци.
Един неподражаем майстор на илюстрацията си отиде. Академик Румен Скорчев е включен в авторитетната енциклопедия „Кой кой е в графиката“, издадена в Цюрих (1982), а през 1990 г. двутомното издание на Международния институт за изследване на тенденциите на изкуството на ХХ в. – Киото, Япония, го представя сред най-големите 300 графици на века.
Роден през 1932 г. в Търговище, той освен в областта на илюстрацията, работи графика, рисунка и живопис и е с изключителен принос за популяризирането на това изкуство по света. Професор в катедра „Графични изкуства“ в Национaлната художествена академия.
Негови работи са притежание на Националната художествена галерия, СГХГ, на областните галерии в България, галерия „Албертина“ – Виена, музея „Виктория и Албърт“ – Лондон, Националната галерия – Вашингтон, музея „Лудвиг“ – Кьолн, Националната библиотека на Париж, Дордрехт музеум – Холандия, Музея за съвременно изкуство в Кайро и др., както и на големи частни колекции в САЩ, Холандия, Италия, Франция и др.
Румен Скорчев е имал самостоятелни изложби в Австралия, Италия, Индия, Холандия, Люксембург, Кюрасао, Русия, Швейцария, Германия, Австрия, Ирак, Норвегия, САЩ. Носител е на над 50 национални и международни награди.