Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Нобеловият лауреат за 2015 г. е познат в „Българска армия“

[post-views]
Favicon_File

Лъчезар Лозанов

nobel_svetlana67-годишната журналистка от Беларус Светлана Алексиевич е тазгодишният носител на Нобелова награда за литература. Още на 25 юни (в 25 бр. т. г) във в. „Българска армия“ нашите читатели можеха да прочетат на 22 стр. интервю с нея под заглавие “Руснаците не могат да живеят в мир“. Тя е разследваща журналистка и писател от Беларус. Наричана „археоложка на комунизма“ и „морална памет на сриналата се съветска империя“. Родена е на 31 май 1948 г. в украинския град Станислав, който вече се нарича Ивано-Франковск. Следва журналистика в Минск, след което работи като репортерка и учителка. От 1976 г. насам публикува наред с книгите си есета и репортажи. Сред художествено-документалните й книги са „Чернобил – хроника на бъдещето“, „Войната няма женско лице“, „Цинковите момчета“, „Времето на секъндхенда“.
Нобеловата награда, както и сумата от 962 000 долара, ще бъдат връчени на церемония в Стокхолм на 10 декември, в деня на кончината на Алфред Нобел. Тя е в списъка с потенциалните лауреати от години заради книгите си за живота в СССР, базирани на стотици интервюта с обикновени хора.
Нобеловият комитет е разгледал 259 предложения от издатели, литературни кръгове и университети. Селекцията отделя 198 – включително 36, които се появяват за първи път, по-късно списъкът се стеснява до 5 имена. Комитетът ги е разисквал с помощта на външни експерти, специалисти и преводачи.
Кои имена освен нейното са в топ 5 на букмейкърите? На второ място е също вечният кандидат Харуки Мураками, а трети кениецът Нгуги уа Тионго (на български познат със „Съцветия от кръв“). Американците Джойс Каръл Оутс и Филип Рот също са със силни залози.
Австрийският драматург Петер Хандке, албанският писател Исмаил Кадаре и сирийският поет Адунис са в непосредствена близост до петицата. Освен тях „скок“ спрямо шансовете си миналата година, са направили корейският поет Ко Ун и носителят на „Букър“ от тази година Ласло Краснохоркай от Унгария.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани