Истинският джаз и енергията на суинга ще завладеят НДК след месец. Предстои големия концерт, посветен на Франк Синатра. В центъра на събитието – на 5 ноември от 19 ч. в зала 3 – е гласът на Васил Петров и музиката на Ангел Заберски-син. Очаква се те да потопят публиката в магията на оригиналните аранжименти на Синатра. НДК е продуцент на концерта.
Амбициите и акцентите в спектаклите
Амбицията е това да не е само концерт, а спектакъл – с емблематични песни на Синатра, ще проследим различните му периоди и звукозаписи от студия. Сред тях е и най-добрият отрязък – capitol years в края на 50-те и началото на 60-те години. Представлението ще събере и събития от престоя му в Лас Вегас, в които е въвлечен заедно с приятели като Дин Мартин, Сами Дейвис Джуниър и Джон Питър Лафе.
Фокус на спектакъла ще бъде майсторството на Брас асоциацията на Заберски младши – с истински биг бенд: 4 тромпета, 4 тромбона, 5 саксофона – пълна ритмична секция. Бързите крака на Георги Пейчев-Степа ще въвлекат в танц и самия Васил Петров. Провокация и джаз движения ще демонстрират танцьори от училището по суинг танци Линди хоп (Lindy Hop Bulgaria). Ще ни облъчи с енергия премиерата на романтичната пиеса Something Stupid – дует на Весела Бонева с Васил Петров, в нов красив аранжимент.
Концертът ще се повтори на 11 ноември във фестивалния комплекс във Варна, но и с участието на актьора Панайот Вълев, за да илюстрира „лас-вегас“ моментите на Синатра. Албумът на Синатра от края на 60-те години събира почти всички „боса-нови“, написани тогава от Горан Каран Жубин, и начина, по който го пее Синатра. Васил Петров разказа за вокалните тънкости на своето пеене, усвоявани за 6 години певчески уроци при Ангел Заберски-баща. Затова Заберски-син се пошегува: „Имаме си „българския Франк Синатра“, но в САЩ нямат „американския Васил Петров“, ние сме стъпка пред тях“. Тембърът на Васил е характерен и топъл, дори когато говори. Фразира, той е от малкото певци, които са музиканти в истинския смисъл на думата“. Според Заберски-син прозвището му е неслучайно – Васил е богат баритон, съчетан с техническо майсторство и емоционална дълбочина. Сред парчетата му са романтични пиеси като The Shadow Of Your Smile, суинг хитове като Fly Me To The Moon, New York, N.Y., боса нова The Girl From Ipanema и други знакови заглавия, преплетени с малко познати факти от живота на легендарния Ol’ Blue Eyes. Концертът трябва да напомня за спектаклите на The Rat Pack в Лас Вегас през 60-те и за легендарното шоу A Man And His Music на Синатра с Жубим.
Защо юбилеят на Синатра е толкова важен за музиката?
Защото – според Васил Петров – певецът е мост между джаза и поп музиката. Когато е започвал да пее, не е имало поп и рок, какъвто днес познаваме. Тази разновидност на музиката се е създала в средата на 50-те години редом с Елвис Пресли и др. Суинг джазът е бил популярната, забавна комерсиална музика, и се е свирела в танцовите салони. Синатра е първият човек, който излиза пред оркестъра и показва лидерската функция на певеца. Павароти на своята 70-годишнина проникновено оценява най-важното – освен интересния, приятния тембър на Синатра, неговата фраза беше едно от основните му оръжия.
Но в добавка – Синатра е бил изключителен разказвач. Всяка негова песен е една история. Независимо дали ще е любовна, дали ще има ирония в нея, или драма. Заберски-син допълва: Васко умее същото поради неговата способност да пее технически филигранно, поради доброто му фразиране. А самият Васил Петров пояснява – това ми е урок от Синатра. Че една песен е като история, която трябва освен да разкажеш, и да съпреживееш, и да я направиш своя история. Да превърнеш авторовия текст в себе си. Драматургията на песента е много важна – опитвам се да акцентирам върху текста, да го преживявам и разказвам, както го е правил той. Това е истински големият ми урок от него.
Между светлината и бездната
Франк Синатра е продукт на цялата палитра нюанси между черното и бялото в живота. Затова е убедителен в разказването на истории. Нищо у него не е измислено. Пренасял е пратки на мафията през 50-те години и е задържан от полицаи в момент, в който е носел със себе си куфарче с 3,5 милиона долара, според авторите на автобиографичната му книга Антъни Съмърс и Робин Суон, които са чули историята от актьора Джери Луис. Банкнотите били по $50. Митничарите искали да пребъркат багажа на Синатра, но се отказали заради тълпата почитатели на певеца, която се събрала на летището. Станало е малко след екстрадирането на Лъки Лучано от САЩ в Италия през 1946 година.
Синатра винаги е отричал, но документи на ФБР, публикувани през декември 1998, доказват, че певецът е бил близък приятел със Сам Джанкана, предполагаемия Кръстник на чикагската мафия. От тях става ясно, че Синатра се е срещал с Лъки Лучано, кръстника на Коза Ностра, по време на пътуване в Куба през 1947. Независимо от всички твърдения за него той е уважаван и обичан. Името му на актьор и певец и до днес всява респект и възхищение. Всяка песен на Синатра е хит – още първата му известна песен се радва на милионен тираж. Когато е на 55 години, решава да сложи край на кариерата си и изнася последния си концерт. След това продължава да пее още 25 години. Десет години след смъртта на Синатра американските пощи пускат марка с образа му.
Жените на Франк
Синатра е известен с прозвищата си The Voice (Гласът) и Ol’ Blue Eyes (Старите сини очи) Роден е на 12.12.1915. Американски актьор и певец, но с италиански произход. Дебютира през 1937 г. – записва първата си плоча в Балтимор. Носител е на 11 награди „Грами“, както и „Оскар“ за най-добра второстепенна роля във филма „Оттук до безкрайността“ през 1954 година. От неговия глас Америка и света чуват стотици песни, изпълнени с любов, очарование и възхита. Сред тях – неповторимите „Моят път“, „Странници в нощта“, „Затворник на любовта“, дълга поредица музикални съкровища. След дълго прекъсване през 1980 година Франк Синатра записва абсолютния си хит „Ню Йорк, Ню Йорк“, с която отново обикаля света и напомня за себе си.
Няма трудности с жените. Първата е Нанси Барбато – имат три деца. През 1951 г. се жени за холивудската легенда Ава Гарднър, но името му се свързва с легендарни красавици – Марлене Дитрих, Лорен Бакол, Лана Търнър, Мерилин Монро. През 1960 г. среща Миа Фароу. Той е на 45 г., а тя на 20. Женят се през 1966 г., но за 2 години само. Последната му жена е Барбара Маркс, с която е до края на живота си.
Последното му концертно изпълнение е през 1994 г., умира на 14 май 1998 година в Лос Анжелис на 83 години.