Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Основна цел на турската политика е сигурността

[post-views]

Kosio Kitipov poslannikПосланик Косьо Китипов започва 42-годишния си дипломатически път в Румъния през 1971 г. като младши дипломат, където за втори път за 8 г. отива и като секретар.  В Мароко е първи секретар, а от 1990 до 1993 г.-посланик. Връща се в МВнР като директор на управление „Западна Европа и Северна Америка“. През 1997-2001 г.е посланик в Румъния, а до 2006-а-в Южна Африка. Оглавява дирекция „Европа І“, т.е. Балканския регион, а до пенсионирането си през 2012 г. е посланик в Южна Корея. 
Това, което в момента се случва в Турция, не просто предвещава промени за години напред, но и залага бомби, които буквално започват да избухват. Те се подготвят и трупат в течение на години. Когато беше свален Саддам Хюсейн, с нестабилния Ирак на границата на Турция се отвори проблем, който продължава да се нажежава. Последваха го Сирия и бежанската вълна. В държава на границата с две страни с дълбок конфликт се налагат промяна на стратегията и внимание за решенията и действията във външната политика. Затова първостепенната цел на турската външна политика е сигурността. Защото отвън започват да прииждат не само вълните от бежанци. Появиха се и „Ислямска държава“, и групировки, които създават нестабилност на южната турска граница.

Турция има да решава много сложни проблеми, след като в Ирак се появи автономният регион Кюрдистан, а и в Северна Сирия – непризната все още, но реална автономна територия също на кюрдите. Освен това,  на територията на самата Турция има скупчване на милиони бежанци, а как се контролира маса от 2 млн. души? Вътрешнополитическият проблем се нарича ПКК, кюрдската партия. Обстановката изисква от управляващата Партия на независимостта и развитието силни решения. Върху това се наслагва и напрежението от предсрочните избори, а приоритетите пред Турция изискват стабилност на политическото управление.
Един от въпросите пред турската дипломация е панацея ли е свалянето на Башар Асад в Сирия. И дали това решава всичко, защото вече 4 г. то не може да се случи. А нещата в региона се усложниха  и заради намесата на Русия, на САЩ, на Франция. А нима съюзът между Русия и Иран не е заплаха за Турция? Да не говорим за отношенията й с Армения.
Да не забравяме мечтата на Анкара да бъде не само регионален, но и световен лидер. В сегашната ситуация тази роля е силно разклатена. Да, трябва да признаем, че по времето на управлението на премиера Ердоган Турция постигна икономически успехи и 
влезе в клуба 
на най-богатите 20 страни 
в света. И е интересен въпросът как всички събития днес ще се отразят на инвестициите, на притока на капитали върху по-нататъшното й икономическо развитие. Това би могло да забави икономическия растеж на държавата, който достигаше 9%.  А при управлението на ПНР се преобразиха изостанали области като Анадола, част от чиито градове просперират. Ердоган даде криле на анадолския капитал, потекоха пари от Персийския залив. В този икономически смисъл моделът на управление на Ердоган е успешен. Капитализмът, който гарантира консервативно-ислямската партия отпуши някои шлюзове.
Друг важен фактор в живота на Турция, армията, вече няма онова силно влияние в обществото като светска сила. Показателен е фактът, че за началник на Генералния щаб е назначен бивш началник на жандармерията. Много от членовете на командния й състав са вече обучени в турските военни академии кадри, подменя се военният елит. И като че ли и армията започва да свиква с тази нова роля. 
С амбицията си да бъде енергиен разпределител Турция има интерес сирийската криза да свърши бързо и районът да се успокои. Опорните стълбове в обществото, в което вече го няма онзи военен елит, е големият процент хора, които гласуват за управляващата партия на Ердоган. Европа трябва да си даде сметка за промяната и че другите партии не постигат такава подкрепа. Но за първи път в над 10-годишното си доминиращо управление гласоподавателите не й дадоха мнозинството. Това говори за инстинкт в това общество да се търси коректив. И това препятства засега тенденцията да бъде създадена президентска република в Турция. Т.е. турското общество не стои хомогенно зад Ердоган. Не е изключено да започне период на коалиционно управление и този път президентът да бъде принуден да го приеме. Защото на изборите може да се очаква и победа на ПСР, но и същите резултати, които отнеха мнозинството на управляващите. А ще е нужна стабилна коалиция, която да се основава на трайните интереси на Турция. Което ще осигури стабилност на целия регион. Рано е да се говори, че започва краят на ерата Ердоган. Но като политик той не би заложил сто процента на една карта с риск да загуби. В същото време 
кюрдският проблем е поставен на световната карта
И няма как да се избяга от него. Имаме автономна кюрдска област в Ирак, в северна Сирия, населена с кюрди и силната им Демократическа партия на равноправието, там има и въоръжени милиции с около 50 хиляди души, в Турция са структурите на ПКК, чието примирие с Анкара беше взривено. Този процес може да бъде решен само по политически път. Военно решение на кюрдския проблем няма. Диалогът трябва да включи вече и Демократическата партия на народите в Турция на харизматичния лидер Демирташ, която влезе в последния парламент. Ръководството й си постави целта от 13 да постигне 20% на предсрочния вот. А зад младите на митингите й идват не само кюрди и арменци, а и част от интелектуалния елит и вдъхват чувство за европеизъм и за идваща нова епоха в турското общество.
В тази ситуация Турция е заинтересована около нея да има режими, с които да може да се работи, но Анкара да има решаващата дума. В коалицията на сирийския режим с Иран допреди конфликта това беше невъзможно. Сега усилията и на Турция е Башар Асад да си отиде. Но това не е панацея. Бивш френски военен министър предупреди, че ако се махне Асад, в Дамаск ще влезе „Ислямска държава“. Макар че отминава периодът в историята на арабските страни, когато на сцената бяха панарабизмът и арабският национализъм, омесен със социализъм. В които всички, които по нашите мерки, определяхме като диктатори, бяха армейски офицери.   
В тези напрежения Турция не може да се лиши от съюзничеството със САЩ, макар и да има собствени виждания, като например – да разреши или не използването на базата „Инджирлик“. Но в същностните неща Анкара няма никакъв интерес да отваря фронт и да влиза в по-сериозен конфликт със САЩ. Това е непосилно, особено след влошените отношения с Русия.
Турция ще продължи да поддържа мюсюлманското население на Балканите, което се чувства свързано с Турция, но 
Балканското направление ще бъде отхлабено 
за сметка на по-належащите задачи към конфликтите на юг. 
България е заинтересована от една стабилна Турция. Независимо от резултатите от изборите ще е добре в съседката ни да има ред и законност, просперитет на турското общество.  Повечето турци са верни на завета на Кемал Ататюрк: Мир в страната, мир в света. Трудно е днес да се предвиди решаването на кюрдския проблем, който един анализатор нарича „кюрдски слон в стаята на Турция“. Макар стаите да са повече – и Ирак, Сирия и Иран. А кюрдите са народ, лишен от държава. И единственият й ембрион е създаден в бившата окупационна съветска зона в Иран през 1946 г. Това е държавният спомен, но кълновете на кюрдската държавност под форма на автономии покълват. И няма връщане, само преговорите, не военните действия могат да решат проблема. Само в Ирак кюрдите имат 80 хиляди кв.км, а претендират за още 30 хиляди… А в очите на света кюрдите са надеждните борци срещу ислямския екстремизъм.
Но независимо какъв е резултатът от предсрочния вот, Ердоган не би могъл еднолично да реши въпроса с успокояване на бежанската вълна или допускането й до европейски държави. Това би трябвало да е решение на кръг от политическата класа на Турция. Може да има различни мнения и противоположни позиции, но там има хора, които мислят в перспектива. А ако се залее Европа с бежанска вълна, такава няма да има нито за Турция, нито за Европа. 
Материалът подготви Цвета Георгиева

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани