Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Полети от небето към земята

[post-views]
Favicon_File

Цончо Драгански

Samolet parashutisti18 октомври е обявен за Ден на военния парашутист с министерска заповед № 204 от 17 март 1994 г. По време на Втората световна война на тази дата – 18 октомври, през 1944 г.,  е първият боен ден на Парашутната дружина от състава на Първа българска армия. 
Формированието е създадено на летище Враждебна през 1943 г. С това се полагат основите на организирания военен парашутизъм в България. Част от парашутистите  преминават специално обучение в Германия, а по-късно се обучават в школа до град Сараево. С висока физическа и психическа подготовка и добра материална част и въоръжение парашутистите изпълняват успешно поставен ите им задачи. Проявяват се при освобождаването на Югославия, но незабравими и паметни за Парашутната дружина остават боевете при Куманово, Стражин и Страцин през октомври 1944 г.
Komadnos specialni chastiВ първия си боен ден на 18 октомври воините проявяват изключителен героизъм и овладяват силно укрепения район при Стражин. С цената на 35 свидни жертви и 65 ранени те откриват пътя за настъпление на Българската армия от Крива паланка към Куманово. За проявения героизъм от воините-парашутисти командващият на Първа българска армия генерал-лейтенант Владимир Стойчев лично изказва своята благодарност, награждава с ордени за храброст, повишава в по-горни воински звания целия личен състав и заповядва загиналите да се погребат на родна земя. Денят остава в нашата военна история и с подвига на ефрейтор Никола Паскалев от състава на Първа парашутна рота. За да осигури настъплението, той закрива с гърдите си амбразурата на немска картечница.
Загиналите от Парашутната дружина по бойните полета на Втората световна война са 59, а ранените са 151, което представлява 50 процента от целия състав. Формированието съществува само шест години, но оставя диря в историята с героизма и най-вече с поставените традиции, които през времето се съхраняват, развиват и утвърждават. През годините продължават полетите на парашутистите от небето към земята.

Наследниците

68_brg_spec_siliПарашутната дружина съществува кратко, но тя има свои наследници, които продължават славните й традиции. С щат № 6520, утвърден от началника на Генералния щаб от 10 август 1964 г., в сила от 1 ноември 1964 г., са формирани 68-а Учебно-парашутно разузнавателна база и 86-а Учебно-парашутно разузнавателна база в с. Мусачево. До 23 юли 1975 г. двете бази съществуват самостоятелно. От тази дата, съгласно щат № 2266, те се обединяват и в Пловдив се създава поделение 32990. Със заповед № 027 от 1980 г. на командващия на Сухопътните войски формированието се преименува на 68-и парашутно-разузнавателен полк.
От 1 май 1993 г., с извлечение от МЗ № 00483, полкът е реорганизиран в 68-а разузнавателно-десантна бригада (рдбр), От 1 септември същата година 68-а рдбр се преподчинява от Командването на Сухопътните войски на Разузнавателното управление на Генералния щаб. Със заповед на  министъра на отбраната № 035 от 15 декември 2000 г. 68-а рдбр е реорганизирана в 68-а бригада „Специални сили“ и е преподчинена от ГЩ на БА, на ГлЩ на СВ сега –  Командване на Сухопътните войски. 

Верни на девиза: “Там, където другите не могат”

Brigaden general Mihail PopovЕдна от традициите в Деня на военния парашутист е командирът на 68-а бригада да прави кратка равносметка на извършеното от командосите до този момент през годината. В навечерието на празника бригаден генерал Михаил Попов изброи някои от националните, многонационалните и двустранни учения, тренировки, съвместни подготовки и състезания, както у нас, така и в чужбина, в които са участвали подразделения от формированието. А те са:
• съвместна българско-американска подготовка BLACK SEA ROTATIONAL FORCE 
• съвместна подготовка с алпийските формирования на  Италия C.A.S.T.A.
• тактическа тренировка на транспортната авиация (EATT 15 BG);
• ротационна подготовка 15-03 SABER JUNCTION 15 в Хохенфелс и Графенвьор, Германия 
• учение „5-те кули“ в Италия
• съвместно многонационално учение RAPID TRIDENT 2015 в Яворив, Украйна
• съвместна българско-американска подготовка „Тракийско лято 2015“;
• съвместна подготовка BLACK SEA ROTATIONAL FORCE 15.1 • съвместна подготовка Swift Response в Италия;
• съвместна подготовка PLATINUM LYNX 2015 в Румъния;
• ротационна подготовка/учение 16-01 ERF A COMBINE RESOLVE V в тренировъчния център на Силите на САЩ в Хохенфелс, Германия
• международното състезание COMMANDO CHALLENGE 2015 в Габрово в памет на загиналите български командоси по време на изпълнение на служебните задължения, посветено на Емил Шарков –  служител на СОБТ 
Днес – 16 октомври,  военнослужещите от 68-а бригада ще отбележат своя празник, на който са поканени бивши командири и техни колеги от запаса. Ще бъдат наградени и призьорите в проведените спортни състезания.  Бригаден генерал Попов изказва своята човешка и воинска благодарност на всички офицери, сержанти, войници, цивилни служители, бивши и настоящи парашутисти, които със своя всеотдаен труд и висок професионализъм са допринесли и допринасят решително за издигане бойната подготовка и бойната готовност на бригадата, следвайки девиза „Там, където другите не могат“.  

Първите

• През 1927 г. французинът Хайнике за пръв път разтваря парашут в небето на България, на 1000 метра височина над летище Божурище. След негови инструкции, с парашути скачат българските летци подпоручиците Христо Христов, Борис Цветанов, Васил Вълков и Борис Стоев.
• 18 март 1943 г. се счита за рождената дата на Първата парашутна дружина. Първият неин командир е капитан Любомир Ноев.
• През август 1951 г. над летище Божурище за пръв път в България се скача с два парашута. Правят се и първите скокове на свободно падане – със забавяне на отварянето на парашута. Извършва ги полковник Стефан Калъпчиев.
• През октомври 1952 г. младши лейтенант Йото Терзийски става първият индивидуален първенец в първите републикански състезания по парашутизъм. 
• Полковник Стефан Калъпчиев е носител на пет световни и седем републикански височинни рекорда. Той е първият българин, изпълнил скок от катапултиране. Скача от височина 13 350 метра и разтваря парашута на 500 метра. Извършва и скок от 13 738 метра с незабавно отваряне на парашута.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани