Неписано правило е, че когато военнослужещите тръгнат на учение, времето се разваля. Този път традицията беше нарушена и есента се показа в цялата си прелест при лагерното обучение на инженерната рота за обща поддръжка от 91-ви батальон на 55-и полк. Нещо повече – есента беше обагрила планината с всички цветове на дъгата. Стига да се отпуснеш и да наблюдаваш красотата на природата.
Но минутите за отмора на инженерните специалисти като че ли бяха малко. Те трябваше да използват благоприятното време през октомври, за да повишат своите
умения при
работата в екип
да изпълняват учебни въпроси в район, изнесен далеч от постоянния пункт за дислокация и да постигнат онова ниво на познание и ползване на въоръжението и техниката, необходимо за изпълнение на задачите.
А те не бяха малко. Воините трябваше да оборудват външен пераметър на база с елементи от инженерни заграждения, да обозначават и унищожават импровизирани взривни устройства и невзривени бойни припаси, да осигуряват ротата в информационно-комуникационно отношение, да поддържат участък от път, да изградят временна хеликоптерна площадка, да устроят тежък механизиран мост… Все задачи, които могат да бъдат обобщени с тематиката по действия на ротата при инженерна поддръжка на многонационална тактическа група в операция по поддържане на мира.
Дългогодишен командир на инженерната рота е капитан Даниел Стоянов. Той е завършил Военното училище във Велико Търново през 2002 г. като сапьор от Инженерните войски и специалност „Строителни и специални машини“. И оттогава е в 91-ви полк, който по-късно беше редуциран в батальон. Бил е командир на взвод, заместник-командир на рота, а от 2008 г. е на сегашната си длъжност.
Натрупал е опит от участията си в мисии. Първата му е през 2007 г. като командир на инженерен взвод в Косово. През 2009 г. е бил съветник по инженерните въпроси в Афганистан. През 2013-2014 г., пак в Афганистан, е изпълнявал длъжността съветник на инженерна рота за вертикални конструкции от Афганистански инженерен батальон.
Какво толкова – лагерно обучение на една рота, може да възкликне някой. Само че към ротата бяха придадени още формирования, тъй като тя същевременно се подготвяше за сертификация. При обучението участваше един взвод с командир старши лейтенант Красимир Дамянов от 3-и отделен механизиран батальон в Благоевград със задача да охранява инженерните формирования и района на базата. Разчети от комуникационно-информационни специалисти бяха дошли от 55-и инженерен полк в Белене, водени от капитан Димитър Чернев.
По време на лагера воините имаха
многобройни и
разнообразни
задачи
И, разбира се, те не могат да бъдат обхванати само от ротния командир капитан Стоянов. Той винаги разчита на своя заместник капитан Малин Михайлов, с когото служат заедно от 2008 г. Заместник-командир на ротата по логистичното осигуряване е капитан Марио Марков. Капитан Стоян Атанасов е командир на взвода за бойно осигуряване. Капитан Калоян Рашков командва взвода за вертикални конструкции. Начело на пътно-мостостроителния взвод е старши лейтенант Димитър Димитров. Командир на взвода за инженерни машини е лейтенант Симеон Костов, на взвода за механизирани мостове – старши лейтенант Христо Иванов, на електротехническия взвод – лейтенант Мариян Буколски. И всеки от тях имаше конкретни задължения и отговаряше за изпълнението на поставени задачи.
На първо място, обръщам внимание на командирите на взводове да осигурят всички мерки за безопасност. И след това да преминават към учебните въпроси. По-голямата част от личния състав се е справял досега многократно с тях. Други са натоварени с нови дейности, но те не са непознати за ръководителите на инженерните групи и за командирите на взводове. Всички имат добра натренираност и ще постигнем целите си на полевото обучение, увери по време на лагера капитан Даниел Стоянов.
Но военнослужещите не бяха оставени спокойно да си изпълняват инженерните задачи. Много често
бяха създавани
обстановки
на които те трябваше да реагират – нападение на земен противник, след това отстрел на базата с минохвъргачен огън, поставено импровизирано взривно устройство по маршрут, използван от пътно-мостостроителния взвод, невзривен боеприпас в района на лагера…Имитационната група с ръководител капитан Венцислав Петров не спираше да изобретява вероятни противникови действия и заплахи. Следваха различни видове химически опасности, медицинска евакуация на ранени…
Изпълнен бе целият спектър от възможните задачи, с които би се сблъскала ротата в мисии на НАТО. Нейният командир взимаше адекватни решения за ситуациите. А за тези, които не бяха в правомощията му, докладваше за съдействие на началник-щаба на Тактическия оперативен център на батальона капитан Радостин Тенев, който бе и ръководител на полевото лагерно обучение. Той и другите офицери от щаба на батальона следяха за действията на обучаваните и техните реакции.
Важно бе да повишим уменията на инженерните специалисти при различни обстановки на местността, да видим работата на командирите при получаването на задачите и взимането на решения за тяхното изпълнение. Те бързо реагираха, благодарение на познаването на възможностите на подчинените и наличната техника. Нямаше причини да не се подготвят както трябва и да не изпълним всички цели на полевото обучение, заяви командирът на 91-ви инженерен батальон подполковник Пламен Минчев. Той и началникът на щаба на батальона майор Владимир Андреев наблюдаваха част от действията на инженерната рота за обща поддръжка в дните, когато посещаваха лагера.