Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Военният клуб в Пловдив е един от символите на града

[post-views]
Военният клуб в Пловдив е един от символите на града
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Цончо Драгански

PLOVDIV-VK1
Военният клуб- януари 2016 г

Януари 2016 година. Сградата на Военния клуб в Пловдив осъмва в бяла премяна. В ранната сутрин служители на клуба и музиканти от Представителния духов оркестър на ВВС се включват ентусиазирано в почистването на снега. Започва всекидневният ритъм на Града под тепетата. Забързани минувачи се спират за миг, поглеждат  към клуба и отминават. Чуждестранни туристи питат каква е тази представителна сграда. А тя е с дълга и интересна история…
Има сгради, които с годините на своето съществуване са се свързали здраво с живота на града и събитията, които определят неговата история – те се превръщат в символи. Такава емблематична сграда в Пловдив е Военният клуб, пише в книгата си „Пловдивски архитектурни хроники“ Никола Чинков. 
Архитектът обяснява, че решението за построяване на нова сграда за нуждите на военните в Пловдив е взето на заседание на градската управа на 25 март 1898 г., когато 

VK-OTKRIVANE
Военният клуб в Пловдив в навечерието на неговото откриване

кмет на града е Христо Г. Данов
Било е отпуснато място от 818,80 кв. м между градината „Цар Симеон“ и началото на улица „Станционна“ (сегашната „Иван Вазов“) за строеж на Военен клуб, който дотогава се е помещавал в стара неугледна постройка, малко по на запад на същата улица, но подлежаща на събаряне. Началникът на гарнизона доста се е колебал дали да приеме мястото, като смятал, че не е подходящо, защото е било далече от тогавашния център на града – площад „Джумаята“. Може би това е една от причините строежът да започне доста по-късно – през 1906 г.
Проектът на пловдивския Военен клуб е дело на архитект Никола Лазаров, завършил архитектура в Париж през 1893 г. През  1898 и 1899 г. той приключва проектите, ръководи строежа и обзавежда интериорите на Военния клуб в София, който е бил проектиран през 1896 г. от чешкия архитект Антони Колар. През 1903 г. архитект Лазаров проектира Военния клуб в Шумен, а през 1904 г. получава поръчка да изработи проект и за Военния клуб в Сливен. 
Всъщност строителството на Военния клуб в Пловдив е завършено в края на 1908 г., а официалното и тържествено откриване става с елегантен офицерски и граждански новогодишен бал. Вътрешната украса на големия салон за този паметен бал е била поверена на известния в града художник и декоратор Андро (Димитър Андреев), който тогава е бил учител по рисуване в Пловдивската девическа гимназия.
В книгата
 „Пловдивски архитектурни хроники“ 
се казва още:
VK-POSRESHTANE-2
27 септември 1908 г. Пред още незавършения Военен клуб е построена триумфална арка за посрещането на цар Фердинанд във връзка с тържеството за провъзгласяването на българската независимост.

„В първоначалния си вид след построяването, сградата на пловдивския Военен клуб е била твърде интересна и внушителна със своя извисен обем и сполучливо архитектурно решение. Главната фасада към площада била майсторски пластично моделирана и със силно подчертаната си централна средна ос и двата кулообразни елемента по фланговете внушавала необходимата монументалност, достолепие и дълговечност. Тъй като проектантът архитект Никола Лазаров е бил в София, тук на място е бил назначен за изпълнител на строежа и пряк технически ръководител младият тогава, но талантлив пловдивски архитект Михаил Ненков“.
На 18 януари 1927 г. голям пожар унищожава зрителната зала на Военния клуб. Още на 8 август същата година започва нейното възстановяване, като всъщност тя е изградена отново, заедно със сценичната част. И до зимата строителството е завършено. Но 

в 21 часа и 20 минути е бил вторият, най-силен и разрушителен трус на голямото „пловдивско“ земетресение. Клубът е една от най-пострадалите сгради в града. Голямата му зрителна зала е била срината до основи. 
Възстановяването на сградата се поема и финансира от специално учредената от правителството Дирекция за подпомагане на пострадалите и възстановяване на разрушенията от земетресението през 1928 г. Проектите се изработват от пловдивското архитектурно бюро на архитектите Стойко Стойков и Борис Градинаров, което тогава е било най-авторитетното в града. 
Сградата, след поредното възстановяване, вече е с по-големи площи и възможности. Тя поема отново разнообразните си функции на обществено средище, особено в живота на пловдивското офицерство. През тридесетте и четиридесетте години на 20-ия век тук са се провеждали богати светски балове, в които заедно с елитното царско офицерство (еталон за образованост, добри обноски и култура) е присъствало и най-отбраното и изискано пловдивско общество. И е било чест за всеки, който прекрачи с покана входа на респектираща сграда…
Януари 2016 г. Във Военния клуб продължават разнообразните прояви на военнослужещи от гарнизона, запасното воинство и гражданството на Пловдив. Репетират състави, като тези на клуба по спортни танци „Парадайс данс“, модерен балет „Електра“, Детската вокална формация „Омайниче“, танцовата формация „Етноритъм“ и музикалните школи. Извършват се и дългоочаквани ремонти, за да бъде сградата все така забележителна и да отстоява  през годините признанието си като паметник на културата.

VK-ZEMETRUS
Останките от сградата на Военния клуб след катастрофалното земетресение на 18 април 1928 г.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани