Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

На фона на изминалата година, белязана от лавинообразни полицейски протести през лятото, когато се приемаше минимална възраст за пенсиониране и през есента, когато финансовият министър взриви полицейските нерви с идеята да им намали заплатите при пенсиониране от 20 на 10, поредното издание на „Полицай на годината” показа на света и на родното общество, че полицията не само е протестирала, но и е работила. Със съдействието на Фондация „Доверие и закрила” за пореден път бяха раздадени немалобройни награди, почти като на филмовите „Оскар”-и.

Голямата 
индивидуална награда

„ПОЛИЦАЙ НА ГОДИНАТА – 2015“ получи младши инспектор Емануил Манолов – полицай в група „Охрана на обществения ред“ в сектор „Охранителна полиция“ към Първо РУ – Пловдив, при ОДМВР – Пловдив. В заповедта подробно е посочено защо е отличен той.          
На 25 юли 2015 г. около 0.40 ч., в извънработно време младши инспектор Емануил Манолов без колебание предприема действия за предотвратяване на взломна кражба от съседен имот в Асеновград и заедно с баща си въпреки риска спират извършителите. Изяснява се, че задържаните са част от организирана престъпна група за домови кражби на територията на Асеновград и Пловдивска област, се казва в заповедта за награждаване. На 21 септември 2015 г., към 1.55 часа автопатрул, в който са Емануил Манолов и колегата му Сергей Бочуков, е изпратен по сигнал от гражданин към жилище, в което е нахлул непознат. Двамата задържат на място 45-годишен мъж, регистриран за поредица извършени кражби.

Първи подгласник 

Kolaj policeiski oskari
Колаж
Красимир Тодоров
ПРИ ИНДИВИДУАЛНИТЕ НАГРАДИ „ПОЛИЦАЙ НА ГОДИНАТА“ е старши инспектор Христо Палагачев, началник на Участьк-Устово, Районно управление Смолян, ОДМВР-Смолян. На 8 септември 2015 г,. към 19.22 ч, старши инспектор Палагачев получава информация за извършена телефонна измама на възрастна жена за около 250 000 евро в района на Първомай. Полицаят установява самоличността на евентуалния извършител, автомобила, с който се придвижва, посоката му на движение и ползвания от него мобилен телефон. С инициативност и находчивост, Палагачев достига до свързаните с евентуалния извършител лица, включително и провелия заблуждаващия разговор мъж от Горна Оряховица, както и адресите им. Получените данни предава своевременно на служител от Криминална полиция в РУ-Първомай. В последствие ст.инспектор Палагачев поддържа постоянна връзка с оперативните работници от ОДМВР- Пловдив и ОДМВР-Хасково, в резултат на което в рамките на няколко часа извършителят е задържан.
Сред индивидуално отличените място е отредено и на 

Безкористен 
катаджия 

Това е младши инспектор  Николай Николов, младши автоконтрольор  I степен в група „Охранителна полиция“, РУ- Кубрат, ОДМВР-Разград. През последните три години той има в практиката си 10 случая на предложен подкуп, за да не извърши действия по служба, като последният е от края на ноември 2015 г.  По всички случаи са образувани бързи полицейски производства и те са доказани. С поведението си Николай Николов утвърждава нетърпимостта към корупционни прояви и допринася за общественото доверие в институцията, се казва в мотивите за награждаването. Сред индивидуално наградените, но кой знае защо само с поощрения, са криминалисти, разкрили въоръжен грабеж от банков клон в Айтос и предотвратили трафик на хора в Харманли.

Голямата 
колективна награда

oscars-2014-promo-poster„ПОЛИЦАЙ НА ГОДИНАТА“ 2015-А Е ЗА СЛУЖИТЕЛИТЕ НА ОДМВР-БУРГАС
От началото на годината в ОДМВР-Бургас са образувани 1416 бързи и 142 незабавни производства, което поставя дирекцията на първо място в страната по абсолютен брой на делата с най-висок ефект за генералната превенция и за ограничаване на активността на престъпния контингент. Водени са 290 досъдебни производства за престъпления, свързани с наркотици. Разкрити са 3 нарколаборатории за производство на синтетична дрога и 4 за производство на марихуана. Съществен дял заемат и усилията за овладяването на миграционната обстановка в региона и страната. Във вътрешността на страната структурите на дирекцията задържаха 1018 имигранти, като повечето от успешните реализации са през последните месеци – септември и ноември 2015 г. Постигнат бе постоянен спад на регистрираните престъпления, включително и на извършваните над чужди туристи в курортните селища. 
Сред подгласниците в колективните награди са столичните полицаи, разкрили поредица от грабежи, както и техни гранични колеги от Царево, задържали нелегални имигранти. 
Умишлено не сме променили стила и духа на мотивите в официалните документи за награждаването на поредицата от полицаи, отличени като първенци през изминалата година. Аргументите за присъждането на наградите  трудно биха могли да бъдат преразказани. Остава и през новата година да разчитаме на закрилата на пазителите на закона. И да ги виждаме повече на „бойното поле“ в охраната на обществения ред и в битката с престъпността, а не на протестни шествия.

Между великото и смешното

Само една крачка дели великото от смешното. Това учи вековната човешка история. Една крачка стига великото да се „препъне” така, че да стане комично. А от друга страна, опитите обикновеното да бъде възвисено, пак водят до усмивки. Може и до добродушни, но по-често – иронични.
Защо ли на такива мисли навяват поредните награди „Полицай на годината“? За какво е отличен най-първият от първите? Предотвратил кражба в съседски двор, въпреки че не бил на работа в този момент. Че нали полицаят е полицай винаги. Поне така твърдяха служителите на реда, когато протестираха миналата година – че им се полагат придобивки, защото за тях няма ден, няма нощ, няма делник, няма празник. А след това, вече на служба в патрулката, задържал крадец. Че нали това му е работата! 
Знаково е признанието и за наградения катаджия. Отказал подкуп неведнъж! Откога приемането на подкуп от полицаите се приема за нормално, а отказът – за героизъм? Дотам ли стигна и полицейското, и общественото съзнание? Какво говори това? Че щом момчето, отказало рушвета, е герой, останалите негови колеги не ги отличават, но те пък си прибират каквото падне от нарушителите? 
Незнайно защо в класацията въобще не беше включен граничният полицай Вълкан Хамбарлиев, който не се поколеба и показа дори с оръжие как се охранява неприкосновеността на българската държавна граница. Дали защото веднага след неговия изстрел, покосил нарушител на браздата, мненията отекнаха крайно негативно и дори някои го определиха като убиец, макар че в служебната му характеристика и в закона за МВР е записано, че може да се употребява оръжие, за да бъде предотвратено престъпление? Или защото прокуратурата веднага храбро го „подхвана“. И го разследва, кой знае защо, за превишаване пределите на неизбежната отбрана. Сякаш става въпрос за кръчмарска свада, а не за защита на държавната граница! Така отличията „Полицай на годината“ преминаха по тънката червена линия между великото и смешното. Добре, че не бяха връчени отличия и на онези от пазителите на закона, които не са излезли на масовите протести. Или не са намерили такива.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани