На 12.01.2016 г. военното разузнаване на Република България навърши 108 години от създаването си. На тази дата служба „Военна информация“ (Службата) отбеляза своя професионален празник. Това е българската служба за сигурност с най-дългогодишна история.
Формирането на военното разузнаване безспорно е знаменателно събитие в историята на въоръжените сили на България. Възстановяването на българската държава в края на ХІХ век и необходимостта да се защити териториалната й цялост на фона на нестабилната обстановка на Балканите ускоряват институционализирането му и определянето на задачите, които ще изпълнява.
На 12 януари 1908 г. (нов стил) влиза в сила Указ № 190 на княз Фердинанд, с който Информационното бюро към Оперативното отделение на Щаба на армията се трансформира в Разузнавателна секция.
С министерска заповед № ОХ-49 от 11.02.1997 г. тази дата е обявена за официален празник на българското военно разузнаване.
Секцията е първият специализиран орган за ръководство и водене на военното разузнаване в България.
Държавното и военното ръководство поставят още в началото на съществуването му отговорни задачи, някой от които имат стратегически характер за страната.
Преминало през изпитанията на 4 войни и спомогнало за славните победи на Българската армия, доказало се в условията на различни и нелеки политически и исторически превратности, българското военно разузнаване се е превърнало в незаменим инструмент на държавата за предоставяне на информация, необходима за отбраната и защитата на националната сигурност от външни посегателства, рискове и заплахи.
През 1940 г. Разузнавателната секция е реорганизирана в самостоятелен Разузнавателен отдел на Щаба на войската, а през 1947 г. – в Разузнавателен отдел на Генералния щаб (РО – ГЩ). От март 1950 г. РО – ГЩ е Разузнавателно управление на Генералния щаб (РУ – ГЩ).
През 1999 г. се създава Главна дирекция „Военна информация“ в Министерството на отбраната, а в ГЩ се формира Разузнавателно управление. От 1 януари 2000 г. главната дирекция се трансформира в служба „Военна информация“, пряко подчинена на министъра на отбраната.
Фактите показват, че доброто разузнаване съпътства мощта и просперитета на голям брой държави и допринася за вземане на съдбоносни решения. Историята на военното разузнаване е написана със саможертвата и достойно изпълнения дълг на знайни и незнайни разузнавачи. Дори хора, добре запознати с историята на България и на въоръжените й сили, понякога остават изненадани от важната роля, която то е имало за защита на независимостта и териториалната цялост на българската държава, както и за утвърждаването й като общопризнат фактор в международните отношения.
Много неща в дейността на военното разузнаване се променят през периода от неговото създаване до днес, но непроменено остана най-важното – служенето само и единствено на отечеството, за осигуряването на неговата отбрана и за отстояване на националните интереси.
Служба „Военна информация“ е наследник на богата на героизъм и висок професионализъм история и поема ангажимента да развива и надгражда създаденото в една нова, изключително динамична и трудна за прогнозиране геостратегическа среда. Независимо от противоречивите и понякога драматични събития в страната и в международен план Службата винаги е защитавала суверенитета и интересите на Република България и е отстоявала високите морални ценности като патриотизъм, чест и готовност за саможертва.
Демократичните промени в страната ни след 10.11.1989 г. ускоряват реформирането на военното разузнаване и дейността е приведена в съответствие с новите политически и военни реалности в глобален и регионален аспект. То се изгражда като модерно разузнаване с адекватни на новата среда на сигурност организация и функции и равностойно участие в разузнавателната общност на НАТО и ЕС.