Анализът на дейността на Военновъздушните сили показа, че през 2015 г. ВВС продължиха с изпълнението на съюзните ангажименти към НАТО, като не допуснаха срив в мисията по охрана на въздушното пространство Air Polising. Формированието „Среден транспортен самолет“ C-27j „Спартан“ беше отлично подготвено и получи серитификат с оценка Mission Capable.
Портфолиото на Министерството на отбраната за модернизацията до 2020 г. включва 6 проекта за Военновъздушните сили. През 2015-а ВВС участваха в 5 национални и 16 международни учения, като през 2014-а международните са били 12.
На „Шабла 2015“ за първи път беше проведена стрелба с артилерийско въоръжение на МиГ-29 по малоразмерна, нискоскоростна и ниско летяща цел. За първи път се проведоха и стрелби на ЗРК „Куб“ по мишената МАБ-В755, а екипажите на самолетите L-39 и Су-25, и вертолета Ми-17 изпълниха бойни стрелби по надводни мишени, разработени от ВВС. На „Шабла 2015“ за първи младите пилоти по интензивната летателна програма
стреляха по
морските цели
с НУРС и оръдие, и показаха отлични резултати, което затвърди ефективността на програмата. Двойно нараснаха през 2015-а действията по цели, влетели без полетен план в контролираното въздушно пространство и в зоната ни за отговорност в Интегрираната система за ПВО на НАТО. Повиши се и броят на презграничните операции с Гърция и Румъния.
Независимо от крайно ограничените ресурси в резултат на силната мотивация и усилията на всички нива във ВВС планираните летателни часове (нальота) бяха изпълнени в много висок процент. Пълният обем на нальота не можа да бъде постигнат поради липсата на изправна авиационна техника и недостатъчни и неритмични доставки на гориво.
Най-голям нальот и разнообразие на задачите бяха постигнати в 24-а авиобаза „Крумово“. Учебната авиационна група в Долна Митрополия постигна най-високия си нальот от 10 години насам. Нарасна и нальотът в 16-а транспортна авиационна група „Враждебна“ в резултат на многото
подготовки,
тренировки, учения
както и в отговор на обществената потребност от социални полети. Аварийно-спасителната подготовка на летателния състав се допълни и с курс по оцеляване на пилоти, катапултирали над море, проведен съвместно с ВМС по специална програма. Известно е, че безопасността на полетите в авиацията няма алтернатива. По тази причина и през 2016 г. ръководителите и командирите от ВВС на всички нива ще бъдат максимално мобилизирани с цел безаварийното изпълнение на задачите и запазване на здравето и живота на личния състав. През 2015 г. се запази положителната тенденция на удължаване на нальота без авиационни произшествия. За изминалата година той е
208 часа
с 10 часа повече от 2014-а.
В последните години преобладаващата част от авиационните произшествия са резултат от отказ на авиационната техника. Като основни причини затова в анализа се посочват експлоатацията на техниката в края на техническия ресурс или удължен такъв, както и преминаване на обслужване по техническо състояние.
Инцидентът със самолета PC-12 разкри слабости в планирането, организацията, ръководството и координацията на полетите при изпълнение на задачи на чужди летища. Това наложи задълбочен анализ и предприемане на мерки за усъвършенстване на летателната дейност и нормативната база.
В Базата за предно разполагане „Безмер“ през миналата година не допуснаха
нито един
инцидент
Личният състав показа висока мобилизация, независимо от това, че безмерци работят в момента при много сложни условия на чуждо летище. Това е свързано с пътувания, битови проблеми, полети на техника с изцяло удължен ресурс, участие във всички учения, реални стрелби и бомбопускания с новоприучени летци.
За Зенитно-ракетните войски 2015-а беше изключително динамична и натоварена. Те участваха много успешно и ползотворно във всички учения на ВВС, изпълниха много задачи в
реална и напрегната
обстановка
срещу опитен „противник“.
За ЗРВ стрелбите на „Шабла 2015“ бяха безапелационен успех. Командирите усъвършенстваха уменията си за вземане на бързи и точни решения, а разчетите повишиха способностите си за работа в сложна въздушна обстановка и радиоелектронни смущения.
Радиотехническите войски с всичките си формирования осигуряваха надеждно непрекъсната летателна дейност, всички реални и тренировъчни мисии на дежурните сили и средства, и всички национални и международни учения. Нивото на основните видове подготовки беше съхранено. Повиши се натренираността за бойна работа в условия на радиоелектронни смущения. Радиолокационната техника се поддържаше в техническа изправност и не беше допуснато прекъсване на бойно дежурство.
И през 2015 г. Военновъздушните сили бяха в непрекъсната готовност
да помогнат на хората
където и за каквото се наложи. Вертолетната авиация извърши 11 полета за гасене на пожари, 2 по търсене и спасяване, и 5 при помощ в зимни условия и други задачи, свързани с овладяването на миграционния поток към страната.
Самолетите „Спартан“ направиха 12 животоспасяващи полета, транспортирайки по въздуха медицински екипи и органи за трансплантация. С бързите си и точни действия екипажите предотвратиха не малко щети и спасиха човешки живот. Това е приносът на ВВС за националната сигурност в мирно време.