Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Всеки конник е бойна единица

[post-views]
[post-views]
Favicon_File

Михаил Григоров

1-1
Антон Страшимиров (вторият вляво)
В края на 1915 г. книгоиздателство „Основа” обнародва календара „Целокупна България”. Изглежда календарът се радва на огромен успех и затова в началото на 1916 г. във в. „Военни известия“ се появява съобщение от издателите, че е пуснато и второ подобрено издание. Второто издание е отпечатано в пет цвята, оформено е високо художествено и както пише в съобщението „олицетворява дивната епопея на войната и ще остане най-редкия спомен за всекиго“. 
Календарът съдържа образите на всички министри, на царя и на главнокомандващия на действащата армия генерал Никола Жеков, на командващия на първа армия генерал Климент Бояджиев, на генерал Стефан Тошев – командващ трета армия, на генерал Константин Жостов – началник на Щаба на войската и на генерал Георги Тодоров, командир на втора българска армия. 
На страниците на календара има изгледи от Битоля и Охрид. Той съдържа разкази за сраженията при Гевгелии и Дойран, летопис на войната и други неща. Струва 50 стотинки. Отстъпката за книжарите, ако си предплатят заявката, е 40 на сто. Срещу пощенски марки за 3 лева издателите изпращат три календара и три карти на военните действия. Издателството се намира на ул. „Оборище“ 24. 
Антон Страшимиров, Иван Вазов, Стилиян Чилингиров, Кирил Христов, Иван Радославов, Елин Пелин, Йордан Йовков, Христо Борина, Йосиф Хербст и още много български писатели пишат по страниците на „Военни известия“, който поддържа 30 раздела и рубрики. По време на Първата световна война писателите, както и художниците са зачислени в отделните дивизии като военни кореспонденти и обикалят бойните полета и местата за дислокация на войските, за да снабдяват читателите с правдива и свежа информация. 

 

Kartina Osvoboditeli
''Освободители'', Димитър Гюдженов
Зимата на 1916 г. е тежка, „но ние сме под стряха“, пише в документалния си разказ „При конницата“ Антон Страшимиров в един от февруарските броеве на „Военни известия“. Казва, че пред него вече е отворена неписаната още книга на атаките, набезите, дебненията и главоломните рискове. Конницата е навред и пред всяка друга войскова част. И всеки конник в нея е бойна единица. Защото в конницата началникът може да удържи командването само ако е начело и увлича след себе си ездачите и конете, иначе те му се изплъзват от ръцете.  
Благодарение на това, според Страшимиров, в конницата има странно сливане на малкото и голямото и като цяло – едно сливане на душите. Поради това че конницата е винаги в авангарда, а понякога е дори зад позициите на противника, кавалеристите рядко разказват спомени или ако разказват, те са странни или пикантни. Такава история разказва на писателя и един поручик от Лом. 
Наш разезд (12 конници) е спешен и пълзи по една стръмна височина зад река Черна. Конниците искат да достигнат до върха и да огледат неприятелското разположение. Когато са почти стигнали целта, оставят конете на ординареца и продължават да пълзят нагоре. Подофицерът, който не иска да пълзи, продължава да 

върви прав 

и стигайки на върха, спира като закован. 

2-2
“Изкарване артилерията на позиция“, Димитър Гюдженов
Фото Красимир Тодоров
В същото време, само че от противоположната страна, по същия начин по стръмния рид е пълзял и противников френски разезд, чийто подофицер също с пушка в ръка стига пръв до върха. 
Пълзящите по терена от двете страни на върха български и френски кавалеристи спират и насочват пушките си едни срещу други. А ги делят само някакви си десет крачки. В този миг френският подофицер поставя пушката си на скалата, протяга дясната си ръка напред и тръгва срещу нашия командир. Нашият естествено не иска да остане по-назад и също тръгва с протегната дясна ръка срещу французина. 
Така на върха на острия планински хребет двамата офицери се срещат и си стискат ръцете, докато войниците от двата разезда са залегнали от двете страни със заредени пушки. 
Френският офицер казал нещо на нашия, от което той разбрал само думата „браво“. И защото не знаел как да му отговори на френски, а желаел непременно да бъде разбран, нашият човек, 

ухилен до уши 

вкарал в употреба единствената фраза, която помнел на чужд език и изрекъл към французина:
– Шпрехен зи дойч?
Французинът се разсмял, потупал го по рамото и се раделили. 
Двата разезда се върнали назад ни лук яли, ни лук мирисали, пише Страшимиров.

4-4
''Обяд'', Васил Маринов
В другата история, която той разказва, самичко българско войниче пленява в Охрид цяла сръбска рота с двама офицери. Момчето се казва Сиромахов и е санитар, но иска да стане кавалерист. Понеже е от Ямбол, а градът се слави с добри кавалеристи, командирът му се съгласява и никой не усеща кога момчето овладява коня и сабята. 
Разездът, в който е Сиромахов, се разделя на две и влиза в Охрид след разбитите сръбски войски, които още вилнеят насам-натам из града. Момчето е назначено за дозорен и затова препуска само 

по една от
тесните улички 

на града. В една странична уличка съзира сръбски войник, който се опитва да се скрие зад една врата, но тя се затваря под носа му. И Сиромахов го съсича. После вратата се отваря и някакъв уплашен човек прошепва на нашия юнак:
– Мило бугарче, бягай, в комшийския двор има много сърби.
– Къде? – попитал Сиромахов, но българинът отново се скрил зад вратата. Тогава той тръгва от врата на врата и открива дом с голяма зеленчукова градина, пълна със сръбска рота от 150 души. Връхлита с коня сред тях и със страшен глас им командва:
– Долу пушките! Долу!

3-3
''В окопа'', Владимир Димитров – Майстора
Изненаданите войници започват да се оглеждат и да хвърлят пушките. Нашият човек обаче няма търпение да ги чака и започва да ги налага с опакото на сабята и да ги избутва към вратата. 
Извежда ги на улицата 

и ги подкарва
като овце

В това време срещу него се задава и подофицерът му с още трима български ездачи от разезда. Този подофицер бил от Сливен и бързо разбрал какво е станало, след като видял зад цялата група гордо изправения на коня си Сиромахов, размахал сабята. 
Гражданите на Охрид, които станали свидетели на това чудо, наизлезли с пушки от домовете си и искали да линчуват сърбите, но българският подофицер не им разрешил.  

Картините са от фонда на Националния военноисторически музей

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани