В Британския парламент започнаха дебатите около постигнатото от премиера Дейвид Камерън споразумение с ЕС за преференциалното членство на Обединеното кралство. След като получи своето, Камерън е изправен пред още по- трудната задача – да убеди крайните евроскептици в неговата консервативна партия за ползите от оставането в 28 членния блок.
От няколко години членството на Великобритания в ЕС е сред най-горещите теми на острова и разединява както политиците, така и самите британци. Това принуди Дейвид Камерън да обещае на избирателите си да свика референдум, като разбира се договори по-добри условия за страната.
Камерън подчерта пред депутатите, че островът няма да има втори шанс и след обявеният референдум на 23 юни няма да има връщане назад. Независимо, че Лондон получи своето, политици от ранга на кмета на британската столица Борис Джонсън, обявиха, че ще агитират за излизането на Обединеното кралство от ЕС. Решението на консерватора Джонсън е тежък удар за Камерън, който още по-трудно ще обеди своите съпартийци да го подкрепят. Отстрани на политическо говорене бизнесът също каза своята тежка дума. В писмо до правителството 36-те най-влиятелни компании в страната се обявиха в подкрепа на членството на острова в ЕС, което според тях ще запази хиляди работни места.