Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.
Успехи въпреки финансовите ограничевия

snarqdi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

От 2001 г. ежегодно 1 март се чества като официален празник на логистиката. Датата е повод да се направи равносметка за постигнатото през изминалата година, както и да се очертаят основните приоритети и предизвикателства пред логистиката през настоящата 2016 г.    


Анализът показва, че хората в логистиката, работейки в рамките на ограничен човешки и финансов ресурс и остър дефицит на определени материални ресурси, успешно изпълняват своите задължения по логистичното осигуряване на въоръжените сили по трите мисии.


През 2015 г. особено внимание беше отделено на осигуряването на горива, гуми и акумулаторни батерии за провеждане на подготовката на военните формирования от БА. През последните няколко години не са осигурявани достатъчно финансови средства за закупуване на горива, което в значителна степен затруднява бойната подготовка. 


Направен е изводът, че общият размер на финансовите средства за закупуване на необходимите количества горива за пълноценното осигуряване на подготовката на въоръжените сили е около 50 – 55 млн. лв. годишно. През годината са закупени и доставени автомобилни гуми за 404 085 лв. и акумулаторни батерии за 636 046 лв. 


С разработването на нови наредби, програми и правила беше актуализирана съществуващата нормативна база в областта на логистиката. През 2015 г. беше взето решение България да се присъедини към Центъра за координация на придвижването „Европа“ (MCCЕ), като процедурата ще се извърши през 2016 г., за пълноправно членство от 1 януари 2017 г.


По времobleklo logistikaе на учението „Съвместна защита 2015“ логистични формирования от СКС отработиха въпроси по развръщане на Център за приемане и временно настаняване на пристигащите сили на НАТО. През годината логистичните формирования от СВ проведоха 12 ротни тактико-специални учения. Десетки са ученията през 2015 г., които са осигурявали логистиците от ВВС и ВМС. В Многонационалното логистично полево учение Capable Logistician 2015 в Унгария се включиха 21 военнослужещи от СКС и СВ и 4 единици техника. През 2015 г. общо 98 формирования за преодоляване на последствията от бедствия извършиха 162 акции по оказване помощ на населението с участието на 1 162 военнослужещи и 316 единици техника.


Специалистите от формированията за контрол на придвижването осигуриха наземното обслужване и организираха изпълнението на гранични и митнически процедури на територията на страната на 395 самолета, около 6000 души личен състав и 770 тона материални ресурси.


Важно направление за работа беше освобождаването на БА от излишъци – 5140 т боеприпаси и 15 218 броя оръжия. Изготвени са 50 броя комисионни договори между Министерството на отбраната и „Снабдяване и търговия – МО“ ЕООД за търговска реализация на оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия. 


Предмет на договорите са 12 454 броя оръжия и 4330 т боеприпаси на стойност 7571 613 лв. без ДДС. По тях са сключени договори за покупко-продажба на 646 броя оръжия и 645 т боеприпаси. Със заповеди на министъра на отбраната, 38 единици оръжия са предоставени безвъзмездно на общини и музеи за изграждане на мемориални комплекси и като музейни експонати. 


През 2015 г. е открита процедура за възлагане на обществена поръчка за утилизиране/унищожаване на 867 т боеприпаси. Унищожени са 1455 единици различни видове и модификации негодни за използване оръжия, възстановяването на които е било невъзможно или отчетено като икономически нецелесъобразно.


По линия на армейското здравеопазване като важен проблем през 2015 г. се очерта окомплектоването на медицинските пунктове с личен състав. За целта беше инициирано набирането на стипендианти от висшите медицински учебни заведения. Проблемен остава и въпросът с окомплектоването на медицинските пунктове със съвременни санитарни автомобили. Наличните от марката „Мерцедес“ са крайно недостатъчни, а от марката УАЗ не отговарят на стандартите за медицинска евакуация.


През 2016 г. дейността на логистичните органи ще се насочи към създаването на условия за провеждане на бойна подготовка от военните формирования от БА, спиране на процеса на декапитализация на ВС и частично възстановяване на въоръжението и техниката. Едни от важните направления за работа ще бъдат освобождаване от излишните за МО недвижими имоти и движими вещи в интерес на отбраната с акцент върху утилизацията на излишните боеприпаси.


Друг важен момент е направеното предложение за промяна в Закона за отбраната и ВС с цел делегиране на права и задължения на министъра на отбраната да ръководи политиката по логистичното осигуряване на България като страна домакин. Основно направление в областта на многонационалната логистика през година ще бъде организирането и провеждането на дейности за оказване на поддръжка от България като страна домакин на сили с висока степен на готовност на Алианса, при тяхното развръщане за участие в учения на територията на страната, във връзка с Плана на НАТО за готовност за действие. За регламентация на процеса по поддръжката от страната домакин (ПСД), предстои България да се присъедини към съответните меморандуми на 17 съюзнически държави с НАТО. По този начин ще се гарантира ПСД за български контингенти при участието им в мисии зад граница. Другите страни-членки пък ще се присъединят към нашия меморандум с Алианса. В тази област са предприети стъпки и за използване на възможностите на Агенцията на НАТО за поддръжка и придобиване – NSPA.

logistika
През 2016 г. ще продължи внедряването на Информационна система „Логистика на БА“ във военните формирования на Българската армия. Тенденциите за развитие са до 2020 г. системата да бъде внедрена във всички военни формирования от БА със собствени звена за счетоводен отчет. 


Поради ограниченото ресурсно осигуряване и променливата вътрешна и външнополитическа среда за управлението на този процес е иницииран проект, съгласно изискванията на метода „Управление на проекти в контролирана среда (PRINCE 2). В Плана за развитие на въоръжените сили до 2020 г. е предвидено през втората половина на 2016 г. в Съвместното командване на силите да се създаден щатен офис за администриране на системата и да бъде сключен договор за нейната поддръжка от специализирана фирма.


В областта на медицинското осигуряване предстои разработването на нов концептуален документ за извънболничното медицинско осигуряване. През настоящата година предстои въвеждането на 
професията парамедик във ВС. Много и отговорни са задачите които трябва да решават логистичните органи от всички нива. Ето защо в навечерието на техния професионален празник – 1 март, от дирекция „Логистика“ в Щаба на отбраната пожелават на военнослужещите и цивилните служители от системата за логистично осигуряване много здраве, сили и енергия за посрещане на новите предизвикателства и постигане на по-нататъшни успехи в благородната им дейност по логистичното осигуряване на ВС на България, в условията на колективната отбрана на НАТО и в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС. Честит празник! 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани