Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Световното кино идва у нас

[post-views]
Световното кино идва у нас
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Лъчезар Лозанов

Открива се 20-ият „София филм фест“

SFF--LORENCO VIGASA-4
Лоренцо Вигаса грабна “Златен лъв“ на фестивала във Венеция за филма си “Отдалече“

С премиерата на най-новия игрален филм на Иглика Трифонова „Прокурорът, защитникът, бащата и неговият син” на 10 март се открива „София филм фест” (Sofia International Film Festival). Още през 2011 г. филмът спечели в Кан наградата на ScriptEast на името на легендарния полски кинорежисьор Кшищоф Кешловски. Световната премиера беше през ноември м.г на международния фестивал Black Nights в Талин. 
Програмата на СФФ съдържа 177 пълнометражни игрални и документални заглавия и над 32 късометражни филма. За 14-и път международно жури ще определи фаворита за Голямата награда в конкурса за първи или втори игрален филм „София – град на киното”, с парична премия от 7000 евро, осигурена от Столична община.  
13-те конкурсни 
филма са: 
SFF-3
Кадър от филма на Иглика Трифонова ,,Прокурорът,защитникът,бащата и неговият син“

„Жажда” – България, 2015, на Светла Цоцоркова; „Сняг” – България-Украйна, 2015, реж. Венцислав Василев; „Жалейка” (Zhaleika) – Германия, 2016, реж. Елица Петкова; „Райската стая” (The Paradise Suite) – Холандия-Швеция-България, 2015, реж. Жууст ван Хинкел; „Аз, Олга Хепнарова” (I, Olga Hepnarova) – Чехия-Полша-Словакия, 2016, режисьори Томаш Вейнреб, Петер Казда; „Бозайник” (Mammal) – Ирландия, 2016, реж. Ребека Дали; „Дъщерите на дансинга” (The Lure) – Полша, 2015, реж. Агнешка Смочинска; „Рауф” (Rauf) – Турция, 2016, режисьори Сунер Канер и Барис Кая; „Ако и кога” (If and When) – Израел, 2016, реж. Еран Б.Уай; „Отворена врата” (The Open Door) – Испания, 2016, реж. Марина Сересески; „Онези отдолу” (The Ones Bellow) – Великобритания, 2015, реж. Дейвид Фар; „Смак” – Гърция, 2015, реж. Елиас Деметриу; „Лятото на замръзналите фонтани” (The Summer of Frozen Fountains) – Грузия-Русия, 2015, реж. Вано Бурдули.
Голямата новина идва от Филмово студио „Ню Бояна”, най-голямото киностудио в Източна Европа. Те ще връчат Голямата награда на „София Мийтингс” – 50 000 евро в услуги и чек за 5 000 евро. 
За 13-и път ще се проведе конкурсът за Наградата Джеймисън за български късометражен филм. През 2016 година селекцията ще осъществят: Ивайло Христов – актьор и режисьор, Маргита Гошева – актриса, Илиян Джевелеков – режисьор и продуцент, Анита Димитрова – журналист, Антония Милчева – режисьор, носител на наградата JAMESON за 2015 година. Те определиха 13-те финалиста от кандидатствалите 95 филма. Победителят ще бъде избран от международното жури. Наградата е на стойност 6 000 евро, осигурена за поредна година от Jameson Irish Whiskey, и ще бъде връчена на режисьора на филма-победител. 
На СФФ могат да бъдат видяни филмите на Тери Гилиъм, Тед Кочев и Бела Тар на специални прожекции, които стартират на 1 март в Дома на киното. Великият Тери Гилиъм е гост. Индивидуалист, изключителен визионер, член на знаменитата комедийна група „Монти Пайтън”, той е създал много забавни, абсурдни и пълни с фантазия филми. Носител е на две отличия „БАФТА”, 4 награди от кинофестивала във Венеция, номинации за „Оскар” и „Златен глобус”, както и други престижни отличия. На 18 март в кино „Люмиер” ще бъде представен шедьовърът му „Бразилия” на Британска гала. Тери Гилиъм ще получи
SFF-1
,,Такси“ на Джафар Панахи е носител на наградата със,,Златна мечка“- Берлинале“15.
 
наградата на София 
от Столичната община на 19 март и ще представи последния си филм „Теорема нула”. Визитата и ретроспективата на режисьора са подкрепени от Британски съвет. 
Легендарният режисьор с български корени Тед Кочев, носител на „Златна мечка” в Берлин, с 2 номинации за „Златна палма” в Кан и една за „Оскар” е също гост и ще получи Наградата на София за принос към киноизкуството. Режисьорът на „Рамбо: Първа кръв” представя ретроспектива. На 12 март от 12 ч. в Дома на киното е срещата с него „Интервю с автограф”. 
Още един забележителен автор на световното и унгарското кино – Бела Тар ще получи Наградата на София на 12 март в 20 ч. в Дома на киното. Креативни импулси с визуална чувствителност и усет към експеримента придават метафизичен привкус на внушението му. Неговият филм „Веркмайстерови хармонии” ще бъде специалната Гала на ФИПРЕССИ  на фестивала по случай 90-годишнината на организацията.
Наградата на София ще получи и прочутото трио Георги Стоев -Джеки, Георги Пенков – Джони, и Христо Илиев – Чарли. Те ще представят най-новия си съвместен филм „Добро утро, капитане” на световната му премиера в кино „Люмиер” на 11 март.
На 20-ия СФФ се очакват 
над 250 чуждестранни гости
Част от тях ще дойдат специално за 13-ото издание на „София Мийтингс”, което по традиция събира европейския елит във филмовата индустрия.
Прожекциите на фестивала, заедно с изданията във Варна, Бургас и Пловдив, ще продължат до 31 март. Предвидени са в НДК-Зала 1, Кино Люмиер, Дома на киното, кино Одеон, Euro Cinema, Културен център „G8”, CINEMA CITY Mall of Sofiа, CINE GRAND City Center Sofia, ARENA Deluxe Bulgaria Mall и кино „Славейков“ (Френския културен институт). Прожекции ще има и в залата на Гьоте-институт, в Културния център на Софийския университет, както и в зала „София” на бившия партиен дом. (Повече на www.siff.bg)
На СФФ „Лидл” ще връчи Наградата на публиката. Традиционната ни рубрика „Големите награди” представя филми, спечелили най-важните призове от водещите кинофестивали в света. Сред заглавията са „Такси” („Златна мечка” – Берлинале ’15) на Джафар Панахи; „Отдалече” („Златен лъв” – Венеция ’15) с режисьор от Венецуела Лоренсо Вигас; „Синът на Саул” на Ласло Немеш (с Голямата награда на журито и наградата на критиката в Кан, „Златен глобус” и номинация за „Оскар” за най-добър чуждоезичен филм); носителят на голямата награда на журито в Сънданс 2016 „Пясъчна буря” на режисьора Елит Зексер; „Стая” (голямата награда от Торонто ’15, с 4 номинации за „Оскар”) на Лени Ейбрахамсън. С номинации за „Оскар” и „Златен глобус” за анимационен филм, с голямата награда на журито във Венеция 2015, с още десетки награди и номинаци от различни филмови форуми, ще се срещнем с най-новото творение на непредвидимия Чарли Кауфман „Аномалиса” – на една единствена прожекция!
SFF-2
Пенелопе Крус е изворът на всички женски добродетели в ,,Ma ма“

В „Киното днес – големите майстори“ 
са най-новите филми на утвърдени имена. Присъстват заглавия като „Каръл” на Тод Хейнс – с превъплъщения на Кейт Бланшет и Руни Мара, филм с 39 награди и над 170 номинации, 6 от тях за Оскар; „Рюдзо и неговата седморка” – най-новата творба на японския майстор Такеши Китано; „Разрушение” на Жан-Марк Вале, с предизвикателния Джейк Джиленхол; най-новия филм на Хулио Медем „Ma мa” (2015) с Пенелопе Круз; номинирания за „Златна палма” „Долината на любовта” на Гийом Никлу, с Изабел Юпер и Жерар Депардийо; предстоят срещи с провокативния „Приказка на приказките” на Матео Гароне, чиято премиера беше в Кан, а също и с представения във Венеция филм на Пабло Траперо „Кланът”. Очаквайте и лентата от селекцията на Торонто, Лондон и Сао Пауло „Мъже и пилци” на Андерс Томас Йенсен и др. 
В програмата 
„Киното утре – големите надежди“ 
ще се представи номинирания за чуждоезичен „Оскар” „Прегръдката на змията” на Сиро Гера (най-добър филм  Мар дел Плата ’15, с наградата C.I.C.A.E. в „Петнайсетдневката на режисьорите” – Кан ’15), „Детството на един водач” на Брейди Корбет (наградата „Луиджи де Лаурентис” – най-добър дебют, наградата „Хоризонти” за най-добър режисьор – Венеция ’15). Забележителна е копродукцията между Аржентина, Бразилия и Франция – „Паулина” на Сантяго Митре, чиято премиера беше в програмата на Кан; следват китайския „Каили блус” на режисьора Би Ган, представен на фестивала в Локарно; „Дете за сряда” на Лили Хорват, с награди от Карлови Вари, Котбус, Колката и още много други. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани