Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Службата в името на родината изисква уважение

[post-views]
Службата в името на родината изисква уважение
Favicon_File

Андрей Рангелов

g-n Popov– Г-н генерал-лейтенант, какви бяха първите Ви действия на поста началник на отбраната?


– Първо – да поставя моите приоритети пред командващия на Съвместното командване на силите, командирите на видовете Въоръжени сили и Щаба на отбраната. А те са: грижи за личния състав, по-добра интеграция и работа вътре в структурите на Българската армия и Въоръжените сили (ВС), по-добро взаимодействие със структурите от други ведомства, интеграция в структурите на НАТО, модернизация. Изключително сериозно се подхожда във всички тези посоки. Предполагам, че резултати ще се видят съвсем скоро. 

Ще започна отзад напред – видовете ВС много сериозно работят по разработването на проектите за модернизация – и Военновъздушните сили, и Сухопътните войски, и Военноморските сили. Тези проекти са разгледани на съответни нива и се надявам в скоро време да излязат извън рамките на Министерството на отбраната и да се придвижат към по-горните равнища, от които зависи вземането на решения по тях. 

Относно интеграцията, самият факт, че ни беше поставена допълнителна задача за изпълнение – участие в охраната на държавната граница, означава, че се изисква по-добро разбиране вътре в армията как ще се разпредели задачата между отделните структури. Нужно е и да взаимодействаме основно с органите на МВР и с много други държавни и неправителствени организации. Мисля, че тази задача беше предварително добре изяснена като приоритет. Надявам се, че и в бъдеще ще можем наистина по-добре, по-комуникативно и по-ясно да си говорим с всички други структури.

По отношение интеграцията с НАТО и страните членки – този приоритет не е свързан единствено и само с всекидневието, но ще провеждаме и значително повече учения, тренировки, което е от полза и за нашите военнослужещи, за нашите командири, а и от полза за нашите партньори и съюзници.

Грижата за личния състав е всекидневна дейност, която е приоритет не само за началника на отбраната, но и за всички във ВС. Разбира се, ще обърнем внимание не само върху материално-битовите въпроси, които би трябвало да се решават и се решават като приоритет, но и върху отношението към хората. Защото службата в името на родината изисква уважение, изисква признание, за да могат тези хора наистина да дават всичко от себе си.


– Какво смятате, че би трябвало да се промени в статута на длъжността „началник на отбраната“ и във военната командна система – от отдаване на заповедите до изпълнението на задачите?


– Зачитането на ролята на военната експертиза според мен вече е добре структурирана идея, която е заложена и в проектопромените на Закона за отбраната и Въоръжените сили. С предложенията, които са направени, е дефинирано, че Щабът на отбраната е стратегически щаб. Допълнително в поднормативни актове и заповеди са заложени промени. 


– Г-н генерал-лейтенант, ако през последните 15 – 20 години беше извършена модернизацията на ВС, щяхме ли да сме по-спокойни в сегашната сложна международна обстановка?


– Всъщност не аз съм съдникът, който ще прави корекция на миналото и на историята… Хората, които са вземали решения преди нас, са имали своите основания. Важното е ние в момента добре да си свършим работата, като трябва да е много ясно, че това е един много сериозен процес. В него са включени не само структури на ВС при вземането на решения, но и други ведомства като големите модернизационни проекти задължително трябва да минат и през парламента. Така че този процес ще бъде достатъчно открит, достатъчно ясен. Надявам се, че военната експертиза ще има своето достойно място и ще бъде оценена от всички структури.

Разбирам, че обществото е особено заинтересовано от това да има силна и боеспособна армия и че разчита на нас да извършим максимално добра оценка и предложение за модернизация. Разбира се, трябва да се има предвид, че нещата са в процес на развитие на отделните етапи. Засега не можем да кажем и да гарантираме със сигурност до стотинка кое колко ще струва, защото тези проекти са свързани и с договаряне, и с намиране на най-добрата техника на пазара, която най-много отговаря на нашите изисквания. Така че процесът е достатъчно сложен, но се надявам, че ще можем да предоставим добри решения.


– Казахте: Задачите към Българската армия стават все повече и тя ще бъде все по-необходима на България. Защо?


– Виждате в какво време живеем – все повече несигурност, рискове и заплахи. Очаквано предизвикателствата пред българските военнослужещи стават все по-големи. Задачите стават все по-отговорни и обществото иска все повече и повече от тях. От впечатленията ми при посещенията в гарнизоните и непрестанните ми срещи с хората в Българската армия, уверено мога да заявя: Българските военнослужещи са готови да отговорят на очакванията на обществото и да го защитят.

А задължение на нас, ръководството, но и на всеки офицер остава – да търси най-добрите решения, за да може хората в униформа да продължат да изпълняват с достойнство мисията, на която са се посветили – да защитават честта, достойнството и целостта на родината. Ще продължим да даваме най-доброто от себе си, за да сме полезни на обществото.


– Разговаряме в навечерието на Националния ни празник – 3 март и 138-ата годишнина от Освобождението на България. В съзнанието на нашето общество подобни дати са свързани неизменно с присъствието на Българската армия – от гвардейците и венците, до тържествения церемониал пред Паметника на незнайния воин… Как разчитате тази връзка между обществото и Българската армия?


– Националният ни празник Трети март е дата с много заряд. Възстановяването на българската държавност е един от най-важните акценти. Неизменно един от символите на държавността е била Българската армия, българската войска. 

На практика няма фамилия, или род в България, който да няма родственик, участвал в борбата за Освобождение. Като се започне още от Българското опълчение и преминем през всички войни за национално освобождение и обединение. 

В този смисъл – е съвсем естествено войската, армията, да бъде траен символ в националния ни празник и българското общество да го олицетворява с тях. Щастлив съм, че днес, в навечерието на 3 март, мога да кажа, че българските военнослужещи запазват високото доверие на нашето общество.


– Какво послание бихте отправили към военнослужещите и техните семейства по случай националния ни празник? 


– Българската армия винаги е била неделима част от обществото. Тя е националната институция,  която се ползва с най-висок обществен авторитет, уважение и доверие. В ценностната система на българския народ военнослужещите са носители на патриотизъм, висок морал и отговорност, проявявани с еднаква решимост както в бурни исторически моменти, така и в мирни години. 

Днес, в навечерието на 3 март, бих искал да благодаря на военнослужещите за техния всеотдаен и самоотвержен труд, за високия им професионализъм, проявяван при решаване на задачите по отбраната на страната, в защита на нейната сигурност и в участието в международни мисии. Изразявам своята признателност и към офицерите и сержантите от резерва и запаса, към ветераните от войните за тяхната доблестна служба през годините.
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани