В Сирия започнаха парламентарните избори. Вотът се провежда единствено в областите под контрола на режима в Дамаск и затова беше бойкотиран от опозицията. Западът също постави под въпрос легитимността на изборите, които се провеждат на фона продължаващата гражданска война.
Редица западни дипломати се опасяват, че насилието и частични избори могат да убият крепящото се на косъм временно примирие.
Без особени изненади победител от надпревара ще се окажат партиите, подкрепящи президента Башар Асад. След активната военна намеса на Русия и Иран той е все по- уверен, че ще излезе победител от гражданската война.
Изборите съвпаднаха с втория кръг от преговори в Женева, които се водят с посредничеството на ООН.
Надеждата за някакъв пробив, който да даде началото на политическия процес в Сирия не е голяма, след като първият кръг завърши без особен резултат.
Причината е, че нито една от страните не е склонна да направи компромис по ключовата точка за намиране на решение, а именно ролята на Башар Асад в следвоенна Сирия.
За опозицията Асад няма място в преходното правителството. За делегацията от Дамаск бъдещето на президента не подлижи на обсъждане и са категорични, че това е тяхната червена линия.
Гражданската война в Сирия навлиза в шестата си години. До този момент в конфликта са загинали над 250 хиляди души, а близо половината население на страната е изселено от домовете си. Хаосът от гражданската война в Сирия доведе до възхода на радикалното движение ИДИЛ, което се смята за най-опасната терористична организация в света.