На 6 април светът отбеляза 120 години от откриването на Първите олимпийски игри на съвременността, проведени в Атина през 1896 г.
С появата на олимпийските игри се поставя началото на нова ера в развитието на спорта като социално явление. Това се дължи на обстоятелството, че благодарение на барон Пиер дьо Кубертен спортът придобива нови хуманни очертания, приемайки олимпийските принципи и идеали.
В зората на олимпийското движение България става съпричастна на това историческо събитие, като една от 14-те държави, участвали в Първите олимпийски игри на съвременността в Атина 1896 година. С постановление на Министерския съвет родината изпраща своя официална делегация на игрите, водена от основателя на спортното движение у нас, Тодор Йончев и Шарл Шампо – участник в състезанията по гимнастика, Панайот Белев, Димитър Илиев и Иван Пенчов. С този акт на подкрепа на делото на барон дьо Кубертен България записва своето име със златни букви в олимпийското движение.
Българският олимпийски комитет и Националната олимпийска академия на БОК отбелязаха 120-та годишнина от първите съвременни олимпийски игри „Атина 1896“ и участието на България със стилна церемония вчера. Честването бе в един от луксозните столични хотели и бе уважено от спортния елит на страната.
Признание за шефа на световната борба
През тази седмица България прие ръководителя на една от големите спортни федерация. Президентът на Международната федерация по борба (UWW) Ненад Лалович бе удостоен с почетната докторска титла на Националната спортна академия. Титлата „Doctor Honoris Causa“ на Националната спортна академия „Васил Левски“ се присъжда на видни личности с висок обществен авторитет и принос към развитието на спорта в световен мащаб. Сред носителите на това престижно академично звание са: Жак Рох, Хуан-Антонио Самаранч, Франц Бекенбауер, Сеп Блатер и др.
Видният гост бе уважен и от БОК. „България е олимпийска нация, а олимпизмът е дълбоко вкоренен във вашата култура“, заяви Ненад Лалович пред Общото събрание на БОК. В самото начало на заседанието сърбинът бе удостоен с медал на БОК „Спортът за един мирен свят“. Освен благодарностите за приза, Лалович специално изтъкна признателността на целия борцов свят за подкрепата на България по време на битката за връщането на този спорт в олимпийската програма преди 3 години.
В словото си председателят на БОК Стефка Костадинова заяви, че отчетният период е преминал под знака на няколко твърде важни за олимпийското движение и за българския спорт събития. „Даден бе стартът на един нов и оказал се изключително успешен международен проект с първите Европейски игри, организирани от националните олимпийски комитети. Състояха се Зимните младежки олимпийски игри в Лилехамер, имаше младежки фестивали у нас и в чужбина, а елитните ни състезатели се подготвят и все още се борят за квоти за Олимпиадата в Рио.
Костадинова изтъкна, че Европейските игри в Баку младежките олимпийски игри и фестивали са дали ясни знаци, че българският спорт е жив и има потенциал. „10-те медала в Баку, отличията в Лилехамер и Тбилиси са светъл лъч в, общо взето, нерадостната картина у нас. Ситуацията е далеч от това, което ни се иска и трябва да бъде, но през последната година получихме ясни сигнали, че не всичко е загубено. Най-радостно е, че успехите идват при младите, което ни задължава да надградим и развием тези български спортни таланти,“ каза Костадинова
Общото събрание прие отчета за дейността на БОК за периода април 2015 – март 2016, счетоводния отчет и доклада на одитора за 2015 година, както и доклада на Контролния съвет. Одобрени бяха Програма за дейността и бюджет за 2016 година. За нов член на Общото събрание на БОК бе приета Българската мастърс федерация с председател Здравка Йорданова.
Мартин Чой: На „Льо Ман“ беше брутално
Българският мотоциклетен ас Мартин Чой доведе до успешен край мисия, смятана за невъзможна в световния шампионат по издръжливост. Мартин почти сам изведе тима си до финала в 24-часовото състезание в Льо Ман (Фр). По регламент във всеки тим има по трима пилоти, които карат на смени един и същи мотоциклет. „Ако трябва да опиша с една дума преживяното от мен и отбора на пистата „Льо Ман“, бих използвал „брутално“. Може би точно затова сега съм толкова доволен, дори щастлив. Бях в ситуация, в която никой нямаше да ме упрекне или да се учуди, ако по някаква причина не стигнех до финала. Но имах до себе си фантастични механици и тийммениджър – чехът Виктор Нос, и бях докрай амбициран да видя карирания флаг“, заяви Мартин.
Чой успя да финишира на 45-о място, след като двамата му съотборници в BMW Motorrad CSEU – Янеш Прошеник (Слвн) и Роланд Реш (Ав), напуснаха рано състезанието. Словенецът падна и получи тежка контузия минути след старта, а след полунощ австриецът, останал без физически и психически сили, се оттегли заради изтощение и остави Мартин сам на пистата. При падането на Прошеник мотоциклетът също пострада и се наложи да бъде ремонтиран от екипа, съставен от чешки механици.
През нощта българинът показа фантастична форма и даде най-добрите си времена около 3,30-4,30 часа. За цялото състезание той направи общо над 420 от 618-те обиколки на тима и навъртя около 1700 километра. Финалът за него също беше повече от драматичен. „Направо не можех да повярвам, когато броени минути преди края на надпреварата моторът получи повреда в електрониката и спря. С последни сили го добутах през половината писта до бокса. Трябваше да го правя сам, такъв е правилникът. На влизане в питлейна усетих, че ми причернява, едва ходех, но публиката, която там е над 60 000 души, започна бурно да ме окуражава, посъвзех се и успях да стигна до механиците. Те сътвориха поредното си геройство и оправиха мотора за около минута и половина, което ми позволи да направя една финална обиколка“, каза Чой.
„Всички от отбора бяха единодушни, че не са имали по-тежко състезание и бяха, меко казано, възхитени от Мартин. При това – не само като пилот. За цялото време той нито веднъж не каза, че е изморен или че има какъвто и да било проблем. Напротив, повтаряше, че всичко е окей и че тимът ще се справи. Смятам, че това допринесе много за поддържането на духа в бокса и за желанието, с което работеха механиците. За BMW това, което направи Мартин, беше изключително важно, защото другият им отбор – BMW Motorrad – Penz13.com, направи едва 220 обиколки. А това беше отборът, който спечели квалификацията в петък“, заяви мениджърът на Чой – Михаил Иванов. Победата в „Льо Ман спечели SRC Kawasaki, с 819 обиколки.
Следващото състезание от световния шампионат по издръжливост ще е през юни в Португалия – „12-те часа на Портимао“. Дотогава Мартин ще стартира в шампионатите на България, Европа и Източна Европа.