Двама наши курсанти се обучават в Анаполис, като единият предстои да се дипломира на 20 май, а в момента подготвяме и трети кандидат – дама, сподели пред журналистите комодор Медникаров. По думите му момичето се представило много успешно на изпитите и от август ще се включи в така нареченото плебейско лято, както в САЩ наричат новобранския период, за да се подготви за реалното си обучение в Щатите.
Началникът на ВВМУ каза, че училището поддържа много тесни контакти с военноморски академии на страните членки от НАТО. На първо място искам да посоча академията на ВМС на САЩ в Анаполис, изтъкна той. Имаме прекрасни контакти с военноморската академия на Полша, заяви комодор Медникаров. „Обменяме преподаватели, студенти и курсанти в различни научни форуми. Благодарение на подкрепата, която получаваме от колегите от Полша, големи групи от нашите курсанти имат възможност да плават на полските учебни кораби. И през тази година ще имаме поредното плаване в района на Атлантическия океан“, заяви той. Добро е партньорството на ВВМУ с военноморската академия на Румъния, с която се обменят курсанти за практики, а през май ще се състои поредното съвместно компютърно подпомагано учение на симулационните комплекси на двата вуза.
За качеството на обучението във ВВМУ допринася и обновяващата се учебно-материална база. В момента училището разполага с 5 навигационни симулатора на корабен мостик с визуализация. Два от тях са от така наречения клас А, като единият е с 360 градуса визуализация, а другият с 315-градусова визуализация. Има и две симулационни системи на корабни енергетични уредби.
В училището е в ход реализацията на мащабен проект, по който ще бъдат изградени още 5 корабни мостика. На тях ще се обучават оператори на танкери и газовози. Към средата на лятото ще е готов и център за обучение по проблемите на морските комуникации.
В областта на научните изследвания ВВМУ работи пряко в интерес на ВМС и на морската индустрия. „Един от нашите колеги – капитан втори ранг доцент Цветков успя да създаде устройство, благодарение на което бе възстановена пълната функционалност на бойната информационна управляваща система на минния ловец „Цибър“. В резултат корабът успешно продължи своя процес на сертификация. Тази разработка на колегата Цветков спести на държавата 6 или може би 7-цифрена сума“, поясни началникът на ВВМУ. Екип с участието на същите колеги създаде и нова тактическа платформа за управление на силите на море, предназначена за корабите, въоръжени с по-стари руски оръжейни системи, допълни той.
ВВМУ работи и в областта на зелените технологии, зелената енергия, а също мехатрониката и роботиката, където усилията са насочени към създаването на капацитет за използване на безпилотни платформи – подводни, надводни, във въздуха, за разкриване на обстановката на море.