Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Антична Сердика вече е част от душевността на столичанина

[post-views]
Антична Сердика вече е част от душевността на столичанина
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Лъчезар Лозанов

largo-stara-sofiaСамо преди 2 дни премиерът Бойко Борисов и министър Вежди Рашидов откриха реставрирания античен комплекс „Сердика” на столичното Ларго. Уникален музей, изстрадана мечта на столичани – с безпокойство следяхме гьоловете, които следваха разкопките години наред, проспаното време през културната деятелност на Стоянович и споровете как да се очертаят автентичните пластове, докъде може да се надстрои. Археолозите имат въображение да си доизградят липсващото, но обикновеният посетител – едва ли.
Днес вече виждаме внушителния резултат, плод на уникален консенсус от различни схващания за експониране. 
Постигнатото е респектиращо
largo-sofiq– „Освен Рим, друга европейска столица не притежава нещо подобно, каза министърът на културата Вежди Рашидов при откриването. Присъстваха министри, депутати и общественици. Той припомни как през 2011 г. проектът за реставрацията печели 15 млн. лв. по оперативната програма „Регионално развитие”, но се забавя заради метрото, което е трябвало да мине оттам. Метрото потъва надолу, а археологическият обект „изплува”. Година и половина над 100 археолози проучват най-долния слой. След смяната на правителството обектът потъва във вода и найлони. Вторият кабинет „Борисов” му дава нов старт. „Обектът е на всички софиянци и гости. Младите хора да правят купони, да се веселят. Хората да танцуват, да пеят, но и да опазват направеното”, каза Рашидов.
Министър-председателят Бойко Борисов заяви, че разкриването на античния комплекс догодина ще продължи. „Там където свършва сега музеят, започва 37 кв. м уникална мозайка. Планираме да я разкрием” „В София е поредният обект, но ще продължим – София, Пловдив, Стара Загора Бургас, Варна – места, с голям потенциал в туризма”, посочи министър-председателят. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова класира комплекса сред 5-те най-значими културно-исторически обекта. Сред големите атракции е 
largo-razkopkiДекуманус Максимус 
– главната улица на античния град Сердика, тя е запазила почти изцяло автентичната си настилка и по нея вече се разхождат посетители. В зоната на площад „Независимост” върху 4850 кв. м са експонирани разкрити археологически структури и запазени подови настилки. Сцената за театър, концерти и други събития ще стане място за многобройна публика под стъкления купол. Трите купола са изработени от ламинирано и слабо рефлектиращо стъкло. Те са високи 2, 10 м, а дължината им е 60 м. Обшивката е около 800 кв. м и може да издържа товари до 250 кг. Гръб на сцената отдолу са останките от Антична Сердика. Замисълът е ,докато се разхождат покрай древните останки, хората да си купуват книги, или да наблюдават работата на занаятчии. Във витрини ще бъдат поставени експонати от Националния археологически музей при БАН, както и от Музея за история на София, комбинирани и с мултимедийни инсталации.
largo-razkopki2Зоната под бул. „Мария Луиза“ 
е с площ 3150 кв. м и обхваща пространството между Централния подлез с храма „Света Петка Самарджийска“ и северния вестибюл на метростанцията, като включва покрито пространство под трасето на бул. „Мария Луиза”. Музей с цялостна консервация на всички археологически останки. Туристите ще могат да се разхождат на открито по древната улица на Сердика и да гледат останките от антични сгради. Това са жилища на богати хора, една сграда с търговски функции, обществена тоалетна, както и част от обществена баня. Сградите са от 5.-6. век. Открит е и надпис с името на тогавашния общински съветник Арий Папус. Хермите са каменни фигури, неизменна част от площади, библиотеки и пътища. Хермата се е слагала за късмет и пътниците са и поднасяли дарове като плодове и жито, например. Демонтирани са две късносредновековни църкви с некрополи, за да се разкрие Антична Сердика. Под нея има още културни наслоения. Те обаче са запазени за бъдещи проучвания. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани