Украйна отбелязва 30 годишнина от ядрената авария в съветската атомна електроцентралата в украинския град Чернобил. По традиция църковните камбани в цялата страна забиха точно в 1 часа и 24 минути, когато избухна четвърти блок на Чернобил. Три десетилетия след инцидента районът около централата остава отцепен, заради високите нива на радиация.
Аварията в Чернобил е най-голямата катастрофа в историята на атомната енергетика. Времето не може да заличи спомена от фаталния 26 април 1986г, а три десетилетия по-късно няма точна информация хората починали вследствие на излагането на радиация.
Според официалната статистика 31 души са загинали при инцидента, а над 350 хиляди граждани на територията на днешна Южна Русия, Украйна и Беларус са евакуирани. През 1995 г. украинският министър на здравеопазването е обявил, че загиналите от аварията са 125 хил. души, а над 400 хиляди се лекуват.
Още по притеснителната статистика посочва, че и днес близо 5 милиона души в Украйна, Беларус и Русия живеят в райони със високи нива на радиация.
В навечерието на годишната беларуската благотворителна организация „Мостове на Беларус”, предупреди, че в района по границата с Украйна продължават да с раждат бебета с аномалии, и се забелязва ръст на случаите с хора с рядка форма на рак.
Макар и да е минало повече от четвърт век от аварията и реакторите на централата да са изстинали рушащият се комплекс продължава да представлява реална опасност за хората и околната среда.