Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.
На скорост влизаме в колоната на НАТО
Favicon_File

Андрей Рангелов

NATOLII DIMITROVБългарски мерцедеси на химиците от Мусачево вече участват равностойно с колегите си от НАТО в учения, като буквално на скорост се включват в бойните колони по време на учебните прояви. Преди това, когато българите били с автомобили „УаЗ“, често се налагало всички да ги чакат докато пристигнат на поредния междинен пункт на тренировъчния екшън.

Сега вече нещата са променени, стана ясно при подготовката на българския модул от 38-и батальон за ядрена, химическа, биологическа защита и екология (ЯХБЗиЕ) в Мусачево, който ще участва в мащабното учение на НАТО в Полша „Анаконда 16“. По време на строевия преглед на плаца на поделението беше инспектирана готовността на хората, техниката, екипировката и въоръжението.

В „Анаконда 16“ ще участваме с разузнавателен взвод, плюс отделение „Логистика“, казва командирът на батальона подполковник Анатолий Димитров. „Това са почти същите хора и VESELIN PETROVмашини, които през есента на миналата година се включиха в най-голямото учение на НАТО Trident juncture 2015. Личният състав вече има опита за работа в международна среда“, допълва той.

„Анаконда 16“ ще се разиграе на полска територия от 7 до 17 юни. В проявата ще се включат общо 31 000 военнослужещи от 18 държави от НАТО и 5 страни-партньори. Те ще използват общо 2900 единици техника, над 10 самолета и хеликоптера, както и 12 кораба, съобщават световните агенции.

Българският взвод ще бъде подчинен на командира на втори механизиран батальон от 61-ва механизирана бригада в Карлово подполковник Костадинов. Очакваме за празника на военния химик – 19 юни, военнослужещите да са се прибрали в България, заявява подполковник Димитров.
NIKOLAI KOCEV
В това време строевият преглед продължавабез забавяне Инспектиращите проверяват работоспособността на приборите, техническите средства за ЯХБЗ, личните и балистични средства, оръжието, снаряжението, изобщо – всичко необходимо за изпълнение на специалните задачи.

На плаца са подредени и петте машини за учението. Всичките са „Мерцедес“, като четири са джипове G 280. Има и товарен автомобил за превоз на специално оборудване, личен багаж, въоръжение и средства за балистична защита.

Джиповете са оборудвани с подходяща техника за ЯХБЗ. С тях воините от Мусачево са участвали и в миналогодишното учение в Испания. Там ни очакваха с уазките и бяха приятно изненадани, че сме с нов вид техника, казва командирът. Със старите машини хората не биха се справили на такова учение, категоричен е той. В Испания военнослужещите са изминавали по стотици километри на ден, което налага по-голяма средна скорост на движение. Това с уазките не би било възможно.

Нужна е модернизация и се радвам, че първата крачка е направена, да се надяваме, че ще продължим, споделя командирът. Обновлението е извършено в периода 2014-2015 г., като на няколко машини „Мерцедес“ е инсталирано оборудването за ЯХБЗ от уазките, както и нова техника. На учението в Испания воините констатирали, че са абсолютно идентични със съюзниците от Алианса, специално – с Полша, която е водеща страна в областта на ЯХБЗ.

Така батальонът успява със собствени сили и подкрепа от командването на Сухопътните войски да постигне качествен скок в развитието си. Техниката му вече е напълно съвместима с тази на другите държави от НАТО.

На учението в Полша военнослужещите ще изпълняват задачи основно като пост за ядрено и химическо наблюдение и разузнаване на маршрут, обект или зона в зависимост от оперативната обстановка, обяснява подполковник Димитров.

Подготвени сме за учението, имаме всичко необходимо за успешно участие, казва командирът на модула за радиационно и химическо разузнаване старши лейтенант Веселин Петров. Хората имат опит от миналогодишното учение в Испания, там бяхме в почти същия състав и всички вече знаят какво трябва да правят, заявява той. И коментира състоянието на техниката: „За автомобилите мога да кажа, че много лесно се свиква на хубавото. Вече ги тествахме в пресечена местност и видяхме, че са много добри. Колкото до специалното оборудване – то от много години е в армията, така че за воините няма тайни в употребата му“.
KOLA 2
Старши лейтенант Петров разказва един от най-напрегнатите дни от миналогодишното учение в Испания: „Получихме заповед за разузнаване и вземане на проби от далечен град. Той беше разположен на 600 км. Маршът беше извършен със самолет и после – с автомобили. Това беше, може би, най-дългата задача за един ден. Комплексна задача. Взаимодействахме си с екипи от много държави и от много специалности. След като изпълнихме задачата, се върнахме по същия начин. И всичко това в един ден“. А за предстоящото учение в Полша – знаем си пълния спектър от задължения и сме подготвени за всички задачи, които ни бъдат поставени, категоричен е старши лейтенант Петров. „Хубаво е да се постига висока оперативна съвместимост с другите държави от НАТО. Както виждаме в световен мащаб, заплахите за страните от Алианса, както и от ЕС, постоянно се увеличават. И този вид учения са много добър гарант на сигурността на нашите държави“.

В учението в Испания миналата година е участвал и старши сержант Николай Коцев. Той е заместник-командир на взвода за „Анаконда 16“. Участвал е с българските формирования за ЯХБЗ в ученията на Силите за отговор на НАТО (NRF) – в Англия, Чехия, Полша, Испания. Много ползи имаме от подобни учения, хората придобиват опит, израстват професионално, общуват с колеги от други нации, пояснява той. „Пожелавам на всеки от армията да има възможност да излезе и да се обучава навън. По време на международно учение интензитетът на работа е постоянен – 24 часа в денонощието. Няма от 7 сутринта до 7 вечерта, няма работно време. И това е, за да може всеки да покаже как може да работи в такива специфични условия“, казва старши сержант Коцев. Когато човек е натоварен, се виждат неговите възможности, изтъква той.

KOLA 3
По думите му, екипът за Полша разполага с всичко необходимо като материална част за успешно представяне на учението. Особено важно е, че новата техника на българския модул е много бърза и ще може успешно да се включи в маршовете. „Защото със старата техника това беше невъзможно. Пробвали сме, ходили сме, винаги са ни чакали. Но сега вече сме наравно с тях“, заявява старши сержантът. 

Според него от учението в Испания през 2015 г. е станало ясно, че на екипите за вземането на проби са необходими фотоапарати, за да може от снимката да се види самото място, релефът и условията, при които са взети тези проби. „Когато тази проба се занесе в дадена лаборатория, това е едно от изискванията, това са стандарти на НАТО, с които се иска да има и снимков материал. Елементарни са нещата, може да се дооборудват, въпрос на време е“, споделя старши сержантът.
Знаем кога заминаваме, знаем какви задачи изпълняваме, имаме предварителна подготовка и пожелавам на всички успех и живи здрави да се завърнем – по-натренирани, по-успешни, обобщава заместник-командирът на взвода.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани