Германският парламент Бундестагът прие резолюция, с която определи като геноцид масовото убийство на арменци от Османската империя по време на Първата световна война. Турция реагира бързо и определи вота като историческа грешка.
Бундестагът прие резолюцията с почти пълно мнозинство. Лидерът на Германската Зелена партия Чем Йоздемир, който има турски корени също подкрепи документа. Армения твърди, че армията на Османската империя избива над 1,5 милиона души през 1915 г. Турция оспорва и числата, и термина геноцид, защото отрича да е провеждала систематична военна кампания по избиването на арменските християни. Любопитните факт е, че Германия, която е съюзник с Османската империя през Първата световна война, също поема част от вината, защото не е направила нищо, за да спре кланетата.
След приемането на резолюцията Анкара обяви, че ще изтегли посланика си от Берлин. Ден преди вота турският президент Реджеп Таийп Ердоган и новият му премиер Бинали Йълдъръм, предупредиха германския канцлер Ангела Меркел, че документът ще влоши двустранните отношения.
За министъра на външните работи на Армения Едуард Налбандян резолюцията е „ценен принос“ към „международното признаване и осъждане на арменския геноцид“. Турската общност в Германия открито се обяви против декларацията. Малко над 20 държави по света определят зверствата срещу арменското население за геноцид. Основният въпрос, който си задават анализатори е, защото Бундестагът, гласува резолюция, която може да убие и без това крехкото споразумение между ЕС и Турция за ограничаване на потока от имигранти за Европа.