Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Докато се увеличава броят на загиналите мигранти в Средиземно море Италия пита: Къде е Европа?

[post-views]
Докато се увеличава броят на загиналите мигранти в Средиземно море Италия пита: Къде е Европа?

 

MATEO RENCI
Матео Ренци:
,,Поразява ме това, че най-здравомислещи за бъдещето на Европа са двама граждани на света, които не са европейци – президентът на САЩ Барак Обама и папа Францис“
Въпреки огромните усилия в операциите за издирване и спасяване броят на загиналите при прекосяването на Средиземно море продължава да расте, увеличавайки натиска над ЕС да намери алтернативни начини за справяне с кризата.
 През октомври 2013 г., когато 366 мигранти загинаха близо до бреговете на Лампедуза, италиански остров на около 100 км от Тунис, лидерите от ЕС обещаха да не допуснат никога такива трагедии в бъдеще.
Оттогава централното Средиземноморие се напълни със спасителни екипи – първоначално от Италия, а после и от други европейски страни, които досега успяха да спасят живота на стотици хиляди хора. 
Въпреки това мигранти продължават да се давят по този смятан за най-опасен морски път в света. Властите в Рим сега казват, че проблемът трябва 
да се реши в зародиш с комбинация от помощи за развитие и сигурност, за да бъдат спрени мигрантите да напускат страните си на произход.
 „Спасяването им в морето без стратегия за Африка не решава въпроса. Ние наистина трябва да им помогнем у дома им“, каза италианският премиер Матео Ренци в интервю за католическия вестник „Авенире”.
Три дни преди това на срещата на високо равнище на Г-7 в Япония Ренци заяви, че дори натовски части може да започнат да спасяват мигрантите в централното Средиземноморие, но настоя, че „морето е най-лошото място за тяхното спасяване“.
 Той поднови призивите към ЕС да приеме Миграционния пакт на Италия – документ, който предлага съюзът да предостави на африканските страни пари, както и квоти за работници, студенти и изследователи, а в замяна те да затегнат контрола по границите си.
 „Или Европа ще приеме тези предложения, или ще трябва да го направим сами. Няма време за губене“, каза за „Авенире“ италианският премиер, оплаквайки се от липсата на европейска визия за мигрантската криза.
„Поразява ме това, че най-здравомислещи за бъдещето на Европа са двама граждани на света, които не са европейци. Имам предвид президента на САЩ Барак Обама и папа Франциск“, каза Ренци.
Африканският план на Италия беше предложен през април като повторение на сделката ЕС-Турция, която драстично намали мигрантските потоци в Гърция, макар че сега има опасения, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган може би няма готовност да се придържа към договорката.
 Реакциите от европейските столици и хуманитарните организации бяха в по-голямата си част положителни, но както е обичайно за ЕС, промените в политиките стават бавно, което породи оплаквания от италианското правителство, че се напредва твърде бавно.
 „Всички жертви, които вадим от морето, са доказателство колко е далеч и колко закъснява Европа в отношенията си с африканските страни“, каза миналата седмица италианският министър на вътрешните работи Анджелино Алфано в Лече, Южна Италия.
 Въпреки че се опита да успокои общественото мнение, че Италия не е изправена пред извънредни обстоятелства, тъй като притокът на мигранти е, общо взето, стабилен от миналата година независимо от увеличаването му през последните дни, Алфано призова за договаряне с Либия на споразумение за възпиране на мигрантите.
 Откакто през 2011 г. дългогодишният либийски лидер Муамар Кадафи беше свален с помощта на НАТО, северната африканска страна е в хаос – ситуация, позволила на контрабандистите, организиращи пътувания до Италия, да разширяват безпрепятствено бизнеса си.
 Според ръководителя на местния клон на Международната организация по миграцията Осман Белбейши, в Либия има между 700 хиляди и 1 милион бежанци, но „никой не знае колко от тях искат да стигнат до Европа“.
Но въпреки призивите на Италия за спешни действия няма изгледи скоро да се случи нещо съществено: миграционният пакт вероятно ще бъде обсъден на срещата на високо равнище на ЕС на 28-29 юни, но дори това да стане по-рано, не съществува заслужаващо доверие правителство в Либия, с което да се преговаря.
 Хуманитарни организации отдавна лансират друго предложение: да се отворят легални миграционни пътища чрез въздушни мостове или редовни фериботни връзки, така че хората да не рискуват живота си в търсене на убежище или по-добри икономически възможности.
 Карлота Сами, говорителка на Върховния комисариат на ООН за бежанците, която съобщи, че още над 700 мигранти са се удавили за една седмица в Средиземно море, написа в Туитър: „Неделно преброяване на жертви. Мрачно упражнение. Ще осъзнае ли светът, че тези над 700 души са заслужавали безопасно пътуване?“ 

Алвиз Армелини, ДПА

Над 200 000 стигнали до ЕС тази година

Около 204 000 мигранти и бежанци са пристигнали в ЕС тази година през Средиземно море, а 2510 са загинали, включително 880 само миналата седмица, съобщи ООН, цитирана от  Франс прес.
 Тази година са загинали много хора. За първите пет месеца на миналата година са загинали само 1855 души, заяви на пресконференция в Женева Уилям Спиндлър, говорител на Върховния комисариат на ООН за бежанците. През последната седмица загинаха 880 души, след като няколко плавателни съда се преобърнаха на път за Италия.
 Три четвърти от пристигналите от началото на годината, предимно сирийци и афганистанци, са влезли в Гърция преди началото на март. След това броят на новопристигащите в Гърция е намалял значително. Брюксел и Анкара се споразумяха, че всички мигранти, пристигнали в Гърция след 20 март, ще бъдат връщани в Турция, ако не подадат молба за убежище или ако тя бъде отхвърлена.
 От началото на годината в Италия са пристигнали 46 714 мигранти и бежанци, почти колкото миналата година, отбелязва върховният комисариат. Това означава, че потокът от мигранти от Либия е практически постоянен от миналата година и се различава от потока мигранти на Балканите. Почти всички бежанци, пристигащи в Италия, идват от Субсахарска Африка. 
„Пътят от Африка до Северна Италия е значително по-опасен“, разкри Спиндлър. „2119 от загиналите тази година са следвали този маршрут“, посочи той.
 В Сицилия са били арестувани 16 трафиканти на хора, заподозрени, че са организирали транспорта на близо 900 мигранти. Сред тях има 11 мароканци, двама палестинци и по един гражданин на Гамбия, Етиопия и Еритрея. Според разпитите, извършени от италианската полиция и брегова охрана, основният организатор на трафика е бил гамбиецът Мохамад Диял, който е поддържал контакти с либийски трафиканти.
 Свидетелствата на мигранти потвърждават нечовешките условия, на които са изложени африканците в обхванатата от хаос Либия, докато очакват да заминат за Европа. При пристигането си в страната мигрантите са били задържани в жилища в областите Зуара и Сабрата, поставени под надзора на трафиканти, които ги хранели само веднъж на ден. Те трябвало да платят между 500 и 1000 евро за прехода, след което били натоварени на малки рибарски или надуваеми лодки.

Жертви на трафикантски корабчета MIGRANTI

Над 700 мигранти вероятно са се удавили в Средиземно море южно от Италия през последните няколко дни при отчаяни опити да стигнат до Европа, обяви Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН), предаде „Асошиейтед прес“.
По данни на организацията около 100 души са обявени за изчезнали, след като корабче на трафиканти се преобърнало в сряда.
Други 550 са изчезнали в четвъртък сутринта при потъването на трафикантско корабче, потеглило от либийското пристанище Сабрата предния ден.
По разкази на бежанци корабчето с 670 души на борда нямало мотор и било теглено от друг трафикантски плавателен съд, преди да се преобърне. При корабокрушението оцелели 25 души, 79 били спасени от международни патрулни катери, а от водата били извадени 15 мъртви тела.
При трето корабокрушение в петък 135 мигранти били спасени, 45 тела били извадени от водата и неизвестен брой хора са обявени за изчезнали.
Оцелелите са откарани в италианските пристанища Таранто и Подзало.
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани