В литературния сборник „Одрин – Чаталджа“ срещаме и писателя Трифон Кунев, ярка личност, непреклонен бунтар и както казва един негов приятел от онова време: „Приличаше на човек, който или е излязъл, или отива в затвора“. И преди, и след 1944 г. той е „трън в очите на властта“ и по тази причина „и преди, и след“ лежи няколко пъти в затвора. С него се разправят и физически, а той се опитва да спасява писатели от Народния съд. Дечко Узунов му е нарисувал един разкошен портрет.
Трифон Кунев е роден през 1880 г. в с. Ъглен, Луковитско. Има шестима братя, всичките висшисти. Завършва Априловската гимназия в Габрово и става учител. През 1908 г. завършва право в Софийския университет и започва да работи като журналист и редактор във в. „Българска независимост“.
По време на Балканската война служи като офицер в 3-а Македоно-Одринска бригада и 4-а рота на 12-а Лозенградска дружина на Македоно-Одринското опълчение. Участва и в Междусъюзническата война в Юнашкия легион.
Бил е в редакционния екип на в. „Воля“ заедно със Симеон Радев. Арестуван е след атентата в църквата „Света неделя“. През 1944 –1945 г. е председател на Съюза на българските писатели.
От 1945 до 1950 г. е редактор на списание „Изкуство“ и на в. „Народно земеделско знаме“ на БЗНС – Никола Петков. В земеделския вестник той води прочутата си поредица
„Ситни, дребни като камилчета“
Изглежда по тази причина Държавна сигурност кръщава разработката по него „Камиларя“. Сатирата срещу още новата тогава комунистическа власт достига своя връх с фейлетона „Имало е и по-тежки времена, но по-подли, никога“. Поради тези и други причини той е преследван, съден и лежи в затвора. Излиза оттам, помилван от Вълко Червенков и през 1954 г. си отива от тоя свят. Остава забравен за десетилетия. В наше време започнахме по малко да се сещаме за него, но съвсем недостатъчно.
Три пъти е избиран за депутат. През 1946 г. стои в ареста 140 дни, защото е разгневил Георги Димитров с една публикация. Това е, преди да го изберат за депутат в 6-то ВНС. След като излиза от ареста, пише отворено писмо до избирателите си, в което казва: „Оставам все такъв, какъвто ме знаете – до фанатизъм
предан на българския народ
в неговия бит, в неговата същност, в неговата вечност, в неговия свещен език, в неговата самобитност, в неговата борба за вечна свобода и независимост, в неговата вяра в доброто, човещината и християнските добродетели, в неговото презрение към всяка диктатура – дясна или лява, в неговия стремеж към прогреса и в неговата воля да бъде свободен член на културната общност на народите“.
На 31 октомври 1912 г. Македоно-Одринското опълчение получи знамето си от царицата – започва разказа си Трифон Кунев в сборника. Става дума за царица Елеонора, която народът нарича „коронованият ангел на България“. Първа и втора бригада от опълчението вече са заминали за района на военните действия. Балканската война е започнала. Организирано набързо, Опълчението отива към бойните полета почти без офицери, едва облечено, без обози, което значи без достатъчно осигурен тил. Опълчението обаче е въоръжено с богати запаси от ентусиазъм и
всепобедно желание
да се хвърли в чаканата с векове борба за свободата на поробената татковина.
Трета бригада от Опълчението, в която влизат 9-а Велешка, 10-а Прилепска, 11-а Серска и 12-а Лозенградска дружина, тръгва от София на 23 октомври. Понеже железниците са заети да превозват военни материали, опълченците отиват до Саранбей пеша. Заповядано е от Саранбей дружините да се натоварят на трена, за да идат до Търново-Сеймен, където ще получат пушки и патрони. От Търново-Сеймен трета бригада на подполковник Александър Протогеров получава маршрута Хасково – Кърджали, където влиза като ядро в състава на Кърджалийския отряд, командван от началника на Опълчението генерал Никола Генев. Този отряд след няколко дневни сражения при Мъстанлъ и Узун-Химитлер, освобождава Гюмюрджина, преследва армията на Явер паша и я пленява на 15 ноември при с. Мерхамлъ…
Подполковник Протогеров избира от дружините на бригадата шейсет души, повечето от които са
стари опълченци
с много ордени по гърдите си и ги поставя под разпореждането на командира на 12-а Лозенградска дружина подпоручик Кунев и с първия влак ги изпраща за Пловдив.
Определено е на другия ден да стане приемането на знамето.
В 2 часа след обед почетната полурота от старите опълченци от Македоно-Одринското опълчение е построена на перона на гарата в Пловдив. Един аналой (маса за богослужение) очаква да бъде произнесено молебствие при предаването на знамето. Музиката е строена на десния фланг на полуротата. Тук са и генерал Генев и подполковник Протогеров.
Очакват царицата.
Точно в три часа царица Елеонора пристига. Една команда „мирно“ смразява всички. Командващият почетната полурота посреща царицата с рапорт, след което тя прави преглед и поздравява хората, „които отиват да мрат“ – пише авторът. После царицата се връща до аналоя, където Пловдивският митрополит освещава знамето, което е развито и свети със златните си ресни на слънцето.
„Настана една тържествена минута“ – спомня си Трифон Кунев.
Царицата взема знамето
развълнувано и го подава на генерал Генев, като произнася няколко хубави думи за Опълчението, което „тя се надява да бъде достойно да продължи славата на онова опълчение от Шипка и Стара Загора“.
Генерал Генев целува знамето и го подава на подполковник Протогеров. Капитан С. Атанасов, който след това става командир на 5-а Одринска дружина, поема свещеното знаме и придружен от двама асистенти офицери го носи към строя на полуротата. Прозвучава команда да бъде отдадена чест на знамето. Музиката свири тържествено.
Един висок мургав опълченец от 11-а Серска дружина, определен за знаменосец на Опълчението, с твърди стъпки отива и поема знамето. На очите му се виждат сълзи, които капят върху старите медали по гърдите му…
Сърцата играят. Присъстващите настръхват от величието на историческия час – отбелязва авторът.
Така Опълчението получава от царицата знамето, върху което „сияят образите на светите братя Кирил и Методи“. То остава винаги високо издигнато и устремено да достигне славата на старото Самарско знаме.