Британците гласуваха за излизането на страната от ЕС след 43 години членство е него. Според официалните резултати 52 процента от хората за гласували за излизане, а 48 на сто за оставане.
Исторически обрат, с исторически последици на проведения във Великобритания референдум.
Според избирателната комисия над 33 милион души са упражнили правото си на вот или 72,1 процента, което е най-високото ниво за избирателната активност от близо 20г.
В числа 17 милиона и 400 хиляди са гласували за излизане, а малко над 16 милион и сто хиляди за оставане.
Анализатори коментират, че близкият резултат между двата лагера е поредното доказателство за разединението в обединеното кралство.
Това може да се усети и по улиците на Лондон.
Настроенията в британската столица се различни, някои се радват, други не, а трети гледат по философски на нещата.
Северна Ирландия, Шотландия и Лондон както и повечето големи градове в страната са били твърдо за оставането на страната в ЕС, за разлика от Северна Англия и Уелс, които са гласували за излизане от блока.
Затова малко след обявяването на резултатите политиците в Шотландия, където всички 32 области за гласували оставане в ЕС, отново поставиха на дневен ред въпроса за независимостта на страната. Правителството на Северна Ирландия също обяви, че обмисля процедура да проведе референдум за присъединяване към Република Ирландия.
Негативният вот не води до незабавното излизане на Великобритания от ЕС. Това може да стане след гласуване в парламента, който ще даде мандат на правителството да задейства член 50 от Лисабонския договор за доброволно напускане на съюза. Според клаузите на същия член този процес трябва да бъде завършен до две години, и при необходимост може да бъде удължен, но с одобрението на останалите 27 европейски лидери.