Британският министър на финансите Джордж Озбърн заяви, че британската икономика е силна и е готова да посрещне бъдещето от позицията на силната страна. Това е първият коментар на Озбърн след като британците решиха да излязат от ЕС миналия четвъртък. За контраст малко преди референдума Озбърн предуди, че излизането от ЕС ще отвори дупка в бюджета от 30 милиарда евро.
Изглежда уверенията на финансовия министър Озбърн не доведоха до очаквания резултат, след като паундът продължи да поевтинява, индексите на основните стокови борси да падат, както и прекратяване на търговия с някои акции.
Най-тежко бяха засегнати акциите на авиакомпаниите, строителните фирми и банките.
Топ финансистът заяви още, че на този етап няма нужда от формирането на кризисен бюджет.
Освен икономическата се задълбочава и политическата криза във Великобритания.
Резултатите от брекзита доведоха до сериозни сътресения в редиците на опозиционна Лейбърстка партия, която е заплашена да се разцепи заради отказа на лидерът й Джереми Корбин да поддаде оставка.
В същото време германският канцлер Анегела Меркел предупреди, че няма да има вариант за неформални преговори за излизането на Обединеното кралство.
За Меркел е нормално Великобритания да се нуждае от време, но посочи, че не проточването не е препоръчително.
По-късно тази вечер Меркел ще се срещне с френския президент Франсоа Оланд и италианския премиер Матео Ренци в Берлин на която да излязат с обща позиция по темата Брекзит.
Срещата им се гледа като подготовка за предстоящия Европейския съвет във вторник, който може да е последния за британския премиер Дейвид Камерън.
И докато паунда поевтинява расте подписката за провеждането на нов референдум, като до този момент са се подписали над 3 милион и 300 хиляди души.