Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

27-те срещу Лондон: Ако искате пазари, пуснете европейските граждани

[post-views]
27-те срещу Лондон: Ако искате пазари, пуснете европейските граждани

EUДържавните и правителствените ръководители на страните от Европейския съюз са се разбрали, че Великобритания не може да има достъп до единния пазар след напускането на съюза без приемането на правилата на Общността относно свободното придвижване на хора. Това обяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск, цитиран от АФП.
„Няма да има само (достъп до) единен пазар“, изтъкна Туск на пресконференция в Брюксел след срещата на 27-те държавни и правителствени ръководители, провела се вече без присъствието на британския премиер Дейвид Камерън. „Ръководителите дадоха кристално ясно да се разбере днес, че достъпът до единния пазар изисква приемането на четирите свободи, включително свободата на придвижване“, добави Туск. 27-те държавни и правителствени ръководители на ЕС също така ще проведат среща на върха – без  Великобритания – в Братислава на 16 септември, за да обсъдят последващите проблеми от решението на Великобритания да напусне блока, уточни шефът на Европейския съвет.  
Новината беше потвърдена и от германския канцлер Ангела Меркел. „Казахме, много ясно, че правителството на Обединеното кралство трябва да декларира желанието си да напусне. Но бихме искали това да се случи възможно най-скоро,“ подчерта Меркел. Тя също така предупреди, че „няма да има никакви преговори преди Великобритания официално да обяви, че излиза“ от ЕС.
Отлагане до септември
Срещата на върха през септември ще се проведе само няколко дни, след като управляващата Консервативна партия в Обединеното кралство избере наследник на Камерън, който вече заяви, че ще подаде оставка. 
Бившият полски премиер подчерта, че преговорите за бъдещите отношения на Великобритания с Европейския съюз не могат да започнат, докато тя официално не задейства 2-годишния процес, който ще доведе до окончателния развод.
По думите на Камерън, това е задача за неговия наследник във властта. Според претендентката за поста Тереза Мей процесът няма да започне преди края на годината. Междувременно другият силен кандидат,Борис Джонсън се отказа от надпреварата. 
В сряда европейските лидери планираха бъдещето на ЕС без Великобритания, след като призоваха британците да напуснат бързо и ги предупредиха да не очакват членски привилегии, без да платят цената за тях, съобщи Voice of America. „Великобритания и Европа трябва да търсят възможно най-близки отношения след напускането на Великобритания. Близки отношения в областта на търговията, сътрудничеството и сигурността“, заяви Камерън. 
Но другите лидери като френския президент Франсоа Оланд, уточниха, че Великобритания не трябва да очаква някакво специално отношение, щом напусне, включително достъп до единния европейски пазар. „Това е криза за ЕС и сега въпросът е как да се справим с нея по най-обединения и най-единния начин за 27-те страни членки, всяка от които има много различна визия за проекта ЕС“, коментира Александра де Хоп Схефер, оглавяваща парижкия офис на американската тинк танк организация German Marshall Fund. 
Лидерите на ЕС сега чертаят бъдещето без Обединеното кралство на фона на призивите за съживяване и преосмисляне на идеите, чието реализиране започна след Втората световна война. Германия, Франция и Италия очертаха целите пред ЕС в областите на сигурността, младежта, икономиката и заетостта като приоритетни, никоя от които не е нова.

Депутатите искат бързи действия

Мнозинството депутати в Европейския парламент пък поискаха от британския премиер Дейвид Камерън още днес да задейства процедурата по напускане на Европейския съюз. На извънредна сесия в Брюксел те гласуваха резолюция с 395 гласа „за“ и 200 – „против“. Премиерът на Великобритания незабавно, още днес или утре да уведоми колегите си в Европейския съвет относно резултата от референдума и да задейства процедурата по оттеглянето, се казва в текста, подготвен от водещите парламентарни групи на Европейската народна партия, Партията на европейските социалисти, Либералите и Зелените. 
Във вторник председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер също настоя Великобритания да „изясни позицията си“ относно брекзита, колкото е възможно по-скоро. Той заяви пред Европейския парламент, че Великобритания и Обединеното кралство оставали приятели, но трябвало да изрази позицията си, за да се избегне несигурността.
Той също така изтъкнал, че волята на британския народ трябва да се зачита, което накара лидерът на Британската партия за независимост Найджъл Фарадж да го аплодира. Фарадж беше един от най-отявлените агитатори на кампанията за напускането на Великобритания. „Вие се борихте за напускане, британският народ гласува в подкрепа на напускането. Защо сте тук?“, обърна се Юнкер към Фарадж.
Манфред Вебер, председател на групата на Европейската народна партия в Европейския парламент, пък гневно смъмри Фарадж. „Извинете се на британците, как не ви е срам“, изригна Вебер по адрес на Фарадж, добавяйки: „Прекратете тези популистки атаки спрямо Брюксел.“
Отвръщайки на удара, Фарадж заяви пред Европейския парламент, че те били „отхвърлени“. „Ние предлагаме надежда на демократите в цяла Европа“, обяви той и допълни: „Обединеното кралство няма бъде последната страна членка, която ще напусне ЕС.“

 

Обама притеснен за световната икономика
Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че очаква световната икономика да бъде стабилна в краткосрочна перспектива след решението на Великобритания да напусне ЕС, но изрази опасения за дългосрочния глобален растеж, съобщи Ройтерс.
На пресконференция в Отава след северноамериканската среща на върха с лидерите на Мексико и Канада, Обама заяви, че благодарение на подготвителната работа на централните банки и финансовите министерства е била осигурена краткосрочната стабилност на глобалната икономика.
„Мисля обаче, че има някои искрени дългосрочни опасения за глобалния растеж, ако брекзит действително се реализира и това замрази възможностите за инвестиции във Великобританя или в Европа като цяло. В момент, когато нивата на глобалния растеж вече са слаби, това не помага“, каза Обама. 
Главното му послание към британския премиер Дейвид Камерън, германския канцлер Ангела Меркел и другите лидери, замесени в брекзит, е следното: „Всички трябва да си поемат дъх, да предложат план и процес, който да е регулиран, прозрачен и разбираем за хората и после да го изпълнят, осъзнавайки, че и двете страни имат интерес да го свършат добре. Мисля, че това ще бъде труден и пълен с предизвикателства процес, но не бива да бъде панически процес“, подчерта Обама.


Асад: Критикуват ни, но преговарят с нас
Сирийският президент Башар ал Асад обвини редица западни правителства, че тайно преговарят с неговото правителство, докато иначе публично го критикуват. Това обяви той в интервю за австралийската телевизия SBS News.
„Те ни атакуват политически, а после изпращат представители да се договорят с нас под масата, включително и вашето, австралийското правителство“, подчерта Асад. „Те не искат да разочароват САЩ. Всъщност повечето западни политици повтарят това, което САЩ ги карат да казват. Това е истината“, отсече сирийският държавен глава. 
Очаква се пълното интервю да бъде излъчено в петък вечерта в ефира на телевизията.
Междувременно Ройтерс цитира източници, запознати с мисленето в Кремъл, според които Русия ще допусне сирийският президент Башар ал Асад да напусне властта, но само когато е уверена, че подмяната на сирийския ръководител няма да предизвика падане на сирийския режим. Достигането до този момент може да отнеме години, а междувременно Русия е готова да съхрани подкрепата си за Асад, независимо от международния натиск да го пожертва, уточняват източниците.


Лодка с мигранти се обърна край Либия
MIGRANTIНай-малко 10 души са се удавили, а повече от 100 са спасени, след като надуваема лодка с мигранти се е преобърнала на 32 км от Либия. Всички загинали са жени, съобщава Би Би Си, позовавайки се на данни от Италия.
Повече от 64 000 мигранти и бежанци са прекосили Средиземно море до Италия от началото на годината, според данни на ООН. Над 16 000 са само през юни. Повечето от пристигащите са от африкански държави.
Италианската брегова охрана пристигнала на мястото на инцидента, след като получила сигнал за бедствие от централата в Рим. Лодката била частично потопена и много от пътниците били вече във водата. Условията в морето били описани като лоши, със силни ветрове и вълни с височина до 2 метра.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани