Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.
Да отгледаш гарвани

Криворазбраната хуманност спрямо терористите 

„Да отгледаш гарвани“ е заглавие на испански филм на режисьора Карлос Саура от 1976 г. То е взето от испанската поговорка „Да отгледаш гарвани – да ти изкълват очите“. Такава релация може да направим днес, след като се разбра, че един от главните инициатори на зловещите атентати в Истанбул Ахмед Чатаев бил твърде хуманно обгрижван от много европейски държави. Дори получил статут на политически бежанец в Австрия. И въпреки че бил заловен на нашата граница като издирван терорист, бил освободен. Защото, ако бъдела приложена мярката екстрадиция, това го „заплашвало с изтезания и смърт“.
sn 8

Каква е фактологията, довела до трагедията в Истанбул? Соченият от турските власти за организатор на атентатите там  Ахмед Чатаев бил освободен преди 5 години от съда в Хасково, тъй като Австрия му дала преди това убежище. Това става ясно от обясненията на шефа на Окръжния съд в Хасково Миглена Тянкова и адвоката му Веселин Георгиев. 
Сега Чатаев се издирва заради кървавия атентат на летище „Ататюрк“, при който загинаха 44 души, а над 230 бяха ранени. Той е чеченски сепаратист, който се присъединява към „Ислямска държава“. Турските специални служби подозират, че е организатор и на други атентати в страната. 
През 2011 г. Чатаев е задържан у нас при опит 
да премине нелегално
през ГКПП „Капитан Андреево“ от България в Турция. Което означава, че някъде другаде е пропуснат на влизане у нас. Най-вероятно на границата с Румъния, откъдето е минал като „европеец“ – човек със статут на бежанец в Австрия. Председателят на Окръжния съд в Хасково Миглена Тянкова обяснява, че след задържането му съдът е решил той да бъде екстрадиран в Русия по искане на тамошните власти. В Руската федерация имал две обвинения. Едното, че е организирал терористична дейност, а второто, че е организирал и ръководил незаконна въоръжена група, както и че през 2007 г. е набирал доброволци за тази група в Чечения.
Постановлението за привличането му като обвиняем е от 2008 г. С решение на съда в Грозни от август 2008 г. Чатаев е обявен за международно издирване. Къде и как е шетал след това не е известно, но  се стига до задържането му на ГКПП „Капитан Андреево“. Защо се е запътил тогава към Турция, също е забулено в тайна. Може би тогава е предотвратено това, което сега се случи в Истанбул. Русия го търси като гражданин на федерацията с 
повдигнати обвинения за тероризъм
Но още през май 2003 г. Чатаев е подал молба за предоставяне на убежище в Австрия и тя е била удовлетворена. 
Затова решението на Хасковския окръжен съд за екстрадиция е отменено от Апелативният съд в Пловдив, който освобождава Чатаев. Основанието е, че Европейската конвенция за бежанците от 1991 г. е задължителна за всички държави, които са я ратифицирали.
Мотивите на Хасковския окръжен съд да допусне екстрадицията е, че Чатаев не следва да се ползва от закрилата, която е предвидена от Женевската конвенция. Статутът му е предоставен от 2003 г., а престъпните деяния са извършени преди това – през 1999 г. Затова съдът приема, че е извършено тежко престъпление, преди да е подадена молбата за убежище. Точно с това не е съгласен Апелативният съд в Пловдив и отменя решението на Окръжния съд в Хасково, като постановява, че не допуска екстрадиция на лицето и го освобождава. Австрийската федерална служба е приела, че той е застрашен в родината си от преследване и физическо унищожение, пояснява съдия Тянкова. Подобни дела срещу него са водени и в Швеция, Украйна и Грузия, като всички те са завършвали с освобождаване. Оказва се, че едва
задържан на 
граничния пункт

Чатаев вече има солиден адвокат, което говори за негови връзки в нашата страна. Адвокатът му Веселин Георгиев твърди, че се е запознал с него в съдебната зала и го описва като интелигентен човек, завършил химия, обаятелен, владеещ няколко езика. Какво друго да каже един адвокат! Той осигурил на Чатаев коран на руски език и дори молитвено килимче, тъй като довереникът му бил много религиозен.
Според руските власти обаче чеченецът е оглавявал банда за организиране на терористични атентати в Русия и Европа. Част от нея е разбита в началото на годината, а властите в Москва тогава съобщават, че са предотвратили 30 атентата, но Чатаев не бил заловен. 
Според адвоката, искането за екстрадиция е срещнало силен отпор от страна на 
правозащитни организации
 На втора инстанция съдът буквално не се е произнасял,  защото прокурорът оттегли искането, казва Георгиев. 
Според него близките и семейството на Чатаев пишели редовно до различни институции за правата на човека. Европейският съд за правата на човека също е поискал да бъде информиран как протича делото срещу Чатаев.
В деня на решението трябваше да изпратим веднага в Хасково копие от акта на Апелативен съд в Пловдив, за да може да реагира Европейският съд за правата на човека, обяснява адвокат Георгиев. Това вероятно предполага, че ако екстрадицията е била разрешена, едва ли би се осъществила поради намеса на Европейския съд. 
Картината се оформя твърде хуманно за един човек, търсен за тероризъм, който се оказва „жертва“ със заплаха от изтезания и отнемане на живот в родината си, ако бъде екстрадиран. Поне така звучат мотивите на правозащитници, довели до безволевото прокурорско оттегляне на искането за екстрадиция и освобождаването на Чатаев. За благодарност не само към нашите съдии и прокурори, но и към далите му политическо убежище австрийци, той взривява и убива. Какво друго да се каже, освен мъдрата испанска поговорка – „Да отгледаш гарвани, да ти изкълват очите“. 

Безпощадно ясно Справедлив тероризъм няма!

В случая с терориста Чатаев вероятно може да излезе на бял свят, за кой ли път в световната история каузата за „справедливия тероризъм“. Познаваме я от столетия. Беше особено актуална през миналия век, когато в разделения от Берлинската стена свят едната страна произвеждаше, организираше, финансираше и провеждаше такъв тероризъм, на който поставяше всякакви благородни етикети – националноосвободително движение, класова борба, битка за социална справедливост и политически права. „Червени бригади“, „Баадер – Майнхоф“, Карлос Чакала, ООП и какви ли не още организации взривяваха и убиваха невинни хора в името на някаква своя „кауза“. 
Тогава също, макар и негласно, вървеше тезата за човешките права на терористите. Сигурно заради тях Илич Рамирес Санчес – Карлос Чакала „отдъхваше“ луксозно в Японския хотел в София между две „справедливи“ акции. Сигурно също заради тях се наложи част от групата „Баадер-Майнхоф“ да бъде изловена по плажовете на родното Черноморие. 
Справедлив тероризъм няма. Защото той не атакува с политически или други средства директните си врагове, а убива невинни хора. Може да са много спорните въпроси между Москва и чечеченското й население, но печалният случай „Чатаев“ показва, че непредаденият на правосъдието терорист продължава на принципа на вълка със сменената кожа, но непроменения нрав. Светът днес е в условията на нова война, прекалено сгорещена от периодичните кървави атентати. И тъй като справедлив тероризъм няма – нека всеки извършител да получи заслужено правосъдие, а не нечия закрила. Защото по логиката на „делото Чатаев“, ако нашата страна поиска да й бъдат предадени терористите от „Сарафово“, според нечие разбиране може да ни бъде отказано, тъй като у нас най-вероятно ги очаква доживотна присъда. Вероятно са необходими още мерки срещу тероризма. Предполагам, че правителствата в Париж, в Лондон, в Мадрид, в Москва, в САЩ са считали, че мерките им са достатъчни. Виждате, че терористичните актове вече стават толкова брутални, коментира премиерът Борисов случая „Чатаев“. И допълни, че службите са си свършили работата с ареста му, но свободата е осигурена от съда, позоваващ се на международни актове. Тъжен парадокс!
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани