Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Някои хора трябва да се замислят, ако искат да има гвардия

[post-views]
Някои хора трябва да  се замислят, ако искат  да има гвардия
Favicon_File

Лъчезар Лозанов

boqn stavrevСлед 4 дни – на 12 юли ще отбележим 137 годишнината от създаването на Националната гвардейска част (НГЧ) – жив символ на българската държавност. Приемник на създадената през 1879 г. лична гвардия на княз Александър І Батенберг, тя е изградена за охранителни и церемониални цели.

Изборът пада върху Софийска № 1 конна сотня. На 12 юли (стар стил) тя осъществява първия официален ескорт на български княз, предвождана от личния флаг на Александър І. Гвардейците блестят с героизъм при превземането на Одринската крепост, пленяват коменданта Шукри паша – без дори една жертва. В сърцето на НГЧ днес има паметник с имената на 72 герои, загинали за свободата на майка България. Командир на Гвардията е бригаден генерал Боян Ставрев, чийто водещ принцип е: нямаме право на грешки… Ето равносметката през неговите очи за изминалото време.

– Новите придобивки – плац, игрище, параклис, ремонтирани сгради – как успяхте да осъществите обновление във време на икономии?

– Бяхме заделили средства от бюджета през м. г. за ремонт на II гвардейски смесен батальон – битовите условия бяха отвратителни.  След тежки мероприятия не можеха да релаксират, да се подготвят за задачите през следващия ден. Няколко години заделяхме средства и с бюджета на НГЧ успяхме да ремонтираме тази сграда. Министър-председателят Бойко Борисов нареди да се отпуснат 260 хил.  лв. за изграждане на минифутболно игрище и да се дофинансира сградата на Гвардейския духов оркестър, който е уникален – всяка година ни представя на един от най-силните фестивали в Европа в Германия. Свидетели сте  за празника на БА – какво организира и проведе НГЧ на 5 май, с участието на Гвардейския духов оркестър в зала „Арена „Армеец“. Всеки българин се е чувствал горд от това, което направи НГЧ, събитие с международно участие. 
Личният състав събра доброволно средства, министърът на отбраната помогна с колективна награда на НГЧ – събрахме 17 хил. лв. и изградихме уникален параклис. Храм, гвардейците могат да отидат да запалят свещ. Красив, уютен. Откри ги президентът на Р. България. Беше възхитен. Само преди 3 години обстановката беше друга. Министри са идвали, гледали са олющените сгради, но не са ни помагали. Благодарен съм на министър-председателят и на министъра на отбраната, помогнаха тези неща да се случат. 

Беше джунгла там, където са футболното игрище и строевият плац. Сега е едно от най-красивите кътчета. Благодарение на президента имаме уникален строеви плац – да тренират и репетират гвардейците за тези вълнуващи спектакли. Гвардия без плац е все едно авиобаза без писта за излитане и кацане.

– Кога и ансамбълът ще има нова сграда? 

– Невъзможно е да се случват всички неща едновременно. Бюджетът ни е утвърден, стриктно го спазваме. Остана нерешен проблемът само с ансамбъла. Сумата, от която се нуждаем за цялостен ремонт и обновяване, е огромна – 730 хил лв. На този етап я нямаме. През тази година ще направим авариен ремонт, покривът тече.  От 4 етажа, до втория стигат течовете. Избрали сме изпълнител, ще стартираме процедурата за месец и половина. Ще бъдат спрени течовете, а през следващите години ще се търсят финансови средства.

horКогато ансамбълът пристигна при нас в НГЧ с постановление на МС през 2009 г., повечето изпълнители предимно участваха на събития, без да правят нови песни. Повече песни са се изпълнявали на запис, плейбек. Сменихме музикалния ръководител и част от ръководството. Имаше млади, талантливи изпълнители, искаха да пеят на живо, да се развиват. Успяхме да привлечем най-добрите попизпълнители – Орлин Горанов, Марги Хранова, най-добрите фолклорни изпълнители на България – Гуна Иванова, Райко Кирилов, Бойка Дангова, там са и Сунай Чалъков, Емилия Валенте, Антония Маркова. Млади, красиви, талантливи, надеждни изпълнители. Ансамбълът има друг облик. В седмицата по няколко пъти е канен по различни поводи – годишнини, чествания във военните формирования, дирекциите на МО и Щаба по отбрана. Участва и на празници в общините, както и оркестърът. Плащат само по 10 лв., а за един изпълнител са крайно недостатъчни. Но наредбата за командировки определя парите. Ние сме най-евтината художествена атракция. За НГЧ празниците са делници – 5, 6 май – са ни най-трудните дни – армейският празник. Но това е нашата мисия. Ние сме затова – да радваме хората. В общините, в селата, в градовете НГЧ е обичана, уважавана и тачена.

– Какво предстои?orkestyr

– След няколко дни ще отбележим своята годишнина. НГЧ е жив символ на българската държавност. Нямаме право на грешки. Репетираме денонощно – както ансамбълът, така и оркестърът. В навечерието на празника направихме турнир – оспорвано, вълнуващо! Ще организирам още един в края на лятото, началото на есента. 

Всяка година за празника на БА правим нови ритуали, нова хореография. Ансамбълът прави нови песни. Финансова оскъдица е. Някои от изпълнителите като Гуна Иванова, Райко Кирилов, Марги Хранова, Орлин Горанов сами финансират своите песни. Песента е скъпо удоволствие – за текстописец, за аранжимент, за музика, за запис в студиото – всичко иска пари. Създадохме със собствени сили и средства уникално студио, с дарения бяха закупени материали и гвардейците го изградиха. Участниците от Представителния ансамбъл на Въоръжените сили и изпълнители сега могат спокойно да записват по всяко време. Това е голяма придобивка. 

– Предстои Ви в края на годината да се пенсионирате. Какво ще е новото Ви призвание?

paraklis– Аз съм 40 години войник на майка България. Дадох всичко от себе си, заедно с цялото командване и личен състав на НГЧ. За бъдещето си още не съм мислил. В края на годината навършвам 58 г. и по Закона за отбраната и въоръжените сили трябва да напусна. Имам предложения за художествена дейност. Защо пък не, да бъда един от продуцентите за музикалните паради на духовите оркестри? Видяхте какво направихме в зала „Арена Армеец“. Сред публиката има глад за духова музика. Духовата музика има бъдеще в България, както и в чужбина. Когато участваме на фестивалите в Германия, залите са препълнени. Може и в тази насока да работя. След лятото ще взема решение към каква сфера ще се насоча.

– Вие сте и шоумен. Кога ще Ви видим на сцената?

– Немалко хора казват, че съм си сбъркал професията, трябвало да завърша НАТФИЗ. Но не е нужно, когато на човек му идва отвътре. Винаги съм се стремял да създам настроение, най-вече когато сме се събирали да се веселим. Правил съм шоу хората да поразпуснат. НГЧ служба е натоварена, малко са моментите, когато оставаме сами – да се възстановим, да се повеселим. Много гости за празника на гвардията са се убедили  в тези мои способности и в способностите на гвардията като цяло.

– Кого харесва повече публиката – ансамбъла или оркестъра?

– Родителят има 5 пръста, еднакво боли. Ценя много това, което прави ансамбълът и също оркестърът. С оркестъра съм бил в чужбина, виждам как публиката го приема. Гвардейският духов оркестър на БА е един от водещите не само в Европа, а и в света. Това го показва участието в най-силните фестивали в Германия всяка година. Вниманието към нашата делегация през февруари т. г. недвусмислено показва колко добри професионалисти са. Един от водещите на музикалните паради в Германия и организаторът им беше наш гост на 5 май за втори пореден път – това говори за отношението, за уважението и за признанието. 

Ансамбълът е с най-добрите си изпълнители в България. С индивидуални изяви. Всяка година са канени – Гуна Иванова по няколко пъти българската общност в Америка и в Южна Африка беше. Публиката – сълзи, аплодисменти. Гуна има наследнички – води своите внучки. Ива и Велислава са уникални момичета. Бяхме на празника на град Своге – впечатляващо добри изпълнения имаха.

 Еднакво ме боли и за двете формации. Еднакво искам да успяват и да се развиват. 

– Кога майор Радев ще стане подполковник?

– Ако питате мен, той трябва да бъде полковник. За такива заслуги в другите държави такива хора израстват много бързо. Ради Радев е явление в новата духова музика. Той възроди посредствен оркестър от БА и го направи световно известен. Обръщам се към министъра на отбраната – нека преосмислят нормативната база. Ради има и държавни отличия. Награждаван е в Президентството с високи отличия за принос към изкуството. Ради Радев е и главен диригент на БА. Той като авторитет, като професионалист трябва да бъде там, където му е мястото – полковник!

– Как се чувстват музикантите в новата сграда?

– Някой ще каже – това са галениците на НГЧ. Те получават за специфични условия на труд допълнителни финансови възнаграждения. През 2009 г. направихме репетиционна зала. Дотогава духовият оркестър е свирил по мазета, тавани . В затворено помещение звукът се връща – страдаха от главоболие, неразположение. Новата репетиционна зала е една от най-добрите в Европа. Създава уют, топлина, възстановяване. Една до друга са сградите със залата на ансамбъла – разликата е между Азия и Европа.

– Ще има ли гвардейският отряд повече жени?

– Опитах с 2 дами. Едната завърши модула. Сега на 22 юли завършва в Търново НВУ и ще бъде повишена в звание. Интелигентна, красива и отговорна. Другата девойка не можа да издържи натоварването и се премести. Семейни причини. Гвардейската служба е тежка и е предимно за мъже. Дадохме възможност на жените, в наредбата за специфичните условия коригирахме малко ръста минимум 175 см, средно образование, прилична външност, да са мотивирани и да не са криминално проявени. Направихме 3 подбора, но нито една девойка не се яви.

– Трудно ли се прави парад на военните духови оркестри и защо няма повече чужди оркестри?futbol

– За подготовката работят 3-4 човека от състава на НГЧ. Денонощно. Правим го на по-добро ниво от германците. А го правим и без пари. Трета поредна година ползваме зала „Арена „Армеец“ безплатно 3 дни. Първият – монтираме апаратурата, вторият – репетираме, третия – показваме спектакъла. Това струва много пари. Входът е свободен. МО не дава допълнителни пари за спектакъл. Благодарен съм на г-жа Фандъкова – тя отпусна 10 хил. лв., „Булгартрансгаз“ – Валентин Златев също помага. И сме икономисали много пари на МО. Министерството ни е длъжник – 6 май не е празник на НГЧ, а на БА. МО трябва малко да развърже кесията. Чуждестранното присъствие е свързано с пари – настаняването в хотел „Шипка“, храненето на тези хора, транспорт на територията на София. Затова каним 2-3 формации. Тази година формацията, която спечели много овации – шотландските гайди от Холандия, бяха благодарение на  Денислава Ангелова, баронеса Плевенска – лично пое цялото заплащане за самолетните билети и престоя им тук.

– Оценени ли сте от президента?

– Абсолютно. Винаги е знаел проблемите в НГЧ, подавал е ръка в най-трудните моменти. Благодарение на президента назначихме в най-критичния момент за нас 35 гвардееца с 350 хил. лв., които отпусна първото служебно правителство. Благодарение на него имаме уникален строеви плац – гвардейците да се радват и тренират. За пръв път от новата история на НГЧ той направи възможно гвардията да се командва от офицер с висше офицерско звание. Аз съм първият генерал гвардеец в БА. Надявам се и не последен.

– Има ли кандидати за гвардейци?

– От последните 3 подбора съм изненадан и притеснен. Обявяваме 30 места, а се явяват половината. Кандидатите не виждат перспектива за развитие. Тежки атмосферни условия, караул пред пост №1 и №2 на администрацията на президента – марширува се, участват в ритуали за държавни глави. Гвардейците са под натоварване и напрежнения. Вакантни места доближаваме 50% некомплект. Идва момент, в който няма да можем да изпълним функционалните си задължения по Закона за държавния протокол  при посрещането на държавни глави, министри, началници на отбраната. Това футболно игрище върна много момчета – бяха подали рапорти да си отидат.

Заплащането през последните 7-8 години само веднъж е се е повишило с около 7 до 9%. Недостатъчно. При средна заплата около 800 лв., 80% от момчетата живеят на свободен наем. Под 350 лв. квартира няма. Разходи за храна, ток, вода, топло – какво остава? С 250-300 лв. как ще гледа семейство и ще оцелява. Трябва някои хора да се замислят, ако искат да има гвардия.

– Какво бихте пожелали за празника?

– На гвардейците – здраве, лично щастие. И гвардейският дух, който носят от своите предци – да не ги напуска. Те са лицето на българската държавност. Всички държавни мъже, които идват у нас – първите хора, с които се срещат, първите впечатления, които придобиват, това са от българските гвардейци. Мотивирани, красиви. Девизът: за честта и славата на родината, не всичко е пари, те го показаха вече толкова години.
Благодаря на министър-председателя на Р. България за голямото му сърце. Може би е единственият премиер в Европа, който поименно познава част от личния състав от НГЧ. Бил е до нас, помагал ни е.
Благодаря на цялото висше и военно и държавно ръководство, на министъра на отбраната, които полагат грижи за българските гвардейци.
Горд съм, че съм командир на тези прекрасни хора. Невероятен колектив и иска ми се да има приемственост в НГЧ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани