Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Илия Бешков, Учителя

[post-views]
Илия Бешков, Учителя

ILIQ BEJKOV 1Идеята за изложбата с 64 непоказвани творби на Илия Бешков e отпреди 4 г. по идея на Александър, сина на Илия Бешков. Това ни разказва Виолета Панайотова, управител на галерия „Класика“. Изложбата е във връзка със 115-годишнината от рождението на художника. Замисълът е да се покажат рисунки и картини на художника с библейски сюжети, детски илюстрации. И карикатури –  на една от тях на „опашка“ за бобена чорба малкият Александър наднича в тенджерата, а ILIQ BEJKOV 2Бешков-баща с престилка и черпак му казва: „Сашко, внимавай, вътре има 2-3 зърна-да не изскочи някое да ти извади окото…

Галеристката разказва как и днес си спомня гласа на Сашо, когато завързвал разговор с някого: „Ти знаеш ли кой е Бешков? Знаеш! Нищо не знаеш! Никой не знае кой е Бешков! И аз като негов син не знам докрай кой е Бешков. Защото, казваше той, Бешков не е просто чудо в българското изобразително изкуство, не е просто гениален – той е чудовищно гениален. Бешков е чудовище на интелекта, духа и таланта.“ Неслучайно ООН го обявява за „Мислител на ХХ век“. В галерията съизстрадали със сина изданието на „Черната тетрадка“ (издателство „Изток-Запад“) за съдбата на Илия Бешков, който цял живот – и преди, и след девети септември е следен от тайните служби.  

Голяма благодарност галерията дължи и на БЗНС и на г-н Николай Ненчев като негов председател. Министър Ненчев идва и на самото откриване на изложбата. БЗНС ги подкрепя за рамкирането на творбите. Земеделската идея е играла голяма роля в живота на Илия Бешков, той е бил в затвора преди 1944 г., имал е лични страдания заради тази му политическа свързаност. 
ILIQ BEJKOV 3
Не познаваме достатъчно твореца, смята Виолета Панайотова, малко знаем за Бешков – едновременно голям художник, голям мислител-философ, голям учител и педагог, като първо е невероятен рисувач-има  рисунки буквално с няколко щриха.

Радостно е, че изложбата посещават млади хора, студенти и вече завършили Академията, и че имат желание да говорят за него. Те го отделят като личност, като художник и днес го знаят като Учителя.  Бешков никога не е оставал сам – от академията до вкъщи на ул. „Янтра“ са го съпровождали студенти, които са слушали напътствията му. Прословута е заръката му „Рисувайте, рисувайте, рисувайте, докато сами се превърнете в рисунка“… Както е правил и той, бил е истински работохолик. 
ILIQ BEJKOV 4
Синът му е споделял как баща му е захвърлял нехаресваните рисунки. Слава Богу, през годините в семейството са събирали част от изхвърленото и така то стига до нас и виждаме как е вървял самият творчески процес. 

Дали е оставил своя школа в изобразителното ни изкуство? Сашо би казал: не школа, университет е Бешков. Той е провокирал студентите да минават личните си граници, да надскачат себе си. Смело може да наречем Бешков един от нашите европейски интелектуалци, казва галеристката. Какъвто е, например, и Гео Милев. Една посетителка казала спонтанно пред портрета на художника: както и да го гледам, не мога да кажа друго, освен че той просто има европейски вид, типичен френски интелектуалец. Малко хора знаят и че художникът самоделно си е изработвал дървени свирки и е свирил на тях. Посетителите виждат любопитна рисунка на интелектуалния кръг „АРС“ на художници, артисти, музиканти, който създават в началото на 30-те г. Борис Денев, Дечко Узунов, Илия Бешков, Райко Алексиев, Петко Стайнов и други творци, просъществувал до 1944 г.
ILIQ BEJKOV 5
Тепърва ще откриваме Бешков и като невероятен политически карикатурист, като е „хващал“ процесите, не просто злободневието. А хуморът му блика, но добронамерен,ILIQ BEJKOV 6 дружелюбен. Това е усмивката, която не те убива, а ти показва пътечката, по която да тръгнеш… Бил е дълбоко религиозен, но дори в рисунките с библейска тематика има усещане за човешка близост, живост и много хумор. Уникален илюстратор е на детски книги, с които израстват поколения. Кой не знае илюстрацията му на баснята за Кума Лиса и щърка – с гърнето и плоската чиния. Един от посетителите възкликна – „Това е букварчето, което съм чел за корица на списание „Прозорче“. Всъщност, до 13 август сами можете да разгледате творбите му…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани