Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.
За седми път „София диша“
Favicon_File

Лъчезар Лозанов

СемействоСърцето на карнавалния дух в столицата са 4-те неделни следобеда на август феста „София диша“. Седмото издание е проснато по-нашироко от всички предишни. От двете артерии „Витошка“ и „Христо Ботев“ – виждаш как пресечката „Иван Денкоглу“ като сифон засмуква навалица, за да я плъзне из „Лавеле“, „Княз Борис I“, „Цар Самуил“ и „Бистрица“. Деца, майки, бебета, тийнейджъри и мъже от всякакъв възрастов калибър. Всичко е омешано: срещат те предизвикателни заглавия на визуалните изкуства, пърформанс, цирк, танцови школи, музика. Отрупани са щандовете за нова българска литература, има филмови прожекции и диджей сетове на открито. Социални акценти не липсват: зона Staropramen“подкрепя талантите на България, има  базар  в подкрепа за творческите индустрии, Релакс зоната подпомага хора в неравностойно положение, а спортът с маркаDecathlon мотивира здравословното движение. Обособена е зона с девиз: Не на насилието върху деца. 
В началото на „Денкоглу“ срещам Ива Шишманян, строителен инженер, тя си пробива път с велосипед: 
– Успях да видя само 2-3 сергии. За трета година съм на „София диша, да се ориентирам за организации, марки, които ме интересуват, книги. Името ми харесва, в София все по-трудно се диша. От Пловдив съм, усещам неповторимия чар на атмосферата. Всеки град си има нещо свое. В София винаги нещо се случва – театри, кина, фестивали, много хора – не оставят на човек да му е скучно…
Натъквам се на щанд с разнообразни модели летни сандали и обувки. Артистични, изобретателни линии, всеки крак на жена в тях би изглеждал изящен. Собственикът Димитър Недялков се радва, мечтата му е вече успешна кауза. През 2012 г. е създал фирмата „Крупон“ за ръчно изработени обувки. За пръв път е на феста. „Досега сме били от другата страна на щанда, но днес сме сред изложителите. Идеята му хрумнала случайно, без да е наследствен обущар. Занаятът има подводни камъни – ако нямаш стар майстор в екипа си, ще се издъниш. Привлекли Никола, който познава технологиите, има практика. Екипът има и моделиери, работилница с майстори, които изработват продукцията. 
Като хоби започва и ателието за приключения с дърво – Wood ventures на Петър Митовски. Тук изработват модели на играчки. Малчугани  над 7 години са надвесени над минимашинки, надеждно обезопасени. На щанда има готови експонати сглобени птици, автомобили, голям кран с изобретена от спринцовки пневматика, който се движи. Всякакви хрумки, а списъкът на желаещите да работят деца е запълнен вече чак до 22 ч.  „Лично хоби. Представих го в училището на дъщеря ми. Там се хареса и ми щукна – що да го направя малък бизнес? И от 2 месеца сме с ателие – децата идват. Радостта е голяма, защото сами са си изработили моделите…“
Ванисия Цървенкова и Станислава Димитрова 1В детската гълчава се чува: „Виииж, това се движи, мамо!” Край машинарийките намирам Катя Атанасова, с две деца – Мартин на 9 и Ева на 4 години. „Фестивалът очарова с разнообразие – изкуства, ръчно изработени стоки. Иначе се крият в малките магазинчета, човек трябва да си ги издирва. А тук всичко е заедно. Една София, която по друго време не можем да видим. Тази година е по-мащабно – асортимент, щандове. Следващите 3 недели пак сме тук…“ За Мартин най-интересни са цветята, кранът и количката. „Мога и сам да я направя. Видях как се реже дървото. Непременно ще отида в работилницата…
Ана Цочева и Ива Груева представят две групи за популяризиране на български комикси – студио Манга академия и Комикс ер. Имат селекция от автори, които сами издават творбите си на дигитален печат в малки тиражи. Фестът е възможност хората, които рисуват, да намерят своята публика. 
В следващата уличка попадам на странен щанд: трябва да напишеш случка или да се измислят неща, характерни за живота в София.  Две ученички на прага за 10-ти клас Ванисия Цървенкова и Станислава Димитрова, усилено работят по въпроса. Обикаляли  два часа, рисували по различни щандове и сега тук пишат. Не са от рисувателното училище, а от частна математическа гимназия. За първа година са, но им харесва амбицията да се представи София. Правят сувенири за чужденци. 
Йонета Димитрова пък е икономист. Близо до площадката на йога център „Мандала“ нейният възторг е заразителен. Харесва й разнообразието и това че фестивалът се превръща в традиция. Обогатява се с тематики. Не е само за здравословно хранене, за книги или само за изкуство, а е събрано всичко като в коктейл. „От Габрово съм, но живея в София. Очаквам изненади. Не съм разгледала всичко, но усещането ми е за атракция…“
Йога 6Атракцията, която се разиграва, прилича на акробатика – йога за баланс – пояснява Цвета Кънчева от Йога център Мандала. – Най-красиво е, когато се прави в двойка – мъж и жена. Получава се вълшебство – като танц е. Цвета се занимава от години с йога, но с акройога от година и половина.  Акройогата е страхотно забавление, учи на синхронност помежду ни. Както в живота, така и в йогата балансът  се намира трудно. Акройогата ни дава шанс да се забавляваме, докато се издигаме, но се забавляваме и дори когато падаме.. Както и трябва да се случи в живота.
За изненадите на един от книжните щандове в „София диша“ и срещите край тях ще прочетете на 24-а страница…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани