Бразилският Сенат реши окончателно да отстрани Дилма Русеф от президентския пост заради обвинения в нарушаване на бюджетните закони, съобщи Ройтерс. Така приключи дългият процес по импийчмънт, който раздели най-голямата държава в Латинска Америка, преживяваща едновременно брутална икономическа криза.
С това свое действие сенаторите сложиха край и на 13-годишното управление на левицата, 61 подкрепиха решението, а 20 гласуваха против.
Изпълняващият длъжността президент на Бразилия – консерваторът Мишел Темер, ще продължи да заема този пост до края на мандата – 1 януари 2019 година. В първото си телевизионно обръщение към нацията след като се закле, Темер призова бразилците да се обединят зад него за спасяване на икономиката и намаляване на безработицата.
По време на продължилите 14 часа дебати Русеф отрече да е извършила нещо нередно и нарече процедурата „държавен преврат“. Освирквания и викове на разочарование отекнаха в Сената, след като резултатът от гласуването се появи на екрана. Сенаторите, гласували за импийчмънт, запяха националния химн, някои развяваха бразилски флагчета, докато съюзниците на Русеф стояха с каменни лица. Около 50 леви демонстранти се събраха пред президентския дворец, за да изразят подкрепата си за Русеф.
В центъра на град Бразилия извънредни мерки за сигурност и затворени булеварди около сградата на Сената, предизвикаха огромни задръствания. Полицията очакваше масови протести. Самата Дилма Русеф призова поддръжниците си да се борят срещу нейното отстраняване. „Обръщам се към тези, които гласуваха за мен на изборите да не се отказват от борбата. Предлагам на всички да се борят за възстановяването на демокрацията“, заяви тя.
Процесът срещу Дилма Русеф започна преди една година и доведе до нейното временно отстраняване. Причина стана аферата Petrobras и подозренията за данъчни нарушения и използване на публични средства за финансиране на политически партии.