Преди 5 години поетът Иван Теофилов отказа да приеме от президента Георги Първанов орден „Стара планина“ II степен, но в петък прие Годишната награда за цялостен принос на Литературен клуб „Перото“.
Отказа през 2011-а за да устои убеждението си за независимост спрямо властта, убеден, че „съчетанието художник-власт е противоестествено и гибелно за твореца“, Приемайки днес отличието на „Перото“, Теофилов призна:„На 16 години станах свидетел на погрома, който т. нар. народна власт нанесе на дома ми. Видях лицето на системата и не ми даде сърце да й стана съучастник, както това се случи с повечето мои връстници…”
Призът за проза отиде у Деян Енев – за книгите „Мария“ и „Гризли“ (изд. „Рива“). Той благодари на номинираните с него за високото качество на творбите им – на Александър Секулов и Ангел Игов. „Наградата ми дава кураж да продължавам пътя си на писател…“
Статуетката за поезия бе присъдена на Георги Господинов за стихосбирката „Там, където не сме“ (изд. „Жанет 45“). Прие я с думите: „Трябва да я споделя с още двама автори – Цочо Бояджиев и Надежда Радулова. Не пропускайте техните книги… С омраза литература и общество не се прави. Това лепило бързо хваща и рязко пуска след това…“
За дебют бе отличен Георги Бърдаров за книгата „Аз още броя дните“ (изд. „Сиела“), спечелила правото да бъде отпечатана след риалити шоуто на БНТ „Ръкописът“. Това е първата му награда за над 29 години писане.
За превод бе отличена Ксения Банович – за преводите й на хърватски език на „18 % сиво” на Захари Карабашлиев, „Алкивиад Велики“ и „Случаят Джем“ на Вера Мутафчиева.
Тя припомни думите на голяма руска писателка: на своя преводач мога да помогна с руския, но не мога да му помогна с неговия език. Мога да го изпратя до границата с неговия и да гледам борбата му с езика. Няма да позная кой ще е победителят. Съжалявам, че Вера Мутафчиева не успя да ме изпрати до тази граница, но Пенка Баракова го направи.Литературата за мен е начин на живот – преместване на границите, свързване на нови светове.
А за детска литература – Сотир Гелев (автор) и Пенко Гелев (илюстратор) за „Илийчо, Август и седемте джуджета“ (изд. „Ентусиаст“).