Задържаният по-рано днес в Лайпциг Джабер ал-Бакр – сириец, заподозрян в подготвяне на терористичен акт, изглежда има връзки с Ислямска държава, потвърди германската полиция. Издирването на 22-годишния бежанец продължи 2 дни. В събота при обиск на жилището му в близкия град Кемниц органите на реда откриха силно взривоопасни вещества.
До момента не са разкрити детайли за планираната от Джабер ал-Бакр атака, но според данни на местни медии, най-вероятно става въпрос за подготвяно нападение срещу берлинското летище „Шоненфелд”. По данни на полицията, в апартамента му са открити детонатор, експлозиви и взривоопасни химикали. Експерти посочват, че веществото наподобява ацетонов пероксид, подобно на използваното от джихадисти при кървавите атаки в Париж и Брюксел.
Ал-Бакр ще бъде отведен в Карлсруе, където ще бъде изправен пред съда. Говорител на Федералния прокурор в града посочва, че всички известни до момента детайли предполагат поведение, мотивирано от ислямистки нагласи. Счита се, че заподозреният е свързан с Ислямска държава. Същата екстремистка групировка, пое отговорност за две от последните атаки в Германия – срещу влак близо до Вюрцбург и по време на музикалния фестивал в Ансбах през юли, при които бяха ранени общо 20 души.
Сириецът е пристигнал в Германия през миналата година и има официално признат статут на бежанец. Разследването по случая продължава.