Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Рецитал на Иван Теофилов

[post-views]
Рецитал на Иван Теофилов
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Лъчезар Лозанов

24-ivan-teofilov
Иван Теофилов(вляво) и проф. Божидар Кунчев
Автоантологията „Вкусът на живота“ (ИК „Рива“)  на поета Иван Теофилов, който през септември взе специалната награда на литературен клуб „Перото“, НДК. Поводът за нейното присъждане беше 85-годишнината на автора, равносметка за изживения творчески път, подчинен на своя мяра за самовзискателност. Снощи стана лауреат на Голямата награда за литература на СУ „Св. Климент Охридски“ за 2016 г. Тя му бе връчена в Аулата на Софийския университет. Отличието е учредено през 1999 г. и се присъжда на всеки две години като признание за цялостното литературно творчество на изтъкнат български автор. Преди седмица в „Перото“ авторът събра голяма част от своите почитатели на рецитал и много от най-добрите му стихотворения прозвучаха с неговия глас.
На представянето на книгата за особеностите на неговото творчество говори проф. Божидар Кунчев. За него Теофилов е майстор на словото, който не робува на действителността, а съумява да добави към нея и друго съдържание – така, че светът да стане по-голям. Учуден, възторжен или пък смутен, внезапно осветлен, духът на Теофилов – привлечен от действителността, излиза от мълчанието, за да се въплъти  в красотата на създадената от него хармония…. Авторът знае, че думите освен красота, са и точен превод на неподвластната за окончателен прочит реалност. Думите са вик, докосване, което скъсява разстоянието до реалното, без да го премахва напълно… Умението да се свързва голямото и малкото, необичайното и необикновеното ги превръща в музика, красота и вид познание.
24-vkusyt-na-jivotaЗастанал пред свинксовете на Аза, поезията е опит и за освобождение. Желание да изпитаме чувството на пълнота. Значимите творци като Теофилов знаят, че животът и човекът са нещо повече от това, което се вижда. Самото съществуване предизвиква вечното учудване от този факт. Създаването на едно стихотворение е изтощително, изстрадано приключение, потъване и излизане от хаоса. То е тържество на сетивата и чувствата, извисяване над потискащата недостатъчност, вълшебство и мигове на пълнота. Животът както Иван Теофилов го разкрива освен бреме, страдание и несигурност, дори и безсмислие,  може да бъде и блестящ, за който го усеща. Стихотворенията му са пролука към светлината, осъществяват вълшебно пътуване между скръбта и радостта към невъзможното, цитира проф. Кунчев стихотворението на поета „На дюните“.  
Поетът Иван Ланджев пък подчерта, че автоантологията ни запознава с критериите на автора – да отсеем с неговото „да“ и „не“ най-ценното от житейското му просветление. Книгата обхваща 6 десетилетия от живота на автора. Минава през най-сталинисткия период на българския социализъм, още преди „размразяването“. През целия си живот Теофилов е предан на визьорската си натура и номадското начало в себе си, така изминава колосален път. И времево, и пространствено. Въпреки това автоантологията е тънка книга. Подборката в нея показва принципно отношение: да кажеш точно това, а не всичко  на читателя, готовност да пожертваш част от наследството си в името на мярата – това според Иван Ланджев отличава мисленето на големия поет.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани