Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Георги Мамалев, актьор:Мечтая си за Големанов

[post-views]
В Народния театър –  с поклон към Молиер

23-teatur-mamalev– Г-н Мамалев, кое е за Вас съвременното в спектакъла?
– Продължава да е актуално отношението на лекаря към пациента, вечни са отношенията между родители и деца, темата за скъперничеството и за любовта.

 
– Като зрители се сетихме и за ментетата в живота…
– Щом се усещат и по-дълбоки послания, станало е повече, отколкото съм очаквал.
– Как спазихте мярката – да е модерно, но да си остане Молиер?
– Като спазваш правилото, препратките и намигванията към съвременността да са от време на време. Другото ще обезсмисли текста.


– Подарък ли беше този спектакъл за 40-годишнината ви на сцената?
– Слава Богу, че имам и други хубави роли в Народния театър. Играя ги с удоволствие, но Арган в „Мнимият болен“ играя с най-голяма радост и енергия, защото е нова, интересна и много нови неща трябва „да залепнат“ за мен. Защото моят герой, преструвайки се на болен, иска да манипулира другите. Нищо не му убягва и той активно участва в живота на всички-жени дъщеря си, проверява верността и интересите на жена си. Той е много активен човек и наистина не е болен. Но и всички други го въртят „на шиш“. И за да му обърнат внимание, той разиграва ролята на болен.


– Актьорът не планира, но Вие мечтаете ли си за някоя роля?
– Да, едната вече не мога да изиграя, другата-все още мога. Мечтата ми беше Хлестаков от „Ревизор“ на Гогол, но вече съм на години. Но бих могъл да сбъдна мечтата си за Големанов. И имам чувството, че ще бъда много добър Големанов. В България го играят-къде с успех, къде-не толкова, страхувам се да не мине между другите Големановци. Но в Народния театър тази роля е играна много отдавна от Стефан Гецов. Но сигурно режисьорите си мислят за друго. Аз до юли не знаех, че ще бъда Арган…А ние сме в техни ръце

.
– Труден ли беше образът на Арган?
– Ще отговоря така-като прочетох пиесата и ми се изправиха косите: огромна пиеса! Добре, че Ана Петрова адаптира текста. Иначе трябваше да има два антракта, оригиналният текст е за 4 часа – с интермедии – като отделни пиеси. Нямали са тогава друго забавление, а театърът е се играел в двореца във Версай. Играе се поетапно-спира се, започват танци, а Кралят Слънце обичал да танцува. Сядат, хапват – и пиесата продължава и това забавление е цял празник- от обяд до вечерта. Само трупата на Молиер е играла в двореца, но имало няколко стационарни театъра, а останалите – в дъсчени бараки и по панаирите – веселие за народа


– Не Ви ли се играе и драматична роля?
– Аз имам такава в „Да се провреш под дъгата“ на Георги Марков. И много драматична роля в „Последната нощ на Сократ“ на Стефан Цанев – пазача, който после става Сократ. Това е една от най-великолепните пиеси в българската драматургия.


– Има ли спектакълът на Молиер свое акторско откритие?
– Мога да кажа само добро за целия екип. Но с Павел Иванов досега не бях играл – много способно и талантливо момче. А и много скромно, защото и той като мен е от село, някъде в Русенско. Ние сме малко по-трудолюбиви и сме стъпили здраво на земята…И популярността не ни ошашавява. Считам я за част от професията и изобщо не ми пука. Когато започнеш да ставаш известен, хората те гледат и се притесняваш да не си се изцапал някъде, дали си си закопчал панталона…Но преминава, преболяваш. Дано играем дълго сегашния спектакъл!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани