Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Алепо – тоталната война

[post-views]
Алепо – тоталната война

Върна ли си Асад града?

20-alepo-primirieСлед като в началото на тази седмица правителството на Асад обяви, че Алепо е превзет от държавните сили, в сряда от опозицията обявиха, че сраженията са възобновени. Според други източници именно бунтовниците са подновили огъня, като така са нарушили сключеното във вторник вечерта примирие. Обстрел по малката площ, удържана все още от опозицията, е започнала в сряда и сирийската армия.
Според опозицията армията е използвала артилерия, танкове и миномети. Съобщава се също и за бойни самолети, които са нанесли въздушни удари.  Има информация за най-малко шестима убити в квартал „Бустан ал Каср“, според държавната телевизия на Сирия. Цивилни жители заявиха, че атаките са продължили около половин час. 
Планираната евакуация на бунтовническите райони в Алепо е в застой, а Иран – един от съюзниците на Башар Асад, обяви, че има допълнителни условия по сделката, съобщи Ройтерс. От Техеран са поискали едновременна евакуация на ранените от две села, които са обсадени от бунтовниците. Бунтовническите групи обаче твърдят, че това е само оправдание да се отложи евакуацията, която може да бъде забавена до четвъртък. От ООН потвърдиха, че около 500 от оставащите в града бунтовници са от фронта „Фатах аш Шам“, бившето крило на Ал Кайда, наричащо се по-рано „Ан Нусра“ и изрично посочено от Съвета за сигурност като терористична групировка. Световната организация съобщи, че не участва в плановете по евакуирането на цивилните и бунтовниците от града, но е готова да помогне, информира Ройтерс.
Споразумението за прекратяване на огъня, което беше договорено във вторник с помощта на Русия – най-влиятелния съюзник на Асад, и Турция, имаше за цел да спре боевете в града, като така сирийският президент щеше да получи най-голямата си победа във войната.
Проблемът с евакуацията
Москва твърди, че правителствените сили отговарят на бунтовническите атаки. Руският външен министър Сергей Лавров обяви, че очаква през следващите 2,3 дни ситуацията в града да бъде разрешена.
Договорената евакуация на цивилни и на бунтовници със семействата им беше забавена, съобщиха различни източници. Автобусите, с които трябваше да бъдат евакуирани хора от източните райони на Алепо, са се върнали празни в депата си, предадоха АП и БТА. Според източник на Ройтерс, който е чакал за евакуация на договореното за тръгване място, никой не е напускал града до зазоряване. Двадесет автобуса са чакали с пуснати двигатели, но не са се придвижили към бунтовническите райони. Хората в източен Алепо са опаковали багажа си и са изгорили лични вещи, опасявайки се от плячкосване от страна на сирийската армия и нейните подкрепяни от Иран съюзнически милиции. От руското министерство на отбраната обаче твърдят, че през последните 24 часа 6000 цивилни и 366 бойци са напуснали бунтовническите райони. 
Планът за евакуация дойде след две седмици на бърз напредък на сирийската армия и нейните съюзници, който изтласка бунтовниците до все по-ограничена територия в града на фона на интензивни въздушни удари и боеве. С офанзивата над Алепо Асад демонстрира силата на своята военна коалиция, подпомагана от руските военновъздушни сили и шиитски милиции от региона. Бунтовническите групи са поддържани от САЩ, Турция и страните от Персийския залив, но тази подкрепа е далеч от директната военна намеса в полза на Асад от страна на Русия и Иран. 
Помощта на Москва обърна войната и силите на сирийския президент започнаха да напредват. Те са фокусирани върху битката с бунтовниците в Западна Сирия, а не върху „Ислямска държава“ в Ирак и Леванта“ (ИДИЛ), която тази седмица успя да завземе обратно Палмира. Това за пореден път показва пред какви предизвикателства е изправен Асад при възвръщането на контрола си над цялата страна.
Русия гледа на падането на Алепо като на голяма победа срещу тероризма, тъй като Москва и Асад определят по този начин всички бунтовнически групи – както ислямистки, така и такива, искащи да свалят режима. Но пред ООН Вашингтон заяви, че насилието в града, който е обсаден и обстрелван от месеци, представлява „модерното зло“, коментират медии.
Кризата с цивилните
Във вторник от армията на Башар Асад съобщиха, че вече контролират 98 процента от града. Бунтовниците са изолирани в малки райони в източната част на града, а десетки хиляди цивилни остават в капан и няма накъде да бягат, докато градът е подложен на интензивни бомбардировки.
ООН съобщи, че сирийските правителствени сили влизат по домовете в града и убиват цивилни, включително жени и деца, съобщи Би Би Си. Говорителят на световната организация по човешките права Рупърт Колвил заяви, че 82- ма цивилни са били застреляни. Сред загиналите са 11 жени и 13 деца. Съветникът на ООН по хуманитарните въпроси за Сирия Ян Егеланд написа в Туитър, че правителствата на Сирия и Русия трябва да бъдат държани отговорни за жестокостите, извършени в Алепо от въоръжените отряди, верни на президента Башар Асад. „Информацията, която имаме, е за хора, които са застрелвани по улиците, докато са се опитвали да избягат, и по домовете им. Може да има много други“, заяви говорител на ООН.
Сирийската армия отрича да са били извършвани убийства и мъчения сред тези, които е заловила. Русия пък твърди, че бунтовниците са „държали над 100 хил. души в източен Алепо като човешки щит“.
ООН и Червеният кръст призоваха за спешно примирие, тъй като хиляди цивилни са като хванати в капан и не могат да се изтеглят от града. Животът на хиляди хора е в опасност в източната част на сирийския град Алепо, където се разразява хуманитарна катастрофа, предупреди Международният комитет на Червения кръст, цитиран от ДПА.

Конфликт от години

Преди войната Алепо беше най-големият град в Сирия, с население от 2,3 млн. души, индустриален и финансов център. Съсипаната в момента стара част е в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО заради историческите сгради от ХII и ХIII век.
В началото на революцията през 2011 г. в Алепо нямаше сериозни протести или сблъсъци. Той се превърна в бойно поле през юли 2012 г., когато бунтовниците започнаха нападения срещу силите на Асад и завладяха големи части от Северна Сирия. Градът беше разделен на две – на изток бе опозицията, на запад – армията. Ако силите на Асад успеят да завладеят целия град, това ще бъде огромна победа за президента.
Правителствените сили имат подкрепата на Русия и шиитски милиции като „Хизбула“ и други, включващи бойци от Иран, Ирак, Афганистан, Ливан и Пакистан. Участва също доброволчески отряд на палестински бежанци сунити в Сирия, известни като „Ерусалимската бригада“.
Сунитската опозиция се състои от няколко групировки, получили финансова помощ от противници на президента Башар Асад – САЩ, Саудитска Арабия и Турция. Сред тях са и екстремистки ислямистки групировки, например „Ахрар ал Шам“ „Джабхат Фатах ал Шам“, известна преди като Фронт „Ал Нусра“. 
Кюрските отряди за народна защита (YPG) бяха основната сила в американската кампания срещу „Ислямска държава“. Те избягват да влизат в конфликти с правителствените сили, уточнява агенция „Ройтерс“, но владеят един от кварталите в североизточната част на Алепо.
След като съпротивата рухна, бунтовниците бяха притиснати в малки участъци и подложени на масиран обстрел. „Не им остава много време. Трябва или да се предадат, или да умрат“, заяви ген. Заид ал Салех, командващ силите за сигурност в града.
Конфликтът продължава да бъде гражданска война, най-вече водеща се на религиозна основа между сунитите и останалата част, но с етнически и социални аспекти. Сирийските сили са завзели най-бедната и религиозна част на Алепо, но провинцията около нея е населена със сунити. Хората от града са настроени проправителствено, докато провинцията е здравата основа на революцията, смята Патрик Кокбърн от „Индипендънт“. 
Тези области са склонни да се борят, най-вече когато правителствените сили настъпват срещу „Ислямска държава“, западно от Алепо. Това са гъсто населени сунитски части, близо до границата с Турция и най-вероятно още са в състояние да получават доставки оттам. Колкото повече завзема сирийската армия, толкова повече ще трябва да удържа и защитава. Враговете на Асад се надяват, че той ще бъде уязвим и никога няма да успее да възстанови властта си над всички части в Сирия, твърди още журналистът. 
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани