Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Великите българи, свързали живота си с Одеса

[post-views]
Великите българи,  свързали живота си с Одеса
Logo_of_Ministry_of_Defense_of_Bulgaria.svg

Светлозар Стоянов


29-odesa-botev-kashta
Втора Одеска гимназия, която е посещавал поета в качеството си на волнослушател.
Одеса е млад град, на 220 години. Официално е основан през 1794 г. като руска военноморска крепост в земите, присъединени от Османската империя. През първите години след основаването на града в него има значителна гръцка общност, както и много бесарабски българи, пристигнали тук с домочадието си от Румъния. На 2 февруари 1854 г. в Одеса е създадена българската емигрантска организация Одеско настоятелство.
Един от първохроходците в Одеса и радетел на Българското Възраждане Васил Априлов и брат му Никифор се преместват от Москва в Одеса в края на 20-те години на 19-и в. Първоначално Априлов работи при гръцкия търговец Теодориди, след което заедно с брат си открива фабрика за спиртни напитки. През 1821 година те изграждат фабрика за рафиниране на захар и голям магазин за хранителни и други потребителски стоки.
Добри Чинтулов пристига в Одеса (1838), след като Захари Княжески му съобщава, че руското правителство е отпуснало няколко стипендии за обучението на българи. Чинтулов успява да получи стипендия и за три години завършва в Одеса килийното училище, което тогава се състояло от четири класа, по две години всеки клас. След
29-zala-balgari-odesa
Залата на българската литература в Одеския литературен музей. Композицията е събрана и експонирана от местните българи.
това постъпва в тамошната духовна семинария, която завършва за шест години, и през 1850 година се връща в България.
Найден Геров се озовава в пристанищния град по настояване на Неофит Рилски през 1839 и завършва Ришельовския лицей през 1845 година. По онова време издава книгите „Няколко думи за превода на математическата география“ (1842) и „Начала на християнското учение“ (1843), както и поемата „Стоян и Рада“ (1845).
След като турското правителство настоява пред австрийските власти в Нови Сад да бъде арестуван и съден Георги Раковски, той успява да избяга в Галац (Румъния), като после се прехвърля в Одеса (1858)  и постъпва като възпитател в Духовната семинария. Руската цензура не му разрешава да печата вестници. Издава само едно от подготвените си съчинения – „Показалец…
29-portret-aleko
портрет в анфас на Алеко Константинов, съхраняващ се в Одеския литературен музей
“.
През 1858 г. Васил Друмев получава стипендия и заминава за Одеса, за да учи в духовната семинария. През лятото на същата година се запознава с надзирателя в пансиона Георги Раковски, който оказва влияние върху учениците с патриотичните си идеи. В Одеса Друмев пише първите си стихове,  а  през 1860 г. – повестта „Нещастна фамилия“.
В Одеса Христо Ботев се свързва с Одеското българското настоятелство, до което има препоръчително писмо от Найден Геров, и неговия член Никола Тошков, заможен търговец, роден в Калофер и познат на баща му. Той постъпва във Втора гимназия като „волнослушател“, тъй като не е достатъчно добре подготвен за редовен ученик и се настанява в нейния пансион, където по това време живеят още десетина български ученици.
Още с постъпването си в гимназията (1863) Ботев трудно се вписва в учебната дейност – той непрекъснато се оплаква от строгата дисциплина, налагането на която включва и физически наказания, но в същото време често отсъства от занятия, участва в сбивания със съученици и се отнася високомерно към повечето си учители. През 1864 година той напуска училищния пансион и започва да живее самостоятелно в различни квартири.
Според неговия съученик Киро Тулешков, още през лятото на 1864 година Ботев работи върху своето стихотворение „Майце си“, консултирайки се с Григорович, и дори по това време го изпраща на Петко Славейков в Цариград.
През септември 1865 година става ясно, че Ботев не може да премине в трети клас на гимназията и е изключен, поради „немарливост“, а стипендията му е прекратена, като получава еднократна сума, с която да се прибере в България. Въпреки това той остава в Одеса, издържайки се като дава частни уроци, и поддържа близки контакти с полската общност в града.
През 1866 година Христо Ботев е назначен за учител в Задунаевка, българско село в руската част на Южна Бесарабия, където пристига през септември.
Юнкерското Пехотно училище в Одеса са завършили няколко билгарски революционери и офицери: Сава Муткуров (1872), Георги Обретенов (1875), най-малкият син на баба Тонка Обретенов, роденият в Болград Данаил Николаев (1976).
Стефан Стамболов учи в Духовната семинария в Одеса (1870 – 1872), но не я завършва, тъй като е изключен за връзки с руски революционери.
През пролетта на 1878 година под ръководството на губернатора на Свищов Найден Геров се провежда конкурс, благодарение на който 10 момчета имат възможност да учат в Одеското юнкерско училище в Русия. Един от десетте щастливци е и по-малкия брат на Иван Вазов – Георги Вазов, впоследствие генерал-лейтенант; командващ Източния сектор при обсадата на Одрин, довела до превземането на града през Балканската война; военен министър.
Алеко Константинов завършва средното си образование в съседния на Одеса град Николаев. Ето какво пише литературният историк Михаил Аранудов: „През 1881 г. той (А. Константинов) е вече в Одеса, студент по правото в Новоросийския университет. „Но не толкова науката го увлича, колкото политиката, българската политика, и после театърът, музиката, поезията и всичко, което говори на въображението на един чувствителен и жизнерадостен юноша. (…) Одеса означава за Алеко оформяване на един бохемски характер, с другарски „сходки” при чаша бира и с някои сърдечни увлечения, гдето романтика и земна любов се преплитат най-естествено.“
29-pametnik-botev-odesa
Пометникът на Ботев в Одеса, вдигнат от местните българи през 2008 г.

След проруския преврат през 1886 г. Иван Вазов бяга в Одеса, където създава шедьовъра на българската класика – „Под игото“. Патриархът на българскака литература остава в „Южната Палмира“, както местните наричат своя град, до 1889 година, когато се завръща в родината и се установява в София, където живее до края на дните си през 1921 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани