Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Кейнс е най-влиятелият икономист във Великобритания

[post-views]
[post-views]
Пламен Дойнов номиниран за европейски поет на свободата
Favicon_File

Лъчезар Лозанов

24-JOHN„Гардиан” обяви книгата на икономиста Джон Мейнард Кейнс* „Обща теория на заетостта, лихвата и парите“ за най-влиятелната научна работа с най-силно влияние върху живота на съвременна Великобритания. Това е мнение на преобладаващата част от учените на страната. 
Трудът му, публикуван през 1936 година, е залегнал в основите на неговата икономическа теория. Той съществено повлиява върху модерната макроикономика и социалния либерализъм едновременно като теория и практика. Идеите му оказват влияние върху икономическата политика на редица правителства. Защитава политиката на икономическа интервенция, чрез която правителството с фискални и монетарни мерки би могло да смекчи негативните ефекти на бизнес циклите, икономическите рецесии и депресии. Създател е на школата Кейнсианска икономика (Кейнсианство) и на различните й разклонения.
През 30-те години на 20 век Кейнс революционизира икономическата мисъл, оспорва стария постулат на неокласическата икономика, че свободните пазари автоматично ще осигурят пълна работна заетост, ако работниците са гъвкави в своите искания за заплати. Кейнс заявява, че общото ниво на икономическа активност се определя от съвкупното търсене; когато е налице неадекватно търсене се създават благоприятни условия за продължителен висок ръст на безработицата.
След Втората световна война идеите на Кейнс са приложени от водещи западни икономики. През 50-те и 60-те успехът на кейнсианската икономика е внушителен – почти всички капиталистически правителства прилагат нейните политически препоръки и де факто пропагандират социалния либерализъм. През 1999 списание Тайм включва Кейнс в своя списък на стоте най-важни и влиятелни хора на 20 век. Мотивацията е: „Неговата радикална идея, че правителствата трябва да харчат пари, които нямат, може би спаси капитализма.“
Влиянието на Кейнс избледнява през 70-те на 20 век отчасти поради актуалните проблеми, които започват да засягат англо-американските икономики, и отчасти поради критики от страна на Милтън Фридман и други икономисти. Глобалната икономическа криза през 2008 година предизвиква възраждане на кейнсианството. То е теоретичен фундамент на икономическите политики на американския президент Барак Обама, на британския премиер от 2007 до 2010 Гордън Браун, както и на други държавни лидери от края на първото десетилетие на 21 век. 
Второ място в класацията на британските учени заема книгата „Изобретяването на традицията” под редакцията на историците Ерик Хобсбом и Терънс Рейнджер. 
Третият забележителен по влиянието си труд е  „Зараждането на английската работническа класа“ на Едуард Палмър Томпсън. Емблематичен текст на британския историк, чийто предговор се превръща в манифест на множество историци, работещи в областта на социалната история, културологията, историята на правото, изследванията на пола и др.
Класацията е от списък, в който са избрани 20 от най-значимите научни работи според преценката на британските учени.

–––––
*Джон Мейнард Кейнс (1883-1946) e английски икономист, роден в Кембридж и завършил в университета на града. Обсегът на научната му дейност е в областта на политическа икономия и в математиката – теория на вероятностите. Икономическите проблеми, на които търси решение, са предпочетени ликвидности, фискален мултипликатор, модел AD-AS. От неговите открития по-късно са повлияни видни икономисти като Уитакър, Линч, Калеки, Кузнец, Самюелсън, Хикс, Шакъл, Викри, Гълбрайт, Шилер, Стиглиц, Кругман

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани