Спирдон Спирдонов
– Г-н генерал, съюзът, който оглавявате е в подготовка на своя пореден конгрес. Стана ясно, че той ще бъде през септември. Какви са аргументите за това решение?
– Централният съвет на съюза взе решение на свое заседание през първата половина на месеца Деветият конгрес на СОСЗР да се проведе през септември. Аргументите бяха свързани със създаването на необходимата обстановка за спокойно протичане на отчетно-изборните събрания и конференции в общинските и областните организации и достатъчното време за прецизна подготовка на конгресните документи. Специално внимание бе обърнато на постъпващите много и конкретни предложения за изменения и допълнения на Устава на СОСЗР. Предстои работната група под ръководството на полковник от запаса Атанас Стефанов, вицепрезидент за България на Междусъюзническата конфедерация на офицерите от резерва към НАТО (СИОР), да обобщи материалите, да подготви проекта, за да бъде предоставен за обсъждане в структурите на съюза. Предвижда се провеждането на конгреса да се съчетае с тържественото отбелязване на 110-годишнина от създаването на Съюза на запасните офицери. В изпратените указания за отчетите и изборите е посочена нормата за избор на делегати за Деветия конгрес: на 180 отчетени членове за 2016 г. – един делегат.
– В България има голям брой неправителствени организации в сферата на отбраната и сигурността. Усилено се търсят механизми за обединение. Каква е позицията на СОСЗР?
– Членовете на Централния съвет задължиха ръководството на СОСЗР да предприеме необходимите действия, които да дадат възможност Деветият конгрес да постави началото на обединяването на неправителствени организации в сферата на отбраната и сигурността. Смята се, че по този начин ще може по-лесно да се регламентира статутът на запасното войнство, включително и най-вече с разработването и приемането на специализиран закон. На този етап СОСЗР има четири колективни члена – Национална асоциация „Сигурност”, Асоциацията на разузнавачите от запаса, Асоциацията на военните разузнавачи и Съюза на парашутистите в България. В скоро време ще бъдат разгледани документите на още три неправителствени организации, кандидати за членство. Да станем основа на обединението, бе призивът на членовете на Централния съвет, с оглед и на това, че ние сме най-многочислената организация на запасното войнство у нас, която има структури във всички области и общини.
– Все пак обаче става дума за няколко десетки организации?
– Пътят няма да бъде лек. Ще бъдем максималисти, ако искаме да постигнем обединение на 100 процента. Но и сега има начало, от което можем да тръгнем. Казах ви за колективното членство в СОСЗР. Възможно е промените в нашия устав да създадат още по-добри предпоставки. Не приемам гласовете, че организациите не биха могли да работят заедно. От доста време, например, функционира много ползотворно председателският съвет на четирите военно-патриотични съюза, т.е. на СОСЗР, Съюза на ветераните от войните, Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите и Съюза на възпитаниците на ВНВУ, ШЗО и РВГ. На основата на Закона за отбраната и Въоръжените сили Министерството на отбраната работи с 12 организации, които са регистрирани в обществена полза.
– Къде са насочени усилията на СОСЗР?
– Между двата конгреса нашият Съюз извърши сериозна дейност в различните направления, посочени в Основните насоки и Устава: по военно-патриотичното и родолюбиво възпитание; по подобряване организационното състояние на Съюза; по социалната дейност, здравното и медицинско обслужване на пенсионираните военнослужещи; по взаимодействието с МО, ЩО, МВР, основните военно-родолюбиви съюзи и органите на държавната и местна власт и по международната дейност.
– Бихте ли дали конкретни примери?
– Най-пресният е с военния санаториум в Поморие. Нашият съюз, заедно със съюзите на ветераните от войните, военноинвалидите и военнопострадалите и възпитаниците на ВНВУ, ШЗО и РВГ, застана твърдо против опитите за приватизиране на тази болница. Удовлетворени сме, че Министерството на отбраната взе предвид и нашето мнение, с което се запазиха социалните функции на санаториума. Няколко пъти излизахме с декларации по повод недостатъчното финансиране на отбраната и ниското заплащане на военнослужещите. В Обществения съвет към НОИ изразихме нашите позиции по промените в режима за пенсиониране на служителите в сектор „Сигурност“.
– Кое е характерното за международната ви дейност?
– Изминалата 2016 г. е знакова и решаваща за утвърждаването на СОСЗР в международен план, както в Балканския регион, така и в Европа и Азия. Проведените срещи у нас и в чужбина с международните сродни съюзи, организации и сдружения потвърдиха правилния подход и политика в това направление. Съюзът членува в няколко международни организации: Международната конфедерация на офицерите от резерва към НАТО (СИОР), Международната конфедерация на медиците от резерва към НАТО (СИОМР), Международния консултативен комитет на офицерите от запаса със седалище в Москва, Международната конфедерация на планинските войски и Съюза на италианските офицери алпини. Знаете, че през последните две години България в лицето на СОСЗР председателстваше СИОР. На Деветия конгрес ще бъдат официално поканени делегации от страните, с които имаме двустранни договори – Македония, Сърбия, Румъния, Албания, Украйна, Черна гора, Италия и Русия.
– СОСЗР е непартийна организация. Как реагирате в ситуации, като предстоящата предизборна кампания, например?
– Във връзка с предстоящите предсрочни парламентарни избори Съюзът продължава да отстоява принципа си да не застава на страната на една или друга политическа сила, но да подкрепя всички кандидати от професионалното съсловие, които ще работят за националната сигурност и отбраната, както и в интерес на запасните и резервистите.
– Какви въпроси поставят членовете на съюза?
– Тревогата в нашите членове се появява, когато се вземат решения в ущърб на отбраната и националната сигурност. При нас членуват генерали и адмирали, директори на дирекции в МВР и специалните служби, които доскоро са заемали отговорни длъжности в системата, което ги прави много чувствителни в това отношение. Много от въпросите опират до взаимодействието с местната власт и държавните ведомства. Настоява се за спешно решаване на проблема, който е преди всичко финансов, с ползването на помещенията, които по закон Министерството на отбраната предоставя за ползване от структурите на СОСЗР.