Поредица от важни за сигурността на Европа срещи се проведе миналата седмица, с кулминация – Мюнхенската конференция за сигурност на 17 – 19 февруари – най-авторитетният подобен форум в света.
Във вторник в Брюксел се събраха министрите на отбраната на НАТО, а след това имаше среща на министри от страните от предвожданата от САЩ коалиция срещу „Ислямска държава“ в Сирия и Ирак.
И на трите срещи присъства новият министър на отбраната Джеймс Матис, за когото това беше първото посещение в Европа. На форума в Мюнхен той имаше двустранни срещи с ключови свои колеги, съобщи Пентагонът.
На конференцията в баварската столица за пръв път от 2015 г. насам взе участие канцлерът Ангела Меркел, която се срещна с вицепрезидента на САЩ Майк Пенс. Това бяха първите разговори на Меркел с високопоставен представител на администрацията на президента Доналд Тръмп.
В Мюнхен пристигна и външният министър на САЩ Рекс Тилърсън. Руската делегация беше предвождана от колегата му Серегй Лавров.
Председател на конференцията беше Волфганг Ишингер, бивш посланик на Германия в САЩ и един от водещите дипломати на страната в последните 20 години. Основни теми на форума бяха бъдещето на трансатлантическите отношения, НАТО и ЕС, украинската криза, връзките с Русия и войната в Сирия.
В Брюксел военните министри на алианса разискваха искането на САЩ за по-справедливо разпределение на разходите за отбрана. В момента от 28 държави членки на НАТО само 5 – САЩ, Великобритания, Естония, Полша и Гърция – изпълняват ангажимента да заделят поне 2% от БВП за отбрана. В Европа увеличаването на разходите за отбрана трябва да се съобразява с ограниченията за бюджетен дефицит, съществуващи в ЕС и еврозоната. Всички обещаха до 2024 г. да достигнат този праг, като най-тежко е положението в Италия и Португалия, но и за Испания и Белгия има проблеми. По изчисления на брюкселския институт „Брьогел“, основани на данни от 2010 г., Германия ще трябва да увеличи бюджета си за отбрана с почти 30 млрд. евро годишно до 2024 г. За Италия и Канада сумата е около 16 млрд. евро годишно, за Испания – 14 млрд. евро, а за Франция – допълнителни над 4 млрд. евро.