Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.
От години в армията не достигат средства
Favicon_File

Цончо Драгански

16-17-SRESHTAВ Стара Загора министърът на отбраната Стефан Янев бе посрещнат от командира на 2-ра Тунджанска механизирана бригада бригаден генерал Костадин Кузмов, който  изнесе брифинг. Състояха се разговори с личния състав и бяха обсъдени редица основни проблеми на бригадата. Един от тях е високият процент на некомплект, който засяга всички длъжности за офицери, сержанти и войници, а това затруднява подготовката и живота във формированието. Беше поставен въпросът за натрупаните голямо количество часове извънреден труд, полаган от военнослужещите, и невъзможността да се използва полагаемият годишен отпуск от миналата година. 

Друг проблем е недостигът на резервни части и консумативи за поддръжката на голямото разнообразие от видове техника. Има необходимост от автобуси за превоз на личния състав и от ремонт на сградния фонд. Съществуват трудности при съхраняването на голямо количество излишна техника. Недостатъчна и остаряла е екипировката за военнослужещите. 

В Асеновград брифинг за структурата и задачите на 4-и артилерийски полк изнесе заместник-командирът на формированието подполковник Красимир Ташев. При срещите си с отделните категории военнослужещи, министър Янев ги поздрави с Деня на Ракетните войски и артилерията – 11 март, и им пожела преди всичко здраве и успехи в професията. Той заяви, че в рамките на хоризонта пред служебното правителство може да се направи някаква промяна на нормативна база или на съществуващи практики и така да се подобрят нещата към по-добро. Но за добрите практики – няма нужда от промени.

Поставен бе въпросът, че на учебния център „Червен” е забранено да се използва щатна материална част и се стреля със системи заменители. Всяка година се планират снаряди за тях, но за тази година за 122-мм гаубица въобще не са отпуснати. Нито лев няма и за поддържането на учебния център. А всичко се прави с налични сили и средства.

В полка се нуждаят също от нови носими радиостанции, тъй като техните не са съвместими със свързочните средства на други формирования. И в полка, както и навсякъде другаде, липсват акумулаторни батерии. Министърът обяви, че артилеристите ще получат отговор по команден ред. Зададени бяха и редица други въпроси, които най-общо засягаха индивидуалното оборудване на военнослужещите. Например, посочено бе, че за караула, а и за учения, е много по-удобно да се използват тактически елечета и така да се премахнат неудобните сумки.  Също така, дали през лятото офицерите и сержантите могат да ходят, когато е възможно, с т.н. всекидневна униформа, и тогава да не обуват кубинките. (Войниците засега нямат такава униформа, за разлика от времето, когато имаше наборна служба). 

Има проект за нова екипировка, който отдавна е изоставен във времето. Става въпрос за индивидуалното оборудване и с него сме закъснели. Примерно, няма стандартни раници, тактически елечета, бронежилетки… Всички тези неща са индивидуални. Но дали има достатъчно такъв вид елеци, за да се махнат сумките от употреба? Войникът като влезе от цивилния живот, да го обличаме с всичко това, което е индивидуално, отговори министърът и отбеляза, че пак всичко опира до ресурсите.

Не бе отминат и въпросът за разпределението на картите за почивка. Дали сегашната система е най-справедливата? Стана ясно, че министърът на отбраната вече е дал разпореждане как да се извърши разпределението за летния сезон.

16-17-SRESHTA2Възникнаха и по-специфични обсъждания, като необходимостта от пълно синхронизиране на две наредби за Българската армия и Въоръжените сили. За целта, обясни министърът, трябва една сума от порядъка на 10 милиона лева. Но някои от нещата за синхронизиране, които изискват по-малък ресурс, вече са предложени и са на режим почти за изпълнение. 

В Крумово брифинг изнесе командирът на 24-та авиобаза бригаден генерал Димитър Иванов. Във формированието бе и заместник-министърът на отбраната Стефан Петров, който е бивш командир на авиобазата. При срещите с военнослужещите отново се разискваха познати проблеми за цялата армия. Но наред с тях, бяха поставени и конкретни въпроси, които се отнасят най-вече за положението във формированието. 

Примерно, в наредба за допълнителните възнаграждения някои военнослужещи не фигурират като вид летателен състав, въпреки че при своята дейност те изпълняват парашутни скокове. Обсъдено бе оборудването на отделението за търсене и спасяване. Дадени бяха предложения за промяна на условията при обществените поръчки – дали търсенето да е за най-ниска цена или да бъдат заложени по-ясни критерии.

По-адекватно да бъде финансовото осигуряване при участията в международни учения, поискаха офицери. И поясниха, че при недостатъчно оборудване и заплащане на горива не могат да демонстрират самостоятелност и способност. И това е системен проблем от години. 16-17-VOENNOSLUJESHTI

Курсант на стаж в 24-а авиобаза запита защо още не е  изяснен статутът на курсантите в Националния военен университет – те военнослужещи ли са или обучавани? Министър Янев посочи, че се работи по прецизирането на този въпрос, тъй като той е свързан с финансирането на обучението на курсантите, третирани по два закона – за отбраната и Въоръжените сили на Република България, и за висшето образование. Но се правят стъпки да се изясни статутът на курсантите. 

А дали може да се възстанови Висшето военновъздушно училище и то да стане самостоятелно? Министър Янев бе категоричен, че този въпрос не стои на дневен ред, предложението не е издържано икономически и трудно може да бъде защитено. 

Като заключение от всички тези срещи, както и от предходните, стана ясно, че голяма част от проблемите в Сухопътните войски и ВВС, а вероятно и във ВМС, са сходни. А те са неокомплектоване с личен състав, недостиг на финансови средства и индивидуално оборудване, липса на резервни части, гуми и акумулатори, промяна на компенсационните суми за жилища и пътуване от местата за живеене до местата за работа, промени в условията на обществените поръчки и др. 

Имаше и запитвания, като допълнителен отпуск за учещите задочно във ВА „Г. Ст. Раковски”. На някои от въпросите министърът на отбраната Стефан Янев потърси решение веднага, а по други се ангажира да отговори след направени проверки, защото проблемите във формированията са натрупани от години. Но те трябва да се поставят постоянно, за да се случат решенията. 
16-17-VMS
Среща с военните моряци

Среща с личния състав на формированията от Флотилия бойни и спомагателни кораби, дислоцирани в Пункт за базиране – Бургас, проведе заместник-министърът на отбраната Стефан Петров. На срещата командирът на Флотилията флотилен адмирал Мален Чубенков представи организацията, функциите и задачите на базата. Заместник-министър Стефан Петров увери военнослужещите и цивилните служители от ВМС, че усилията на служебния министър на отбраната и неговия екип са насочени към определяне на основните и нетърпящи отлагане проблеми в МО и разработването на варианти за разрешаването им, които да бъдат представени на бъдещето ръководство на министерството.

Ниски са заплатите на военнослужещите

Един от въпросите, който бе задаван във всички формирования, бе този за ниското заплащане на военнослужещите. Министърът на отбраната Стефан Янев бе ясен в оценката си, че очевидно трябва да се намерят пари.

Но проблемът наистина е много сериозен и то не само във войсковите формирования, които е посетил. Общо взето, въпросите са системни и те се отнасят не само до заплатите на военнослужещите. Недостигът на средства влияе на редица други проблеми, като изпълнението на всекидневните задължения, службата и бойната подготовка. И за съжаление всички те са свързани с пари и ресурси, заяви министър Янев.

По отношение на заплащането на военнослужещите, той напомни, че вече няколко пъти е казвал публично, че армията е системно недофинансирана в последните години. И един от ефектите, които се получават, е недоволството на хората, които смятат, че трудът им не е достатъчно възнаграден и те не са адекватни да се състезават на пазара на труда. А той се променя много динамично и води до сериозния отлив на военнослужещи – при недостиг на хора пък формированията трудно изпълняват задълженията си. 

Факт е, че заплатите на военнослужещите не са увеличавани от 2009 г. През тези години е увеличен само размерът на порциона от 60 на 90 лв. Войнишката заплата е 609 лева и в момента. Сега няма работещ парламент. Не е предвидено увеличение за заплатите и в закона по бюджета. И не е възможно да се говори за корекции. Те могат да станат в рамките на военния бюджет, след избиране на парламента и то за следващата година.

Ситуацията, която заварих като бюджет в частта му за личен състав, където са парите за заплати, е че няма почти никакви резерви. Те са много малки и са в рамките на едни плаващи показатели, примерно зависи от това колко хора ще се пенсионират през месеца. И колко хора напускат, поясни министър Янев. 

Още когато постъпих на тази длъжност, продължи той, си поставих амбициозната цел да намерим резерви и да направим нещо в тази насока, каза още министърът на отбраната. Освен че има системно недофинансиране, нарушен е диалогът между политиците и военната експертиза. Този диалог трябва да се възстанови, както и да се търси обществен дебат, за да може обществото да бъде запознато с проблемите на армията и постепенно да се осигури повишаването на средствата за отбрана до 2 процента от брутния вътрешен продукт, отбеляза министър Янев. По този въпрос тече съгласувателна процедура за тригодишна финансова рамка. И в следващите години средствата да се увеличават стъпаловидно. Но окончателните  числа ще бъдат ясни, когато има парламент.

След срещите с военнослужещите и цивилните служители министърът на отбраната заключи – въпреки системното недофинансиране, армията все още има способности, благодарение на усилията и професионализма на военнослужещите от всички видове въоръжени сили.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани