Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.
В опит да спаси сделката за Брекзит – Тереза Мей провежда консултации с европейските лидери

1-mei-brexitДевет месеца след като британците поискаха с референдум да напуснат Европейския съюз, Лондон официално задейства процедурата. В сряда британският посланик в ЕС Тим Бароу връчи лично на председателя на Европейския съвет Доналд Туск историческото писмо, с което британският премиер Тереза Мей уведомява Брюксел, че Великобритания иска да напусне организацията. Така се активира член 50 от Договора за ЕС, а Великобритания и съюзът получават две години, за да уредят всички отношения помежду си. Очаква се разводът да бъде оформен окончателно през май 2019 година.
Историческото събитие идва само няколко дни след 60-я рожден ден на ЕС. Великобритания става първата държава, която предприема реални стъпки за напускането му.
Исторически ден за Европа – в сряда Великобритания задейства Брекзит, девет месеца след като британците поискаха с референдум да напуснат Европейския съюз. 
Британският премиер Тереза Мей подписа писмото, с което формално се дава началото на преговорите за излизането на страната от Европейския съюз. По-късно то лично беше предадено на председателя на Европейския съвет Доналд Туск от британския представител в ЕС Тим Бароу. Мей уведомява, че привежда в действие член 50 от Лисабонския договор, с което ще започне процедурата по развода.
По план Великобритания трябва да напусне Европейския съюз през 2019 година, след референдума от 23 юни 2016 г., на който 52 на сто от избирателите гласуваха за „Брекзит”.
eu brexitПо случая Туск написа в „Туитър“: „След девет месеца Великобритания задейства Брекзит“. „Към този момент нищо не се е променило“, обяви Доналд Туск на пресконференция в Брюксел и добави, че отношенията между двете страни ще останат същите, докато не бъдат отбелязан напредък в преговорите. По думите му ЕС ще се постарае като начало да сведе до минимум несигурността, която Брекзит поражда за европейските граждани и бизнеса. Туск обясни, че следващата му стъпка ще бъде да предложи насоки за преговорите в петък на пресконференция с премиера на Малта Джоузеф Мускат. „Какво още мога да добавя, вече ни липсвате“, каза Туск и си тръгна, без да изслуша въпроси от журналистите.
Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни заяви, че днешният ден не е добър и отгръща нова глава в историята на ЕС. Готови сме, ще продължим напред с надеждата с Великобритания да останем близки партньори, добавя Таяни.
В историческа реч пред Камарата на общините британският премиер Тереза Мей държа изненадващо помирителен тон към Брюксел. Казаното предизвика бурни депутатски реакции, а самата Мей бе видимо емоционална, отговаряйки на нападките на опозицията. За разлика от предишните си изказвания премиерът този път настоя, че преговорите с ЕС трябва да приключат в рамките на две години и че Великобритания няма да опитва да запази правата на страна членка, без да спазва задълженията. Напускаме институциите на Европейския съюз, но не напускаме Европа. Сега повече от всякога светът се нуждае от либерално-демократичните ценности на Европа, заяви тя в изказване, което на моменти звучеше като реч за присъединяване, отбеляза в. „Гардиън“. Ще защитим правата на европейците във Великобритания и на британците в Европа възможно най-рано, това е главен приоритет в писмото, което преди минути бе връчено на председателя на Европейския съвет Доналд Туск, каза тя. Ще контролираме имиграцията, така че да продължим да привличаме най-добрите и най-умните да учат тук, но ще ръководим системата така, че да защитим националния си интерес. 
Трябва да завършим преговорите в рамките на тези две години, подчерта Мей – забележителна промяна в сравнение с предишното й изказване, че по-добре този срок да изтече без споразумение, отколкото с лоша сделка за Лондон. Европейските лидери казваха много пъти, че не можем да останем членове на единния пазар, без да приемем четирите основни свободи на ЕС (на движение на хора, стоки, капитали и услуги), припомни премиерът. Уважаваме това и тъй като тези четири свободи не са съвместими с демократичната воля на хората, няма да се стремим към участие в единния пазар. Вместо това Лондон ще се стреми към смело и амбициозно споразумение за най-свободната възможна търговия. Ще загубим влияние върху правилата, които засягат европейската икономика, и британските компании ще се съобразяват с това, както го правят на отвъдокеанските пазари, каза Мей.

Какво предстои?

FT_Brexit_01Точно след месец Европейският съвет ще заседава извънредно, за да обсъди въпроса.
След това Европейската комисия трябва да представи предложение за начало на преговорите. Предложението трябва да бъде утвърдено от Съвета на ЕС, с което да започнат преговори в следващите две години. Преговорите може да завършат без резултат, а до изтичането на срока теоретично Лондон може да се откаже от искането си да напусне на ЕС, както поиска мнозинството британски избиратели на референдума миналата година.
Но Тереза Мей смята, че след излизането от ЕС, на страната й предстоят „най-добрите дни“. Тя призова британския народ да се обедини, за да бъде постигнато възможно най-доброто споразумение и допълни, че днес е исторически момент и че не може да има връщане назад след задействане на процедурата за Брекзит.
Мей каза още, че прилагането на споразумението за Брекзит ще бъде поетапен процес, допълва АП. Тя иска да договори ново специално партньорство между Великобритания и съюза и ще се стреми към възможно най-тясно сътрудничество с ЕС в сигурността. 
Германският канцлер Ангела Меркел обаче отхвърли възможността за паралелни преговори „Преговорите трябва първо да изяснят как ще разплетем взаимно свързаните си отношения и едва след като този въпрос бъде решен, можем, надявам се скоро след това, да започнем да говорим за бъдещите ни взаимоотношения“, каза Меркел в Берлин. 
В интервю в сряда британският финансов министър Флип Хамънд даде знак, че Лондон вероятно ще смекчи подхода си или поне ще вземе предвид тревогите на хората, гласували за оставане в ЕС. В последните десет месеца реториката на торите радваше привържениците на „твърд Брекзит“, но създаде много притеснения на британците, които искат да запазят близки връзки с Брюксел.
Хамънд е най-проевропейски настроеният член на кабинета на Мей и фактът, че именно той говори преди нея, е показателен, коментира в. „Гардиън“. В днешното си интервю той на няколко пъти се дистанцира от „твърдия“ подход и даде надежда, че Лондон може да не предприеме агресивната стратегия, която се очакваше досега.
Хамънд не подкрепи досегашната позиция на кабинета, че при провал на двегодишните преговори Лондон може да излезе от Евросъюза без сключено споразумение за условията за напускане. Това бе основната теза на Мей, когато през февруари тя за пръв път влезе в детайли за възгледите си: „По-добре никаква сделка, отколкото лоша сделка“, каза премиерът тогава. Това е възможен изход – двете години може да не бъдат достатъчни за изработването на условия, които да задоволят Лондон, 27-те други държави и Брюксел. Нещо повече – парламентът на Великобритания наскоро си гласува право да отхвърли такова споразумение.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани