Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Ще летят до Марс с най-мощната ракета

[post-views]
Руската космическа агенция обвини Тръмп, че се стреми към завладяване на други планети
Favicon_File

Цончо Драгански

Президентът на САЩ Доналд Тръмп наскоро подписа акта за финансирането на НАСА, който беше единодушно одобрен от Конгреса.
Това е първата мащабна стратегия за развитие на космическите изследвания в Съединените щати за последните шест години. Документът поставя на дневен ред изключително амбициозната цел до 2033 г. САЩ да извършат пилотиран полет до Марс.
Утвърденият законопроект гарантира разработването на дългосрочни планове за усвояване на далечния космос, както и инвестиции в научни изследвания и технологии. В същото време той подкрепя усилията на НАСА да поддържа комерсиалните космически програми, които ще бъдат от полза за развитието на американската икономика и създаването на нови работни места. 
По време на церемонията по подписването президентът Тръмп подчерта, че този закон е в подкрепа на учените, инженерите и астронавтите от НАСА в техните стремежи и усилия. 

23-KOSMOS-1
Корабът ,,Орион“ в космоса
В основата на програмата на НАСА за реализирането на пилотиран полет до Марс е проектът  SLS. Това буквално означава система за изстрелване в космоса. Тази свръхтежка космическа ракета ще има задачата да заведе до Марс космическия кораб „Орион” с двама астронавти на борда. В първоначалния етап на изграждането на ракетата успешно бяха завършени изпитанията на двигателя и на ускорителя. В производство бяха вкарани всички детайли, необходими за първия й полет. На този етап, освен на двигателя и ускорителя, конструкторите си изясниха и дизайна на централния сектор на ракетата. От НАСА съобщиха още, че след подробно проучване на техническите проекти е взето решение изолационните материали върху корпуса да останат 
с оранжевия си цвят 
и ракетата да не се боядисва в бяло, както досега. Ракетостроителната компания „Рокетдайн” получи бюджет 1, 16 милиарда долара, за да модернизира двигателите, наследени от програмата за космическите совалки и да ги пригоди за новата свръхтежка ракета SLS. Първият изпитателен полет на SLS, заедно с кораба „Орион” е планиран за 2018 г. Ракетата ще трябва да отведе „Орион” в далечния космос. Успоредно с работата по ракетата-носител в САЩ беше проведено и първото изпитание на „Орион”. 
Новата ракета се създава главно за провеждане на пилотирани 
полети до 
Луната и Марс 

За окончателния дизайн на SLS и за сглобяването й отговаря компанията „Боинг”, а за „Орион” – „Локхийд Мартин”. 
Първият старт на новата ракета по предварителни преценки е набелязан за края на тази година и ще бъде в непилотиран вариант.  До този момент за проекта SLS са похарчени 18 милиарда долара. 
Новата свръхтежка ракета-носител може да се използва и за извеждане на големи товари на геостационарна орбита до 36 600 км. 
В основния си вариант тя може да изведе в космоса до 70 тона товар. В усилената версия теглото на товара може да достигне до 130 тона.  Общата цена на проекта  SLS се изчислява на 35 милиарда долара.
Цената на един пуск е около 500 млн. долара. 
В проекта за финансирането на НАСА след първия непилотиран полет е заложен и пилотиран полет до Луната и възможно кацане на екипаж на повърхността й. В него е записано и разширяване на 
човешкото присъствие 
извън ниската земна орбита, където в момента е международната космическа станция. На практика това означава създаването на нова космическа станция, на орбита около Луната.  НАСА трябва да стане лидер в авиацията и в създаването на нови свръхзвукови летателни апарати. Планира се и създаването на апарат 
„Ровър Марс 2020” 
с размерите на стандартен лек автомобил, с който да се търси живот на Червената планета. С ракетата SLS ще бъде изведен космически апарат, който да изследва спътника на Юпитер – Европа. Предполага се, че под ледената повърхност на спътника има топъл океан. Проектът променя и правния статут на НАСА и натоварва агенцията със свръх задачата да търси отговори на въпросите за зараждането на живота, за същността на еволюцията и за бъдещето на Вселената.

Дългоочакваният полет на „Орион“ 

23-KOSMOS-2
Оранжевата свръхтежка ракета-носител SLS


Корабът „Орион” е американски многоцелеви пилотиран космически кораб за многократно използване, създаден в рамките на програмата „Съзвездие”. С него ще се извеждат в космоса както товари, така и астронавти. В кораба могат да се поберат спокойно до 6 души.  В експедицията до Луната е планирано да бъдат четирима. „Орион” трябва да достави хората на Луната с цел дълго да пребивават там, защото задачата им ще бъде да подготвят пилотирания полет до Марс.  
Диаметърът на кораба е 5, 3 м, а теглото му е 25 т. Кабината на кораба има обем 9 куб. метра. Това не е пълният обем на цялата му херметична конструкция, а е пространство, свободно от оборудване, кресла, компютри и други подобни. 
В основни линии „Орион” прилича на предишните космически кораби от серията „Аполон”, но се различава от тях по това, че в него са използвани последните постижения в компютърната техника, електрониката, в технологиите за поддържане на живота и в топлоизолиращите системи. Конусната форма на спускаемия апарат е най-надеждна и сигурна от всички останали, особено при скоростта, с която той се завръща на Земята, а тя е 11,1 км в секунда. Намерението е основните части на кораба да се използват многократно. Корабът „Орион” може да се скачва и с руски космически апарати.
Специалистите предвиждат, че с „Орион” може да бъде осъществен полет до астероид не по-рано от края на 2020 г. Това е така, защото първоначално той е разработван за полети до Луната, което не отнема много време. Но за подготовка на кораба за далечни космически полети той трябва да се модернизира и главно да се увеличи обема на полезното му пространство, тоест това пространство, което се използва от хората. Обсъжда се вариант за обединяване на два „Орион”-а, или присъединяване към кораба на по-голям жилищен модул. До астероида корабът ще лети с двама астронавти. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани