Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Сухар и галета, ако тръгвате за уклей

[post-views]
[post-views]
Сухар и галета, ако тръгвате за уклей
Favicon_File

Светлозар Стоянов

Потегляйте рано, преди изгрев слънце

19--UKLEIУклеят (Alburnus chalcoides) е вид речна риба от семейство Шаранови (Cyprinidae). Нарича се също брияна, облец и чаушан и се среща само от централна Азия (Казахстан и Узбекистан) до централна и източна Европа.
Дълъг и сребрист, уклеят е всеяден. Прилича на по-дребния си братовчед, уклейката, но расте до около 40 см и има сравнително малки уста и очи. Среща се на пасажи в бистра, спокойна вода – в горните водни слоеве. Често се наблюдава над водата, когато скача за насекоми или бяга от хищници.
Риболовът на уклей е познат на всеки любител рибар. Всеки се е сблъсквал с малката рибка и познава удоволствието от нейния лов. Характеризира се с интензивно кълване и понякога просто нямаш време да смениш стръвта. Едно от най-важите неща за уклейния  излет е захранката. Уклея е стадна риба. Където има една, има стотици. Важно е да се събере на едно място, а веднъж събран интензвиността на риболова е изключително бързо. За пример световният рекорд за улов на уклей е 563 риби на час. Което означава приблизително рибка на 6-7 секунди.
Люспите се отлепват лесно и е нужен нежен подход, ако искаме да върнем улова жив обратно във водата.
Съществуват доста видове захранки, както по магазините, така и домашно приготвени. Алън Скотърн, който е един от световнте шампиони по улов дава ето тази рецепта: 2 части стрит сухар или галета, 1/2 част царевично брашно, 1/2 част фин царевичен грис, 1/2 част бисквита, ароматизатор ванилия.
Важното за захранката на уклея е тя да прави облак. Уклеят е рибка, която живее в горните слоеве на водата. Т.е. от около 20-30см до метър при по-студено време. Т.е. нашата цел е захранката да не пада на дъното, където се намесват другите риби, които прогонван уклея, а да се разпръсне на облак, в който да се събира уклея. Захранката се смесва хубаво, добавя се вода от водоема. Обикновено захранката трябва да е или почти суха или с консистенция на супа или сметана. Супата прави по интензивен облак, но цапа доста и не може да се захрани на по-далечно разстояние. Сухата може да се хвърли на по-далече, но пропада по-бързо. Аз използвам лъжица. Ловя сравнително близо, уклея дава и на 3-4 метра без проблеми. За утежняване на стръвта може да се използва пясък или ситно трици, казва Скотърн.
За стръв се използват малките бели и червени червеи. Най-лесни за смяна и боравене с тях. Линията която използвам е неподвижно перце от порядъка на 0.5 до 1гр, във формата на капка или химикал. Куката ми е около 14. Използват се от 12-ки до 22-ки. Аз използвам главно 14 и 16, тъй като по-малките са ми трудни за връзване. Също така предпочитам да са с дълго рамо за по-лесното им изваждане. Правя си къс повод от порядъка на 7-10см. Тежестите непосредствено зад повода, припомня майсторът.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани