Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Базата в „Инджирлик“ скара Берлин и Анкара

[post-views]
Базата в „Инджирлик“  скара Берлин и Анкара

24-samolet-germaniqНАТО се опитва да запази дистанция в спора между две от най-важните държави във военната организация на Запада – Германия и Турция. При всички случаи обаче Алиансът ще се опита да ограничи щетите, които напрежението между Берлин и Анкара може да нанесе на военния съюз, коментира в сряда радио Deutschlandfunk.
Спорът за допускането на делегация на Бундестага в базата „Инджирлик“, където са дислоцирани германските войници, участващи в международната мисия срещу близкоизточната радикална групировка „Ислямска държава“, според НАТО е „двустранен въпрос между Германия и Турция“. Затова в Брюксел стоят на разстояние и се надяват, че проблемът „може да бъде решен чрез диалог между двете страни”.
От Брюксел подчертаха, че не биха искали „влошаване на атмосферата между втората по големина конвенционална армия в НАТО, турската, и тези на другите държави“. 
Мисиите на НАТО не биха били засегнати от евентуалното изтегляне на германските войници от базата „Инджирлик“. Дори Берлин да предприеме подобен ход, той не би имал отношение към Алианса, тъй като формално участието на бундесвера в борбата срещу „Ислямска държава“ е под командване на международната коалиция, водена от САЩ, а не под това на НАТО.
Ябълката на раздора 
Конфликтът между Германия и Турция достигна нови висоти през тази седмица. 
През уикенда германски депутати поискаха да направят посещение в базата „Инджирлик“, където са дислоцирани войниците на бундесвера, участващи в международната мисия срещу близкоизточната радикална групировка „Ислямска държава“, съобщи ДПА. Въпреки многобройните молби на външнополитическото ведомство в Берлин Турция, която е партньор от НАТО, отказа достъп на делегацията. От Анкара дадоха да се разбере, че причината е свързана с решението на Берлин да даде убежище на турски войници, обвинени, че са участвали в неуспешния преврат през миналата година. 
Миналата година на делегация от депутати, включваща членове на Комисията по отбрана в Бундестага, първоначално им беше отказан достъп до „Инджирлик“, но по-късно им беше разрешено да осъществят пътуването. Тогава поводът беше, че Бундестагът прие резолюция, осъждаща арменския геноцид. От миналата година Германия има около 250 войници, стационирани в „Инджирлик“, като част от военната коалиция срещу „Ислямска държава“, използвана предимно за бойни мисии като разузнаване и презареждане на самолети.
Бон: В Йордания е по-изгодно
В отговор германското федерално правителство обяви, че обмисля преместването на войниците си от базата. Това обяви в понеделник германският канцлер Ангела Меркел, цитирана от германски медии. Тя подчерта, че било „съществено“, че Комисията по отбрана към Бундестага може да посети близо 270 войници, позиционирани в базата.
„Ние ще продължим да говорим с Турция, но успоредно с това ще трябва да проучим други начини за изпълнение на мандата ни“, коментира канцлерът и допълни: „Това означава да се търсят алтернативи на Инджирлик, като една от алтернативите е Йордания”. „Това е жалко и ние дадохме да се разбере за това по различни канали“, изтъкна още Меркел. Канцлерът отправи необичайно рязка критика към Турция, пише изданието „Шпигел”. „Това е наглост – да се страхуваме всеки път, когато депутати искат да отидат там“, подчерта канцлерът в рамките на заседание на парламентарната фракция на ХДС в Бундестага, проведено в следобедните часове на четвъртък. Говорителят на германското военно министерство Йенс Флосдорф заяви, че германските военни проучват преместването на германските разузнавателни самолети „Торнадо“ и самолет за презареждане от Инджирлик в друга страна. Йордания предлага „най-добрите условия“, добави говорителят.
Във вторник и министърът на външните работи на Германия Зигмар Габриел заяви, че ако Анкара не промени отношението си, страната му няма как да остави в Турция своите военнослужещи, съобщава информационната агенция Догу хабер ажансъ (ДХА). Според него желанието и действията на Анкара да използва ВВС базата „Инджирлик“ за политически цели ще се обърнат срещу нея и ще породят напълно обратен ефект.
Реакцията на Анкара
Турският премиер Бинали Йълдъръм обяви, че Германия трябва да избере между приятелството си с Анкара и предполагаемите превратаджии, след като Берлин предостави политическо убежище на турски военнослужещи, които са заподозрени от турските власти, че имат връзка с неуспешния опит за преврат, извършен през юли миналата година, съобщи АФП. „Германия трябва да вземе решение за едно нещо: Ако тя иска още повече да подобри отношенията си с Турция… тогава тя трябва да обърне лицето си към Турската република, а не към (превратаджиите)“, коментирал Йълдъръм пред депутати от своята управляваща партия в турския парламент.
Йълдъръм потвърди, че положителният отговор на Берлин на молбите за убежище е открил пътя отношенията да бъдат „обтегнати отново“. Турският премиер не каза нищо за турската забрана по време на обръщението си към депутатите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани