Финансовите министри от еврозоната и Гърция не успяха да постигнат споразумение за отпускането на поредния транш от финансовата помощ за южната ни съседка. Атина има по-малко от месец да получи свеж заем, в противен случай страната отново ще бъде изправена пред опасността от фалит.
След края на срещата председателят на еврогрупата Йерун Дейселблум призна за провала на преговорите, но изрази надежда, че Гърция и кредиторите ще успея да постигнат компромис. Еврокомисарят по икономически и финансови въпроси Пеир Московичи е категоричен, че през последните месеци Гърция е постигнала значителен напредък в икономически реформи.
Пеир Московичи – еврокомисар по икономическите въпроси:
„Говорим за редица значими ангажименти…Тези предварителни действия включват 140 мерки и не става въпрос за някакви дребни реформи. Информирах Еврогрупата, че 104 от тези 140 мерки могат да се считат за завършени. Броят им продължава да расте и мога да твърдя, че Гърция прави значителен напредък.“
Посланието близо сте, но има още какво да направите, е тежък удар за Гърция, защото последните икономически данни сочат, че икономиката страната отново изпада в рецесия. Миналата седмица на фона на масовите протести и размирици, гръцкият парламент гласува нов пакет от икономии, който освен орязването на заплатите и пенсиите, предвиждат и значителното намаляване на социалните придобивки. Разногласия вече се появиха и между основните кредитори на Гърция в лицето на МВФ и ЕС около идеята за опрощаване на част от външния дълг на страната. Редица европейски правителства са категорични, че влиятелната финансова институция, също трябва да се включи в спасителната помощ за Гърция. От Фонда обаче искат еврозоната да отпишe част от дълга на Гърция, идея, която среща твърда съпротива от страна на Германия.